18 mart çanakkale zaferi | ÇANAKKALE ZAFERİ BİR DESTANDIR

18 mart çanakkale zaferi | ÇANAKKALE ZAFERİ BİR DESTANDIR

I. Dünya Savaşı öncesi dünyada çıkan çatışmaları ve sanayileşme ile beraber bir yarış ve sömürge yarışı başlamıştı. Bu da zamanla ülkeler arasında gerginliğe yol açtı. Ve dünyada büyük bir savaş kaçınılmaz olmuştu. Osmanlı Devleti 1800’lü yılların sonlarından birinci dünya savaşının başlangıcına kadar bir çok cephede hem düşmana hem iç isyanlara karşı savaştı. Hasta adam diye adlandırdıkları Osmanlı devletini parçalayıp aralarında bölüşmek istiyorlardı .
1915-1916 yıllarında Gelibolu yarımadasında gerçekleşen Osmanlı ve İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen savaş Çanakkale Savaşıdır. Bu savaş kara ve denizden gerçekleşmiştir.
İtilaf Devletleri: Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul’u ele geçirip Osmanlıyı savaş dışı etmek ve boğazların kontrolünü ele geçirerek Rusya’da ki Bolşevik isyanından ötürü çara yardım götürmek istemektedir. Savaş sonunda iki tarafta çok ağır kayıplar vermiştir ancak zafer Osmanlı’nın olmuştur.
Bu savaş 1.dünya savaşının en kanlı bölümlerinin geçtiği bölümüdür. Türk milletinin zaferlerle dolu tarihine altın harflerle yazılan bu savaş sonucunda: 1.Dünya savaşı uzamıştır, İtilaf Devletleri kaybedebildiğini görmüştür.
Çanakkale savaşı dünyada eşine az rastlanır cinsten deniz ve kara muharebelerine sahne olmuş bir savaştır. Aynı anda bir çok siyasi emel güden ve çok fazla askeri kahramanlığa sahne olmuş bir savaştır ve yine geçmişte olduğu gibi o zamanda da Türkler üzerinde oynanan siyasi emeller sonuçsuz kalmıştır ve zafer kanla yazılmıştır.
Vatanını müdafa için ülkenin dört bir yanından gelen yiğitler ölümden bir an bile korkmadılar . Çanakkale geçilmemeliydi . Eğer geçilirse İstanbul ele geçirilir Ülke elden giderdi . Ne olursa olsun Çanakkale geçilmemeliydi .

Kevin MacLeod sanatçısının Dark Walk adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100468
Sanatçı: http://incompetech.com/

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir