40 yıl Önce Korona Virüsü Yazan Kitap – Dean Koontz Gerçekten Koronavirüsü Tahmin Etmiş Miydi?

Dean Koontz, 1981 romanında 2019 koronavirüsü öngördü mü?
1981’de yazar Dean Koontz , insanları öldürmek için tasarlanmış ama yanlışlıkla çocuğa psişik yetenekler veren “Wuhan-400” adlı bir “biyolojik silah” hakkında bir roman yayınladı .
Koontz, Wuhan-400’ün Wuhan, Çin dışındaki laboratuvarlarda geliştirildiğini ve “mükemmel silah” olduğunu yazdı . Wuhan-400 sadece insanları etkiledi ve yaşayan bir insan vücudunun dışında bir dakikadan fazla hayatta kalamadı.
On yıllar sonra, romanından bir alıntı, Koontz’un 2019 koronavirüsü öngördüğünü öne sürdü.
Bir Facebook yayınında üç fotoğraf paylaşıldı : kitaptan iki sayfa ve bir tanesi Koontz’un romanı The Eyes of Darkness’ın kapağını gösteriyor.
Covid-19 koronavirüs
Koronavirüsler, soğuk algınlığından daha farklı ölümcül hastalıklara neden olan bir grup virüstür . Aralık 2019’un sonlarında Çin’in Wuhan şehrinde Covid-19 adında virüs ortaya çıktığı tespit edilmişti .
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre salgın En son güncellemesi olan 24 Şubat 2020 tarihinde , virüs Çin’de 2595 can aldı. Çin dışında yirmi üç ölüm daha kaydedildi.
Dünyada, çoğu Çin’de olmak üzere 79.331 doğrulanmış Covid-19 enfeksiyonu vakası olmuştur.
Wuhan-400’ün Covid-19 ile pek az ortak yanı var
Gerçek Covid-19, Koontz’un 1981’de yazdığı “Wuhan-400” ile nasıl karşılaştırılır?
Her ikisinin de Çin’in Wuhan şehri ile bir ilişkisi var, ancak benzerlikler burada sona eriyor. Koontz’un kurgusal hastalığı laboratuvardaki araştırmacılar tarafından geliştirildi. Ancak, çeşitli kuruluşların işaret ettiği gibi, Covid-19’un bir laboratuvarda yaratıldığına veya insanlar tarafından tasarlandığına dair hiçbir kanıt yoktur.
Roman ayrıca Wuhan-400’ün “sadece insanları etkilediğini” ve “başka hiçbir canlı varlığın onu taşıyamayacağını” söylüyor. Ancak Covid-19’un hayvanlardan insanlara geçtiğine inanılıyor .
Kurgusal Wuhan-400’ün bir başka özelliği de% 100’lük bir “öldürme oranı”, Covid-19’un% 2’lik bir ölüm oranı olmasıdır .
Şiddetli Covid-19 vakaları zatürreye ve nefes darlığına neden olabilir , ancak Dünya Sağlık Örgütü çoğu kurbanın iyileşeceğini söylüyor. Ve aşılar ve diğer potansiyel tedaviler için denemeler yapılmaktadır.
Koontz ve tarafından yapılan “tahminler” Covid-19’un özelliklerine uymuyor.
Dean Ray Koontz, Amerikalı korku yazarı. Koontz 1945 doğumlu olup halen ABD’de yaşamaktadır. İlk öyküsünü 1967, ilk romanını da 1968 yılında yayımlamıştır. Koontz, 1980 yılına dek eserlerinde yazar olarak değişik isimler kullanmıştır. Yazarın çeşitli deneme yazıları, çocuk kitapları ve senaryoları da vardır. Romanlarından birçoğu sinemaya aktarılmış başarılı yazarın .
Kitabındaki virüs Wuhan kaynaklı olduğu doğru olsa da, benzerliklerin bittiği yer burası. Ancak, “Wuhan-400” kitabının orijinal versiyonunda virüsün adı bile değildi.
1981’de kitabın orijinalinde oluşturulduğu Rus kenti adını alan virüs “Gorki-400,” olarak geçmektedir . Bir süre sonra kitabın virüsün kaynağını Wuhan olarak değiştirip “Wuhan-400” olarak adlandırdığı tahmin edilemezdi.
Kitabın 1996 telif hakkına sahip bir versiyonu gerçekten ona “Wuhan-400” diyor.
Koontz romanındaki virüs bir laboratuarda yaratılırken, COVID-19’un insan yapımı olduğuna dair kanıt yoktur. Dünya Sağlık Örgütü virüsün kaynağını Wuhan canlı hayvan pazarında hayvanlardan insanlara bulaştığına inanıyor.
Kitaptaki kurgusal virüs sadece insanları etkiler ve “başka hiçbir canlı onu taşıyamaz”. , hayvan kökenli bu coronavirüsten farksız olduğuna inandığımız SARS ve MERsLER gibi geçmiş koronavirus çeşitleri vardı .
Kitapta virüs bir dakikadan fazla bir süre vücut dışında hayatta kalamaz. Mevcut koronavirüsün insan vücudunun dışında “saatler içinde” bir ömre sahip olduğu tahmin ediliyor .
Bu “öngörüye” karşı başka bir şeyde kitapta virüsün ölüm oranının yaklaşık % 100 olduğu. DSÖ’nün 24 Şubat durum raporundaki rakamlara göre , COVID-19’un ölüm oranı bundan çok daha az: yüzde üçün biraz üzerinde.
Son olarak, Wuhan-400’ün kitaptaki kuluçka süresi sadece dört saattir. COVID-19 iki ila 14 gün kullanıcısının kuluçka dönemi.
Koontz’un kitabındaki virüs Wuhan’dan gelmekte, aynı şehirde COVID-19 koronavirüsün ilk görüldüğü yer .
Bana kalırsa yazar son derece masum . İşini hakkıyla yapan başarılı bir yazar , hele ki korku romanı yazıyorsa bilinç altındaki tüm olumsuz düşüncelerden bir fikir üretebilmeli . Ama bana sorarsanız bu benzerlik tesadüf değil bu yazarın bilmediği bir şey de olabilir bu haberlere kadar . Virüs bir labaratuvarda üretilmiştir Çin’in Wuhan Kentine bilinçli bir şekilde profesyonelce bırakılmış olabilir . Başarılı yazar 1981 de kaleme almış kitabı . Arada geçen 39 yılda bu kitabı okuyup bu fikirleri zihinde canlandırmak zor değil . Bu fikirlere sahip insana benzeyen varlıklar inan ki bunu yapmakta hiç zorlanmazlar .

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir