500 MİLYON İNSANI ETKİLEYEN 50 MİLYONDAN FAZLA İNSANI ÖLDÜREN 1918'DEKİ İSPANYOL GRİBİ

500 MİLYON İNSANI ETKİLEYEN 50 MİLYONDAN FAZLA İNSANI ÖLDÜREN 1918’DEKİ İSPANYOL GRİBİ

1918 grip salgını yakın tarihin en şiddetli salgınıydı. Bunun nedeni, kuş kaynaklı genlere sahip mutasyona uğramış bir H1N1 virüsüdür. Virüsün nereden kaynaklandığı konusunda evrensel bir fikir birliği olmamasına rağmen, 1918-1919 boyunca tüm dünyaya yayıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez 1918 baharında askeri personelde tanımlanmıştır. Dünyada yaklaşık 500 milyon insanın , yani o zaman ki dünya nüfusunun üçte birinin bu virüse yakalandığı tahmin edilmektedir. Bilim insanları İspanyol Gribi virüsünün, su kuşlarını etkileyen bir virüsün mutasyona uğraması sonucu ortaya çıktığı kanısında.

Alaska’da ve en uzak Pasifik Adaları’nda dahi görülen İspanyol Gribi’nin dünya nüfusunun yüzde 30’una etki ettiği tahmin ediliyor.

Ölüm sayısının dünya genelinde en az 50 milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 675.000 kişi gripten dolayı öldüğü düşünülmekte.

Dünya nüfusunun yüzde 5’ini temsil eden 50 ila 100 milyon insanın öldüğü düşünülmektedir. Yarım milyar insan enfekte oldu.

Özellikle dikkat çeken şey, 1918 griplerinin, genellikle en çok acı çeken çocuklar ve yaşlıların aksine, sağlıklı genç yetişkinlerin hayatlarını alma konusundaki tercihiydi. Bazıları bunu tarihteki en büyük salgın olarak adlandırdı  .

1918 grip salgını  geçen yüzyıl boyunca düzenli bir  spekülasyon konusu olmuştur. Tarihçiler ve bilim adamları kökenleri, yayılımları ve sonuçları hakkında çok sayıda hipotez geliştirdiler.

Adı  “İspanyol gribi” ancak virüs İspanya kaynaklı değil.

İspanyol gribi adını , o sırada tüm hızıyla devam eden I. Dünya Savaşı nedeniyle aldı. Savaşta yer alan büyük ülkeler düşmanlarını cesaretlendirmek istemediler . Bu nedenle grip, Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere ve ABD’de ve pek çok ülkede savaş motivasyonunu düşürür endişesiyle kamuoyundan saklandı ve sansürlendi .

Kasım 1918’de doktorlar solunum yolları enfeksiyonuna neden olan bir salgından bahsetmeye başladığında virüs tüm dünyada aylardır görülüyor ve yayılıyordu.

1918 gribi hızla yayıldı ve sadece ilk altı ayda 25 milyon insan öldü. Bu, bazılarının insanlığın sonunu geldiğini düşünerek korkmasına neden oldu .

Aslında,   1918’in ilk yarısında salgının ilk ölüm dalgası nispeten düşüktü.

En yüksek ölüm oranlarının o yılın Ekim ayından Aralık ayına kadar ikinci dalgasında olduğu görülmüştür. 1919 ilkbaharında üçüncü bir dalga birinciden daha öldürücü, fakat ikinciden daha az öldürücü olmuştu.

1918 gribi sırasında spesifik bir anti-viral tedavi mevcut değildi. Grip için çoğu tıbbi bakımın hastaları iyileştirmektense desteklemeyi amaçladığı bugün hala büyük ölçüde doğrudur.

Bir hipotez, birçok grip ölümünün aslında aspirin zehirlenmesine atfedilebileceğini düşündürmektedir  . O zaman tıbbi yetkililer günde 30 grama kadar büyük dozlarda aspirin önerdiler. Bugün, yaklaşık dört gram maksimum güvenli günlük doz olarak kabul edilmiştir. Yüksek dozda aspirin, kanama dahil olmak üzere salgının semptomlarının çoğuna yol açabilir.

Bununla birlikte, ölüm oranları ,   aspirinin bu kadar kolay bulunmadığı bazı yerlerde eşit derecede yüksek görünmektedir .

İspanyol Grib’inin  I. Dünya Savaşı’nın sonucunu değiştirmesi pek olası değildir  , çünkü savaş alanının her iki tarafındaki savaşçılar nispeten eşit şekilde etkilenmiştir.

Savaşa katılmayan tarafsız ülke İspanya’da salgından sansürsüz bahsedilmesi dolayısıyla . Bu hastalığın İspanya’da çıktığı yönünde yanlış bir izlenim yarattı ve hastalık İspanyol Gribi olarak adlandırıldı. Asya kıtasından, Afrika’ya, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarından Okyanusya’ya tüm dünyayı etkisi altına alan salgının çıkış noktası kesin olarak bilinmiyor. Salgının tarih sayfalarına ilk kez not edildiği yerlerden biri Mart 1918’de Amerika Birleşik Devletleri askeri kampları. Aslında, hipotezler  Doğu Asya, Avrupa ve hatta Kansas’ı önermiş olsa da, gribin coğrafi kökeni bu güne kadar tartışılmaktadır  .

En çok 15-35 yaş grubunu etkileyen İspanyol Gribi’ne yakalananların bir kısmı sadece birkaç gün içinde hayatını kaybediyordu. Ölüm oranı yüzde 2,5 ile 5 arasında değişen İspanyol Gribi klasik grip salgınlarından 50 kat daha ölümcüldü.

Hastalığa yakalananların derisi mavimsi bir renge bürünüyor ve pek çok kişi ilk semptomlardan sonra 48 saat içinde boğularak hayatını kaybediyordu. Yapılan otopsilerde hastaların akciğerlerinin kanla veya sıvıyla dolduğu görülüyordu.

Antibiyotiklerin henüz bulunmadığı bir dönemde dünyayı vuran İspanyol Gribi Fransız Şair Guillaume Apollinaire, Avusturyalı Ressam Egon Schiele ve Alman sosyolog Max Weber gibi pek çok önemli ismin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin İspanya Kralı 13. Alfonso da Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanı’nda bahsettiği İspanyol Gribi’ne yakalananlar arasındaydı.

Hastalık Türkiye’dede 10 binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu .

Bu grip 24 haftada 24 yıl içinde AIDS’ten daha fazla insanı öldürdü

Hastalık dünyanın her bölgesinde görüldü. Hindistan’da 17 milyon insan öldü, nüfusun yaklaşık% 5’i.

Japonya’da , 390.000 can aldı

Hollanda Doğu Hint Adaları , bugünkü adı Endonezya’da o dönemde 30 milyon nüfusun 1,5 milyonunun öldüğü varsayılmıştır.

Tahiti’de , nüfusun % 13’ü bir ay içinde öldü. Benzer şekilde, Samoa’da 38.000 nüfusun% 22’si iki ay içinde öldü.

Yeni Zelanda’da grip altı haftada tahmini 6.400 Avrupalı ​​ve 2.500 yerli Maori’yi öldürdüİran’da ölüm oranı çok yüksekti: tahminlere göre, 902.400 ve 2.431.000 arasında insanın , bu tahminlere göre toplam nüfusun % 8 ila % 22’si öldüğü düşünülüyor .

ABD’de, 105 milyon nüfusun yaklaşık % 28’i enfekte oldu ve 500.000 ila 675.000 kişi öldü nüfusun yüzde 0.48 ila 0.64’ü. Kızılderili kabileleri özellikle ağır darbe aldı. Kızılderililer’in yaşadığı Four Corners bölgesinde , 3293 kayıtlı ölüm vardı  .

Bütün Alaska’daki Inuit ve Alaska Yerli köy topluluklarının neredeyse tamamı öldü  .

Kanada’da 50.000 kişi öldü.  Brezilya’da , başkan Rodrigues Alves’de dahil, ölen insan sayısı 300.000 .

İngiltere’de, yaklaşık 250.000 insan öldü;

Fransa’da 400.000’den fazla kişi öldü .

Gana’da , grip salgınından dolayı en az 100.000 kişi öldü.

Salgınının ikinci dalgası, birincisinden çok daha ölümcül oldu. İlk dalga tipik grip salgınlarına benziyordu; en fazla risk altında olanlar hasta ve yaşlıyken, daha genç ve sağlıklı insanlar kolayca iyileşti. İkinci dalga ağustos ayında Fransa’da başlayarak , Sierra Leone ve Amerika Birleşik Devletlerinde virüs çok ölümcül şekilde mutasyon olmuştu . Ekim 1918, tüm salgının en ölümcül ayıydı.

Virüsün daha ölümcül hale gelmesi , Birinci Dünya Savaşı’nın koşullarına atfedilmiştir.

Çin , 1918’de dünyanın diğer bölgelerine kıyasla nispeten ılımlı bir grip mevsimi yaşadı.  Bu, 1918 H1N1 grip virüsünün Çin’den geldiğine dair spekülasyonlara yol açtı ; dolayısıyla, daha önceki hastalıklardan edinilmiş bağışıklık nedeniyle Çin halkında daha fazla direnç olduğu tahminlerine yol açtı  .

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir