7 ÖLÜMSÜZ CANLI

7 ÖLÜMSÜZ CANLI

Temel olarak sonsuza kadar yaşayabilir 7 ölümsüz hayvanlar
Bu şanslı yaratıklar gençlik çeşmesini buldu.
Geri yaşlanan denizanası
Ölümsüz hayvanlar listemizin tepesinde, Turritopsis doohmii olarak bilinen küçük bir denizanası çeşidi veya daha yaygın olarak ölümsüz denizanası bulunur.National Geographic’egöre, aslında yaşlanma sürecini tersine çevirerek ölümü aldatmanın bir yolunu buldu . Denizanası yaralanırsa veya hastalanırsa, hücrelerini üç günlük bir süre içinde polip aşamasına geri döndürerek hücrelerini daha sonra tekrar yetişkinliğe dönüşecek daha genç bir duruma dönüştürür.
Sürekli büyüyen ıstakozlar

Bilimsel topluluk arasında bu kızıl okyanus sakinlerinin biyolojik olarak ölümsüz hayvanlar olup olmadığına dair bir tartışma var; Yaygın ölüm nedeni yaşlılık değil hastalıktır ve diğer hayvanların aksine ıstakozlar ölene kadar büyür ve ürer.Smithsonian’agöre, Newfoundland kıyılarından çekilen bir ıstakozun 140 yaşında olduğu tahmin ediliyor, ancak çoğu erkek 30’lu yaşlarında hayatta kalıyor. Eğlenceli gerçek: Istakoz ne kadar büyükse, o kadar eskidir.
Sağlam kaplumbağalar
Yavaş ve kararlı gerçekten yarışı kazanır. Kaplumbağaların yüzyıllarca yaşadığı biliniyor ve araştırmalar, organlarının zamanla bozulmadığını gösteriyor.New York Times, kaplumbağaların avcılardan ve hastalıklardan kaçınabilecekleri takdirde süresiz yaşayabileceklerini bildiriyor. Başka bir deyişle, kesinlikle ölümsüz hayvanlar olma potansiyeline sahiptir.

Canlandırıcı solucanlar
Planar solucanlar olarak da bilinen bu ürpertici tarayıcılar, uzunlamasına kesilmiş veya uzunlamasına kesilmiş bir solucanın iki ayrı solucan oluşturabildiği yenilenme yetenekleriyle ünlüdür. Bu görünüşte sınırsız rejenerasyon , Nottingham Üniversitesi’ndeki biraraştırmayagöre solucanların süresiz olarak ölüm aldatmasına izin veren yaşlanma ve hasarlı doku için de geçerlidir .
Sert balinalar
Teknik olarak ölümsüz hayvanlar olmasa da, baş balina en eski yaşayan memelidir. Popular Science’a göre , birçok balina türünün 70 yıldan uzun süredir yaşadığı biliniyor, ancak 1990’larda bilim adamları 1800’lerden gelen silahların yaptığı devasa hayvanlar üzerindeki yara izlerini keşfetti. Bilinen en eski bowhead, 211 yaşında yaşadı. Balinalar da çok akıllı.Hatta bu kişi onu bir balık ağından kurtarmış olan bilim adamlarına teşekkür etti .
Radyasyona dayanıklı bakteri

Bir poli-ekstremofilik bakteri olan Deinococcus radiodurans, yalnızca radyasyona dayanıklı değildir. Bu ölümsüz hayvanlar da inanılmaz DNA onarım tepkisi sayesinde ölebilir ve tekrar canlanabilirler. Göre Ira S. Pastor, CEO Bioquark Inc. , “[Onlar] Soğuk, dehidratasyon, vakum ve asit yaşayabilir ve dünyanın en zor bakteri olarak listelendi [gelmiş].” Guinness Rekorlar Kitabı hatta “onlar diyor 1.5 milyon gama ışınım ışığına karşı koyabilir, bir insanı öldürecek miktarın yaklaşık 3000 katı! ”
Gezegendeki en yıkılmaz tür
Tardigrad
Bir tardigrad öldürmeye çalışan herhangi bir şey, pratik olarak ölümsüz hayvanlarla karşılaştıklarını çabucak anlayacaktır. Pastor, bu canlıların binlerce yıl boyunca, hatta süresiz olarak yapışma yeteneğine sahipolduklarını, “metabolitlerinin durma noktasına geldiği bir kriptobiyoz durumuna girebiliyor” diyor.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir