BİLGİLERİMİZ SATILIYOR MU ? İnternet bizler için ne kadar güvenli

BİLGİLERİMİZ SATILIYOR MU ? İnternet bizler için ne kadar güvenli

İnternet bizler için ne kadar güvenli
Akıllı telefon kullanan insan sayısı 2014 yılında dünya genelinde 1.57 milyar kişi tarafından kullanıldığı tahmin edilirken 2018 yılında bu sayı 3 milyarı buldu . 2020 yılında bu sayının 5 milyarı bulması bekleniyor .
Bebeklerden gençlerden , gençlerden yaşlılara hemen hemen herkesin elinde ulaşması kolay olan bu teknoloji harikası cihazlar , sizce de korkutucu değil mi .
Whatsapp , instagram , facebook sizce güvenli mi .
Google , youtube ne kadar güvenli .
Güvenlikten kasıt , bilgi güvenliği .
Sosyal medya hesaplarınızdaki fotoğraflarınız yüz tanıma teknolojisi için kullanılıyor olabilir mi . Google ve Youtube sizin aramalarınıza göre karşınıza reklam çıkarıyor bunu biliyorsunuz zaten . Bu bilgilerin birilerine satılmadığını bilebilir miyiz hayır . Uluslararası İstihbarat örgütlerine veriliyor da olabilir . Bir hacker gelip tüm bilgilerinize erişebilir . Geçtiğimiz yıllarda bu yaşandı milyonlarca insanın bilgileri hackerların eline geçti .
Kredi kartı banka bilgilerimizden tutun yazışmalarımıza fotoğraflarımıza hatta parmak izimize bile erişim hakkı verdik . Konumumuzu birkaç metre sapmayla yine onlara verdik . Kimsenin bilmedii ,bilmesini istediğimiz bilgileri bir şifreyle girdiğimiz sistemlere güvenerek emanet ettik .
Sakın bir yasadışı bir şey yapmayın eğer cebinizde akıllı telefon varsa . Anında bulunursunuz . Fakat suç işlemeseniz bile birileri sizmiş gibi yasadışı faaliyetlerde bulunursa ne yapabiliriz bilmiyorum.
Bunlara inanmayabilirsiniz ama bilgilerimiz satılıyor . Hatta bedava bile el değiştiriyor . Ama korkmayın bilgilerimiz büyük bilişim şirketlerinin ellerinde onlar bir şey yapmaz sadece istihbarat örgütlerine verirler . Ha birde olsa olsa hackerlar tarafından ele geçirilir . Tabi bu en iyi tarafı .

0 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir