Boston Maratonu'na katılan ilk kadınlar | Birçok kişiye ilham kaynağı olan 2 kadın

Boston Maratonu’na katılan ilk kadınlar | Birçok kişiye ilham kaynağı olan 2 kadın

Elli yıl önce, Bobbi Gibb ve Kathrine Switzer, yalnızca yaşamlarını değil, milyonlarca kadının yaşamını da etkileyen önemli kararlar aldılar. Boston Maratonunda yarışan ilk kadın olma kararları farklı şekillerde yapıldı, ancak aynı amaç göz önünde bulundurularak – kadınlara koşma ve rekabet etme fırsatı verildi.

Gibb, çocukluğundan beri koşmayı sevdi. Koşmak onun için “canlı olmanın neşe ve açıklık duygusu verdiğini söylediği bir etkinlikti.

1964 yılında Gibb, Boston Maratonunu ilk kez izledi ve yarışa aşık oldu. Bu yarışta yer almak istedi. O zamanlar sadece erkekler yarışabiliyordu , ancak yine de, Gibb 1966’da kayıt yaptı ve ret yanıtı aldı.

O zamanlarda şu görüş hakimdi . “Kadınlar fizyolojik olarak maraton koşusu yapamıyorlar ve ayrıca kadınların yarışta 1,5 milden fazla koşmasına izin verilmiyor”. Fakat Gibb’i inkâr etmek sadece onun arzusunu körükledi.

1966 Boston Maratonu günü, Gibb başlangıçtaki çalılıklara saklandı, saklanmasının nedeni yasaklanmış bir yarış yapmayı denediği için polis tarafından yakalanıp tutuklanmasından korktu. Yarış boyunca orta yoldan yarışa başladı ve bir daha arkasına bakmadı. Bu cesur karar bir meydan okumadan daha fazlasıydı.

“Kadınların koşabileceğini gördüklerinde, kadına yönelik yanlış algılarını , önyargılarını yalnızca koşarken değil, aynı zamanda herkesin kadınlarla ilgili düşündüğü bu şeyin yanlış olduğunu ispat ederse neler olabileceğini düşündüm” diyordu Gibb.
Gibb, meslek hayatında daha fazla önyargılıydı ve “güzel” olduğu için tıp fakültesine başvurdu ve reddedildi.

Gibb, “Kadınlar küçük bir kutuda yaşıyorlardı ve ben böyle yaşayamazdım. Kaçıp Kanada’nın sınırlarında yaşayacağım, çünkü çok fazla baskı hissettiğim bir toplumda yaşayamazdım.” Dedi. . “Bunu değiştirmek için elimden gelen her şeyi yapmak istedim ve diğer insanlara bu kutunun dışında düşünmeleri için ilham vermeye çalıştım.”

Roberta Louise “Bobbi” Gibb, 1966 Boston Maratonu’nu 3 saat 21 dakikada tamamladı ve tarihin Boston bitiş çizgisini geçen ilk kadın olarak tarihe geçti

Gibb hukuk fakültesine devam etti ve yaklaşık 20 yıl çalıştı. Ayrıca nörobilim okudu ve şu anda nörodejeneratif hastalıklarda ALS tedavisini bulmak için çalışıyor. Kanununa ve sinirbilim deneyimine ek olarak, Gibb başarılı bir heykeltıraş.

Gibb’in yarışmaya kayıtsız katılmasından bir yıl sonra, Kathrine Virginia Switzer 1967 yarışına isminin ilk harflerini yazdırarak “KV Switzer” olarak başvurdu. Görevlilerden bir erkek olduğu varsayımı altında bir yarış önlüğü aldı. Antrenörü Arnie Briggs ve erkek arkadaşı Tom Miller ile birlikte, İsviçre yarışını kayıtlı bir atlet olarak koştu.

Yarışmaya dört mil kala, yarış direktörü Jock Semple, fiziksel olarak 261 numaralı engelini yırtarak Switzer’i durdurmaya çalıştı. Yarışın sadece erkekler için olduğunu ve koşmasına izin verilmediğini iddia etti. Fakat Miller ve Briggs, Switzer’i Semple’den korudular ve koşmaya devam etmesini sağladılar .

Bu travmatik anda, Switzer yarışı devam ettirmek ve bitirmek için arasında bir karar verdi.

Switzer, “hayatımın geri kalanını değiştiren bir karar vermek zorunda kaldım” . “İstediğimden hiç şüphem yoktu, ama şimdi ne olacağına bakmaksızın yaptım.” dedi

20 yaşında olan biri için bu büyük bir karardı. Ancak 12 yaşındayken koşmaya başlayan Switzer, uzun yıllara dayanan tecrübesinden güven duyuyordu.

Switzer, “kimsenin benden alamayacağı bir zafer hissi yaşadım ve birileri yarışamayacağımı söylediğinde, beni gerçekten küçük düşürdü” dedi. “Dünyanın yanlış olduğunu kanıtlamaya kararlıydım ve gerçekten yapabileceğimizi ve yaptığımızı göstermek istedim.”

Switzer, 1967 Boston Maratonunu 4 saat 20 dakikada tamamladı ve tarihte yarışı numaralarıyla bitiren ilk kadın oldu.

Boston’dan sonra, 1974’te New York Şehir Maratonu’nda kazandığı zaferle vurgulanan, başarılı bir kariyere sahip oldu. Ayrıca, sporda kadın haklarının savunucusu oldu .
2016 yılında Boston Maratonu’nda 12.166 bayan ve 14.463 erkek bitiş çizgisine ulaşmayı başarmıştı . Bu rakamlar, iki cesur kadının meydan okuma eylemleriyle başlayan 50 yıllık süreçte katedilen ilerlemeyi işaret ediyor.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir