ÇEKİRGE İSTİLASI ÇİN'E 3 MİLYAR ÇEKİRGE İLERLİYOR AFRİKADAN SONRA ASYADA NEDEN ÇEKİRGE İSTİLASI VAR

ÇEKİRGE İSTİLASI ÇİN’E 3 MİLYAR ÇEKİRGE İLERLİYOR AFRİKADAN SONRA ASYADA NEDEN ÇEKİRGE İSTİLASI VAR

En tehlikeli göçmen haşeresi on milyonlarca insanın gıda arzını tehdit eden çekirge tehlikesi yayılıyor. Çekirge istilası Etiyopya, Kenya, Uganda, Tanzanya , Cibuti , Eritre , Somali’de ve Hindistan’da yaşattıkları tahribattan sonra Çin’e doğru ilerliyor . Sayıları 3.5 milyar ile 4 milyar arasında olduğu tahmin edilen çekirge sürüsü Hindistan’dan sonra Çin’e de uğrayacak . Çin şimdiden önlemler almaya başladı . 2 binden fazla insanın korona virüsü kaynaklı ölümünden sonra Çin şimdiyse çekirge istilası tehlikesiyle karşılaşabilir . 100 bin ördek ile olası çekirge istilasına karşı Çin hazır bekliyor .  Arap Yarımadası ve Afrikayı talan eden çekirge sürüsü nasıl bu sayıya ulaştı?

 

Korkunç haşerelerin şehir büyüklüğündeki sürüleri, ekinlere ve otlaklara inerken, saatlerce her şeyi yiyip bitirerek tahribat yaratıyor.

Afrika ve Orta Doğu’daki normal kurak yaşam alanlarında bitki örtüsünün çiçek açmasını tetikleyen şiddetli yağış dönemlerinden sonra gelişen çöl çekirgeleridir . Uzmanlar, son 18 ay boyunca Doğu Afrika ve Arap Yarımadası’nı etkileyen birkaç nadir siklon da dahil olmak üzere, son derece yağışlı havaların birincil etken olduğunu söylüyorlar.

2018 de İki siklon, Arap çölüne ağır yağmurlar getiriyor ve çekirgelerin özgürce üremesine yardımcı oluyor.Çölde geçici göller oluşturmak için yeterli yağmur düştü. Bu alanlar, çekirge üremesi için elverişliydi – muhtemelen burada üç kuşak oluştu.

2019da Çekirgeler daha fazla yayıldı ve daha fazla üredi. çekirgelerle savaşmak ve Büyük ölçekli kontrol operasyonları için böcek ilacı kullanılsa da bu çabalar Yemen ve Somali’de mümkün değildi. Çekirge üremesi devam ediyor.

Şubat 2020de çekirge sürüsü bölgedeki beş ülkenin mahsullerine zarar verebilir. Kenya ve Etiyopya onlarca yıldır en kötü istilalarını yaşıyorlar. Çekirgeler şimdi Uganda ve Tanzanya’ya yayılıyor.

Gıda ve Tarım Örgütü’nün çekirge tahmin memuru Keith Cressman , “Siklon sıklığında bu artışın devam ettiğini görürsek ,“ Bence Afrikada daha fazla çekirge salgınları ve yükselişler olacağını varsayabiliriz. ”

Cressman’a göre, çöl çekirgesi krizi, siklon Mekunu’nun bilinen güney Arap Yarımadası’nda, kum tepeleri arasındaki boşluğu geçici göllerle dolduran geniş, nüfussuz bir çölü geçtiği Mayıs 2018’e kadar uzanıyor . Çöl çekirgeleri bölgede özgürce ürediğinden , bu muhtemelen başlangıç ​​dalgasına yol açtı. Daha sonra Ekim ayında, luban siklonu orta Arap Denizi’nde doğdu, batıya doğru yürüdü ve Yemen ve Umman sınırına yakın aynı bölgeye yağmur yağdı.

 

Çöl çekirgeleri yaklaşık üç ay yaşar. Bir nesil olgunlaştıktan sonra yetişkinler, doğru koşullar altında, öncekinden 20 kat daha büyük yeni bir nesil oluşturmak için yumurtalarını bırakırlar. Bu şekilde, çöl çekirgeleri, arka arkaya nesiller boyunca nüfus boyutlarını katlanarak artırabilirler. Nihayetinde, bu iki 2018 siklonu, sadece dokuz ayda üç kuşak çılgınca başarılı bir çekirge yetiştiriciliğini sağladı ve Arap çölü üzerinde vızıldayan böceklerin sayısını yaklaşık 8.000 kat artırdı.

Sonra çekirgeler göç etmeye başladı.  2019 yazında , sürüleri Kızıldeniz’e ve Etiyopya ve daha sonraki aylarda Somali, Aden Körfezine gidecekti. Doğu Afrika’da Aralık ayında Somali’ye  siklon dolayısıyla gelen alışılmadık derecede yaygın ve yoğun sonbahar yağmurları bir başka üreme spazmını daha tetikledi.

Çekirgeler çoğalmaya devam ettikçe, yeni alanları işgal ediyorlar. Aralık ayı sonunda , ilk sürüler ülkenin kuzey ve merkez bölgelerinde hızla ilerleyerek Kenya’ya gelmeye başlamıştı; Ocak ayına kadar, ülke son 70 yıl içindeki en kötü istilasını yaşıyordu. Cibuti ve Eritre de çekirge istilaları başladı ve 9 Şubat’ta kuzeydoğu Uganda’ya ve Tanzanya’nın kuzeyine gelen böcek sürüsü başladı.

En kötüsü için hazırlanma

Felaketin en kötüsü henüz gelmemiş olabilir. Sonbahar yağmurları, en azından iki nesil çekirge yetişmesini etkin bir şekilde sağlayarak durumu sadece olağan değil, aynı zamanda tehlikeli bir şeye dönüştürdü .

Haziran ayına kadar, çöl çekirgelerinin bugünle karşılaştırıldığında sayılarını 400 kat artıracağından korkuyor ve bu da kıtlığa karşı oldukça savunmasız olan bir bölgedeki mahsullere ve meralara yaygın bir tahribatı tetikliyor. Cibuti, Eritre, Etiyopya, Kenya ve Somali’de 13 milyondan fazla insan Gıda ve tarım örgütüne göre “ciddi gıda güvensizliği” yaşarken, 20 milyon kişi daha eşiğinde.

Ekinlerin çoğu Doğu Afrika’nın ilk yağmur mevsiminin başında Mart veya Nisan aylarında ekiliyor . “O yağmur mevsimi başladığında ve çiftçiler ekime hazır olduğunda, bu yeni nesil sürülere denk gelecek.”diyor Keith Cressman.

Olağandışı hava ve iklim koşullarının birleşmesi, salgının artmasına yardımcı oldu.

Arap Yarımadası’nda çekirgelerin üremesine zemin hazırlayan 2018 siklonlarının her biri olağandışıydı. NASA’nın belirttiği gibi, Arap Denizi tek bir siklon oluşmadan yıllar sürebilir . Ancak 2018 oldukça fırtınalı bir yıl olsa da, 2019 Kuzey Hint Okyanusu’nun çoğu kasırga günü ve çoğu “birikmiş siklon enerjisi” de dahil olmak üzere birçok rekoru kırdı ve sezonun yıkıcı gücünün bir ölçüsü oldu. Nadir Aralık fırtınası sadece bir semptomdu.

Yarımadası’na şiddetli yağmur getiren hiperaktif siklon mevsimi, Hint Okyanusu Dipolünün güçlü bir pozitif aşaması tarafından yönlendirildi – Avustralya’da rekor kuraklığa neden olanda aynı model.

Bilim adamları Doğu Afrika’nın ikliminin nereye gittiğini araştırmaya devam ederken, yardım kuruluşları çekirge krizinin daha da kötüleşmesini önlemek için çabalıyorlar.

BM, Etiyopya, Kenya, Uganda, Tanzanya ve Somali’de gıda krizi konusunda uyardı

Üst düzey bir BM yetkilisi BBC’ye verdiği demeçte, Doğu Afrika bölgesi, mahsul ve merayı yiyen çekirge sürüleri kontrol altına alınmazsa, bir gıda krizinin eşiğinde olabilir.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) acil durum direktörü Dominique Burgeon, muazzam bir gıda yardımı gerekli olabileceğini söyledi.

Etiyopya, Somali, Kenya, Tanzanya ve Uganda etkileniyor.

İstilayı kontrol etme çabaları şimdiye kadar etkili olmamıştır.

Pestisitlerin havaya püskürtülmesi, sürülerle savaşmanın en etkili yoludur, ancak bölgedeki ülkeler doğru kaynaklara sahip değildir.

Çekirgelerin sayıları milyarı buluyor daha fazla çoğalacağı korkusu yaşanıyor.

FAO, böceklerin o kadar hızlı ürediğini, Haziran’a kadar sayıların 500 kat artabileceğini söyledi.

Uzmanlar, çekirgelerin yayılmasını nasıl durduracaklarını biliyorlar, ancak kaynakların yetersizliğinden ve Somali ve Yemen gibi çatışmalara maruz kalan yerlere püskürtmenin zor olduğu için çabaların boğulduğunu söylüyorlar.

Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre çekirgeler “sessiz dönemlerde” genellikle Afrika, Yakın Doğu ve Asya’daki çöllerde kalırlar. Çekirgelerin 60 kadar ülkeye yayıldığı bilinmektedir.

Hayvanlar her üç ayda bir hızla ürerler. Ve üstel olarak çoğalırlar, bu gibi elverişli koşullarda, nüfus altı ayda bir 400 – 500 kat arasında artabilir.

Sürüler Uganda, Tanzanya ve Güney Sudan’ın yanı sıra Kuveyt, Bahreyn, Katar ve İran gibi Basra Körfezi ülkelerinde de görüldü.

Bölgedeki yüksek siklon aktivitesi iklim değişikliğine bağlı görünmektedir . “Bu eğilim devam ederse, Hint Okyanusunda sık sık siklon sıklığı olursa, çöl çekirge istilası ve ilerleyen dönemlerde Afrikada gördüğümüz gibi bir istilanın yaşanma sıklığının artacağı açıktır.

 

Çin olası çekirge istilasının önlenmesi ve kontrolü için 1.4 milyar yuan yaklaşık 200 milyon ABD doları tahsis etti

BM uzmanları Çin’in Himalaya dağlarının Hindistan ve Pakistan’daki çekirgeler için ‘doğal bariyer’ görevi gördüğü için büyük istilaya maruz kalma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor

Çin, büyük çaplı bir saldırı olasılığının marjinal olduğuna dair güvencelere rağmen, ekili arazilerini Hindistan ve Pakistan’ı tahrip eden çöl çekirgelerinden korumak için önleme ve kontrol önlemlerini artırdı.

Mahsuller ve ağaçlar da dahil olmak üzere hemen hemen tüm yeşil bitki örtüsünü yok eden çekirgeler, Hindistan-Pakistan sınırındaki tarım alanlarını temizledi.

Olası çekirge istilası , ekonomik krizin halihazırda daha da kötüleştiği Çin’de endişeleri artırdı

yeni bir koronavirüsün yayılması 2.200’den fazla insanı öldürdü ve işi durma noktasına getirdi.

Ancak, FAO’daki yetkililer, büyük bir çekirge istilasının olası olmadığını söyleyerek tehdidi yok saydı.

Çin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tehdidin küçük olduğunu kabul etti, ancak yetkililer ulusal gıda güvenliğini içeren hiçbir şeyi şansa bırakmıyor.

FAO, Kenya’daki istilasın 70 yıl içinde en kötüsü olduğunu söyledi.

Pakistan’daki sürüler buğday ve pamuk da dahil olmak üzere mahsulleri tahrip ederek ülkeyi 31 Ocak’ta ulusal bir acil durum ilan etmeye zorladı. Çekirgeler Hindistan’a geçti ve Pakistan’ı sınırlayan kuzeybatı eyaletlerinde mahsulleri yok etti.

FAO durumu kontrol etmek için 76 milyon dolarlık bir yardım kampanyası başlattı, ancak şimdiye kadar sadece 20 milyon dolar sağladı ve yetkililer sürülerin şaşırtıcı bir hızla büyüdüğü konusunda uyardı.

Çekirgeler Doğu Afrika’yı harap etti.  Kenya’da milyonlarca yeni çekirge yumurtadan çıkarken, yeni sürülerin çoktan harap olmuş  Doğu Afrika’ya çok yakında yeniden zarar verebileceğinden korkuyor. 360 milyar kadar çekirge Çin’e doğru ilerlerken Çinli yetkililer, çekirgeler doğuya doğru ilerlemeye devam ettikçe, ülkenin en batısındaki Sincan sınırına 100.000 ördek sevk etti.

Çekirgeler mahsulleri yok ederek gıda kıtlığına neden olduğu için Pakistan ulusal bir acil durum ilan etti.

Pakistan Başbakanı İmran Khan, etkinliği “onlarca yıldır en şiddetli çekirge saldırısı” olarak nitelendirdi.

Çin’in devlet tarafından yönetilen haber sitesi tarafından paylaşılan bir video, çekirgelerle yüzleşmek üzere yollarda ilerleyen binlerce ördek gösteriyor.

Çin medyası tarafından “ördek birlikleri” olarak adlandırılan ördekler, daha önce çekirge istilalarıyla mücadele etmek için kullanılmıştı ve böcek ilaçlarından daha etkili olabilir.

Sincan’dan bir gazete, önceki çekirge istilasının bölgenin otlak alanlarında yaz ve sonbahar sonunda gerçekleştiğini söyledi.

Ancak kış sıcaklıklarında bölgedeki çim eksikliği ile birleştiğinde çekirge hayatı zorlaştırıyor.

Çin ördek ve tavuk yetiştirerek çekirge istilasını önlemek için önlemler alıyor.

Bir ördek yavrusu, 4 metrekarelik bir araziyi “kontrol edebileceğini” ve çekirgeleri yiyebileceği tahmin ediliyor.

Çekirgeleri önlemek için ördekleri kullanmak, böcek ilacı püskürtmeye kıyasla ekonomik ve çevre dostudur deniliyor.

 

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir