Doğal Afetler Sonrası Gelen Kıtlık 2022 Yılı

Doğal Afetler Sonrası Gelen Kıtlık 2022 Yılı

Dünyamızın kendi doğal sürecinde depremler , tsunamiler , volkanik patlamalar dünya var olduğundan beri hep vardı . Küresel ısınma adı altında sera gazı emisyonlarıyla dünya ısınıyor yalanı ortaya atıldı . Dünya doğal sürecinde ısınırken sanki 100 yıllık ısınma değerleri dünyayı dönüşü olmayan bir yola sürükleyecekmiş gibi 2 C derece daha ısınırsa geri dönüşü olmayacakmış , sözde . Dünya milyarlarca yıldır zaman zaman ısındı zaman zaman soğudu . Manyetik kutup kaç kere değişti kim bilir . Kaç kere sıcaktan kavruldu sonrasında kaç kere buzul çağına girdi kim bilir .
Dünya yine bir değişim süresinde . 100 yıldır gezegen olması gerektiği gibi ısınıyor . Son on yıldır ise güneş aktiviteleri azaldı , volkanlar tekrar canlanıyor . Yani dünya için yine bir soğuma geliyor . Dünya olması gerektiği gibi iklim değişikliği yaşarken sera gazı emisyonları bahane edilerek endüstri 4.0’a geçiş hızlandırılacak . Herşey dijitalleşmiş olacak , dijital diktatörlük sonrasında çiplerle mutlak köleler haline gelecek insanlık . Bu güne gelirsek çok yakınımızda iklim felaketlerinin olduğu hesaplanarak bulunmuş . Gerek jeolojik araştırmalar gerek teknolojinin sunduğu yapay zeka gibi ileri teknolojilerle , bilimle bu sonuca varılmış . Zaten bilim , teknoloji ve daha niceleri aynı yapının hizmetinde . Bu yıldan başlıyarak önümüzdeki yıllarda iklimsel felaketler görebiliriz . Sistemin ön planda isimlerinden Bill Gates önümüzdeki dönemde iki konuya dikkat edilmesi gerektiğini söyledi . İklim değişikliği ve yeni virüsler . Hatta bir iklim felaketinden nasıl korunur diye bir kitap yazdı . Economist 27 Haziran 2020’de sıradaki felaketler kapağında volkanik patlamalar , küresel ısınma , dünyaya çarpabilecek bir asteroid , yeni bir virüs ve güneş patlamalarıyla yeni sınavımızın iklim felaketleri olduğuna değindi . Web sitesinde pandemiler , güneş patlamaları ve elektrik kesintilerine , yanardağlar , iklim değişikliği , nükleer savaş tehtidi gibi konulara yer verdi . Cfr 22 Şubat 2021’de web sitesinde ‘’Dünya iklim kaynaklı doğal afetler için ne kadar hazırlıksız’’ başlığı altında gezenemiz ve insanlığın doğal afetler karşısında çaresiz olduğunu belirtti . Son 20 yıldaki afet sayısının önceki 20 yıla göre %75 arttığını . Depremler , volkanik aktiviteler , sel , toprak kayması , tsunamiler , aşırı sıcaklıklar ve kuraklık , salgın hastalıklar , böcek istilası güneş patlamaları dünyaya çarpan bir nesne gibi doğal felaketlere değindi .
Dünya ekonomik forumu dünya eşi görülmemiş bir açlık kriziyle karşı karşıya dedi . Birleşmiş Milletler Fao , Wfp ‘de benzer şeyler söylediler .
Ekonomi ve Barış Enstitisünün raporuna göre gıda ve su kıtlığı, doğal afetler ve nüfus artışı nedeniyle 2050 yılına kadar 1 milyar insan göç etmek zorunda kalabilir .
Dünya ekonomik Forumu ve Birleşmiş Millerler’de aynısını söylüyor . Küresel bir felaket eşiğindeyiz sanki . Jeolojik araştırmaları yapay zeka araştırmalarıyla elde ettikleri bu meseleyi kendi çıkarları için kullanmak ve buna hazırlık yapmakla uğraşıyorlar . Milyarderler tarım arazileri satın alıyor yapay ete dikey tarıma yatırımlar yapıyor .
Dikey tarıma yatırım yapan isimler Bill Gates , Jeff Bezos , Leonardo DiCaprio , Elon Musk’ın kardeşi Kimbal Musk ve McDonalds’ın CEO’su Don Thompson. Aynı isimler yapay ete de yatırım yaptılar . Önümüzde tarım mahsüllerini etkileyecek bir felaket var . Ayrıca tarım mahsülleri etkilenince hayvancılık ta etkilenecek . Benim tahminim bir hayvan hastalığı da çıkacak hayvancılık zor günler görecek .
2018 yılında tarihçiler ve arkeologlardan oluşan uluslararası bir ekip bir araştırma yaptılar . Araştırmanın konusu tarihin en zorlu dönemi hangisiydi . Bu araştırma sonucunda 536 yılının tarihin en kötü yılı olduğu kanısına vardılar . Bence bu araştırmayı yaptıranlar bunu tesadüf eseri yaptırmadı . 536 senesinde en kötü şartların oluştuğu dönem olarak belirlendi . Nedeni İzlanda’da inanılmaz büyüklükte bir yanardağın patlaması kül bulutlarının tüm kuzey ve güney yarım küreyi kaplayarak güneşin etkisini kaybetmesine ani sıcaklık düşmesine ve hızlı bir iklim değişikliğine neden olmasıydı . Tarımsal faaliyetler bu dönemde zarar görmüş sürekli karanlık ve alacakaranlık yaşanmış . Heryerde kıtlık , hastalık , veba , dondurucu soğuklar meydana gelirken kaçacak bir yer yok göç etmek çözüm değil . Kıt kaynakların yönetimi ise büyük bir sorun haline gelmiş .
Evet şimdi daha iyi anlaşılıyor ki üst tasarımcılar önceden meydana gelecek doğa olaylarını bir şekilde biliyor ve buna göre hazırlıklarını yapıyorlar . Bu yıldan başlayarak 2022’de şartların çok daha kötüleşeceğini görebiliriz . Önümüzdeki en büyük sorun gıda olacak . Dikey tarım ve yapay et yatırımlarının arka planında bu yatıyor .

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir