elgoog nedir

elgoog nedir

elgooG , Google arama motorunun yansıması olan bir aynadır . Adı bile Google kelimesinin geriye doğru yazılmış halidir . Google Arama’nın “Google yansıtması” olarak da bilinen yatay olarak çevrilmiş bir sitedir . ElgooG , 2002 yılında popülerlik kazanmaya başlayan orijinal bir parodi ve komedi sitesi olan All Too Flat tarafından eğlence amaçlı tasarlanmış . Site , Google’ın yerel olarak yasaklanmasından sonra Çin Halk Cumhuriyeti’nde Büyük Güvenlik Duvarını atlayarak pratik kullanım buldu .  ElgooG, Google ile bağlantılı olmasa da, elgooG arama ekranının altındaki ince baskıda görünmesine rağmen , Whois web sitesinde yapılan bir aramada 2000’den beri Google’ın gerçekten sitenin sahibi olduğunu ortaya koymaktadır. elgoog.com sitesi şu anda kapalı fakat elgoog.im adresinde aynı görüntüyle duruyor .

Genellikle ağ trafiğini azaltmak veya içeriği daha kullanılabilir hale getirmek için başka bir sitenin içeriğini çoğaltan bir web sitesiydi . Elgoog Kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak, arama kutusunda sağdan sola doğru yazı yazmanızı sağlıyor .

Bu bir şaka mı?

.

Site bir şaka olarak tasarlanmış olsa da, birkaç yıl boyunca korunmuştur ve Google web sitesindeki değişiklikleri yansıtacak şekilde periyodik olarak güncellenmekteydi. ElgooG’deki arama sonuçları gerçek Google arama motorundan alınıyor ve sonra tersine çevriliyordu.

ElgooG, Google’ın Google Arama motorunun ana sayfasındaki tüm düğmelerine sahiptir. Önceki bazı sürümlerde, Google’ın Google hizmetlerini listeleyen Daha Fazla sayfasının bir bağlantısı vardı. ElgooG’un şu anki sürümünde sekiz düğme bağlantısı var.  Sualtı , Yerçekimi , Pac-man , Yılan Oyunu veya yeni ve eğlenceli arama ekranı için diğer düğmelerinden birine.

Bazı bağlantılar doğrudan Google hizmetlerine, diğerleri ise yansıtma sayfasına gider. Bazı tarayıcılar diğerlerinden farklı davranabilir ve bazen arama sonuçlarında yansıtılmayan bir web sitesi listelenir.

ElgooG ve Çin

Çin interneti sansürler ve Çin’in sözde “Büyük Güvenlik Duvarı” nı kullanarak uygunsuz bulduğu web sitelerini engeller. 2002 yılında Google Çin hükümeti tarafından engellendi. New Scientist , elgooG’un engellenmediğini bildirdi, bu nedenle Çinli kullanıcıların arama motoruna erişmek için arka kapı yöntemi vardı. Büyük olasılıkla, Çin hükümetinde elgooG bir parodi olmasına rağmen, sonuçların doğrudan Google’dan geldiği hiç anlaşılmadı .

O zamandan beri Çin ve Google’ın kötü bir ilişkisi var. Google, Çin’deki sonuçları sansürledi ve Batı’da bunu yaptığı için eleştirildi – ve sonra tüm sonuçları sansürsüz Hong Kong’a yönlendirerek Çin anakarasından tamamen çekildi. 2018’in başından itibaren Google, Facebook ve yabancı şirketlerin web sitelerinin yanı sıra Çin’de engelleniyor.

ElgooG’nin Çin’de hala çalışıp çalışmadığına dair hiçbir kelime yok, ancak şimdiye kadar engellendiği ihtimali iyi.

Alt çizgi

ElgooG, arama motorlarını kullanmanın en kolay yolu değildir, ancak kullanımı en kolay arama motorunun komik bir parodisidir.

 

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir