Elon Musk Uzaya Tesla gönderiyor (Falcon Heavy Roketi İle Tesla Roadster Marsa Gönderilecek)

Elon Musk Uzaya Tesla gönderiyor (Falcon Heavy Roketi İle Tesla Roadster Marsa Gönderilecek)

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

Tesla Motors ve Space X’in kurucusu Elon Musk, Tesla marka Roadster aracını da ‘Falcon Heavy’ ile uzaya göndereceğini açıklamıştı. 2013 yılında fırlatılması planlanan Falcon Heavy daha sonra iptal edilmişti .
SpaceX in en büyük roketi olarak bilinen Falcon Heavy bugün fırlatılacak
Teknoloji girişimcisi Elon Musk, kendi Tesla otomobili Tesla Roadster’ını efsane şarkıcı David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısı eşliğinde Mars c
Space X, geminin Mars yörüngesinde ‘Apollo 11’ ile benzer bir kaderi paylaşmadığı sürece Tesla’nın ‘bir milyar yıl’ kadar uzayda kalabileceğini belirtti.
Falcon Heavy, bugün Apollo 11 görevinin kalkış yeri olan Kennedy Space Center’da bulunan 39A platformu üzerinden ilk kez kalkacak.
Günümüzde kullanılan roketlerin 2 katı kadar güçlü olan Falcon Heavy hem test edilecek hemde uzaya ilk kez bir otomobil gönderilmiş olacak. İnsanları uzayda uzun mesafeli olarak taşıyabilecek olan bu roketin yolculuğu başarılı olursa, artık insanoğlu daha uzakları hedefleyebilecek.
TSİ 21.30’da uzaya yolcuğuna başlayacak roket sistemi oldukça karmaşık fakat bir o kadar da basit sistemlerden oluşuyor. Geçtiğimiz yıl yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketleri ile başarılı testlere imza atan SpaceX, bu kez aynı roketten 3 tanesini tek bir gövde de birleştirecek. Falcon Heavy sistemini Dünya yörüngesinin dışına kadar itecek olan üç Falcon 9 roketi, yeryüzüne tekrar iniş yapacaklar. Ardından derin uzayda yolculuğuna başlayacak Tesla Roadster’li ana gövde, saniyede 11 kilometre hızla Mars’a doğru yol alacak.

Musk, bu hafta başında gazetecilere verdiği bir demeçte, karşılaşmalarının mümkün olduğu pek çok hata olabileceğini iletti:
1. Ateşleyiciler birbirlerine müdahale edebilirler:
Falcon 9 roketlerinde bulunan 3 çekirdek güçlendirici, uzaya gidebilmek için yeterli gücü sağlamakla görevli. Tek bir gövdede gezegenimizin yer çekimine meydan okuyacak bu sistem, aslında daha kalkış anında bazı tehlikelere sahne olabilir.

Musk’ın deyimiyle ses bariyerlerinden geçtiği anda birbirine çok yakın olan bu 3 roket, süpersonik hıza ulaştıklarında beklenmedik bir etkileşim gösterebilir. Bu nedenle yapısal bozulmaya uğraması mümkün olan sistem. Aynı zamanda dinamik hava basıncı ve maksimum hız limiti beklenmedik başka tehlikeleri de gündeme getiriyor.
Yani projenin en zor kısmı, roketleri planlanan şekilde kardırıp, Falcon Heavy sistemini derin uzaya doğru ittirmek.
2. Yüksek sıcaklık farkı sonucu yoğuşma:
Bir diğer senaryo, gene ilk etapta başa gelmesi muhtemel şeyleri konu alıyor. Ateşleyiciler içindeki sıvı oksijen, aşırı derecede soğuk uzaya çıkıldığı anda roketlerin dışında yoğuşmaya neden olabilir.

Bunu havanın soğuk olduğu bir günde, evin içindeki pencerelerin iç kısmında oluşan su damlacıklarına benzetin. Sıcaklık farkları arttıkça, yoğuşma miktarı da artacağından bu damlalar uzaydaki soğukluk nedeniyle donabilir. Falcon Heavy’nin sonu, buzlanma olabilir.
Musk’ın konuşması sırasında en çok üzerine bastığı konu tam olarak buydu.
3. Falcon Heavy gövdesinden ayrılacak ateşleyiciler, düzgün şekilde kopamayabilirler:
Uzay boşuğuna çıkıldığında roketlerin yükünden kurtulması planlanan Falcon Heavy, Falcon 9 roketlerinden beklendiği şekilde ayrılmayabilir. Bu sistemler yakın uzayda geçtiğimiz yıl başarılı olarak test edilseler de hala böyle bir ihtimal var. Diğer taraftan 3’lü bir sistem, gerçek uzayda ilk defa test edilecek.

Roketlerin Dünya’yı çevreleyen radyasyon bulutlarını geçecek olmaları, tehlike oluşturan ve ayrılma esnasında sorun çıkartacak diğer ihtimaller.
Bu test SpaceX için başarısız olsa da uzay endüstrisi pek çok deneyimle kendisine ders çıkartacak. Musk’ın olası sorunlar karşısındaki gergin tavrı, sonraki çalışmalara da yansıyabilir. Fakat şu bir gerçek ki Musk ve ekibi, bu akşam tarih yazacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir