En Hızlı Canlı  | Hayvanlar Aleminin En Hızlısı Gökdoğan

En Hızlı Canlı | Hayvanlar Aleminin En Hızlısı Gökdoğan

Dünyanın en hızlı canlısıyla tanışın . Doğanlar dalış sırasında saatte 320 km’lik hıza ulaşabilmektedir . Doğanların en hızlı dalışı , bir rekor olan saatte 390 km’lik dalışıdır . Yaklaşık 60 türü bulunan doğangiller Falconidae familyasının gündüz yırtıcı kuşları olan Falconiformes takımından olan yırtıcı kuşlardır . Bazı doğan türlerine kerkenez adı da verilmektedir.
Genellikle ağaçlardaki deliklere veya kayalıklardaki doğal çıkıntılara yuva yaparlar . Kuluçka süreleri yaklaşık 28 , 35 gün arasındadır . Bazılarının tüy rengi , beyaza dönük veya gri lekeli olarak görülür ama genellikle beyaz renk tüylere sahiptirler . Su kuleleri, uçurumlar, elektrik direkleri ve diğer yüksek yapılarda yaşamlarını sürdürürler .
Yetişkin doğanların , yüksek hızda uçmalarını ve hızla yön değiştirmelerini sağlayan ince, konik kanatları vardır.
Muhteşem dalışlarla orta büyüklükteki kuşları yakalarlar. Şehirlerde güvercin yakalama konusunda ustalardır . Başka yerlerde özellikle kıyı kuşları ve ördeklerle beslenirler. Ayrıca tavşan, fare, kertenkele ve böceklerle de beslenmektedirler . Hava saldırılarını yapmak için yüksek yerlerde doğru fırsatı beklerler . Doğan türlerinden en hızlı olanı gökdoğandır . Bayağı doğan , alacadoğan ve gökdoğan olarak adlandıran bu doğan türleri gerektiği kadar hız yapmayı tercih etmektedirler .
Büyük bir karga büyüklüğünde olan gökdoğanlar , mavi-gri bir sırta, beyaz bir boyuna ve siyah bir kafaya sahiptir. Gökdoğanların , karakteristik avlanma stratejisi olan yüksek hızlı dalış sırasında 320 km’nin üzerine ulaşan hızı ile ünlüdür . Bu onu dünyanın en hızlı kuşu ve hayvanlar aleminin en hızlı üyesi yapar . Bir National Geographic TV programında , bir gökdoğanın ölçülen en yüksek hızı saatte 389 km’lik hızıdır . Gökdoğan genel olarak orta boyda kuşlarla beslenir ama küçük memelileri, küçük kertenkeleleri ve hatta böcekleri de avladıkları gözlemlenmiştir. Gökdoğanlar dalış sırasında kanatlarını kapatarak tehlikeli bir hızlanma yöntemi kullanılırlar . Kanatları kapalı olduğu sırada düşmekte olan uçaktan tek farkları bu durumu zararsız bir şekilde atlatabilecek tecrübeye sahip olmalarıdır . Dalış sırasında muazzam hızlara ulaşmalarının sırrı formula 1 araçlarındada kullanılan venturi etkisidir . İnsanoğlunun 1797 yılında bulduğu yöntemi gökdoğanlar yüzyıllardır kullanıyor. Dalış sırasında kanatlarını kapayan gökdoğanlar kanatlarının arasında hareket eden havanın daralma bölgesinden geçerken, hızında artış meydana gelir ve bu artışa bağlı olarak bu bölgede ters basınç oluşur. Oluşan bu ters basınç ekstra bir enerji harcamadan daralma bölgesi içerisinde vakumlama etkisi yaratarak hızlarında artış meydana gelir . Bu etki sayesinde gökdoğanlar istedikleri hıza ulaşabilmektedirler . Bir yarış arabası veya uçak kadar hızla olmalarının sırrı budur .

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir