Esad Ailesi Kimdir   Ali El Vahşi'nin Torunu Darbeci Hafız'ın Oğlu Beşar Esad

Esad Ailesi Kimdir Ali El Vahşi’nin Torunu Darbeci Hafız’ın Oğlu Beşar Esad

Beşşar Esad Suriye iç savaşının mimarı binlerce insanın ölmesine neden olan . Çocukları yetim bırakan , kendi halkına işkence eden zalim bir lider . 2011 yılından beri devam eden Suriye iç savaşından kaynaklı milyonlarca Suriye’li başka ülkelere göç etti .  29 yıl babası Hafız Esad , 20 yılda Beşar Esad olmak üzere toplamda 49 yıldır Suriye’yi Esad ailesi yönetiyor .

Esad ailesinin vahşiliği genlerinden geliyor . Dedesi Süleyman Ali Esad’ın değiştirmeden önceki soyadı El Vahşi idi. Babası Hafız Hama şehri ayaklanmalarında katliam yapmıştı . University of California Press’in Esad ailesine yönelik 1990 tarihli raporunda, Ali Süleyman Esad’ın Fransa Başbakanı Leon Blum’a hitaben gönderdiği mektupta, Nusayrilerin Suriye’ye olan bağlılıklarını reddettiğini ve Fransız koruması altına girmek istediğini söylüyor.

 

2001 yılında Afganistan 11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak ilan edilen el-Kaide‘nin bu bölgede yerleştiği iddiaları neden gösterilerek ABD ve koalisyon güçleri tarafından işgal edilmiş ve Taliban yönetimden uzaklaştırılmıştır.

2003 yılında ABD Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğunu ve Saddam’ın El-Kaide ile ilişkileri olduğunu iddia etti . Abd ve Britanya koalisyon güçleri Irak’ı işgal etti . 2006’da Saddam Hüseyin asılarak öldürüldü

2011 yılında Kaddafi Libya iç savaşında linç edilerek öldürülmüştü .

2013 tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetlerinin askeri darbe yapması sonucu Muhammed Mursi devrildi . Ev hapsi daha sonra idamı istenerek yargılandı . 2019 tarihinde hayatını kaybetti .

Çıkarlar doğrultusunda Abd her zaman kendi istediğini yaptı . Afganistan’ı , Irak’ı işgal etti . Suriye için hiçbir şey yapmadı . Acaba neden ?

Bunun için kısaca Esad ailesini tanıyalım .

Beşşar Esad 1965’te Şam’da doğdu . 1988’de Şam Tıp Fakültesinden mezun oldu . askerî tabip olarak Suriye ordusunda görev yaptı. Daha sonra İngiltere‘ye gitti ve Londra‘da oftalmoloji ihtisasını tamamladı . Asıl mesleği ve uzmanlık alanı göz doktorluğudur.

Ağabeyinin 1994’te yaşamını yitirmesinin sonrasında Esad ailesinin en büyük oğlu olarak Suriye’ye döndü. Bu dönemde eğitimle ilgili çeşitli toplumsal sorumluluk projelerini örgütledi. 2000 yılında babasının ölümüyle boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi.

2011 yılında artan olaylardan sonra olayların boyutu büyüyerek iç savaşa dönüştü .

 

Hafız Esad

O dönemde  Fransız mandası olan Suriye şehri Lazkiye’de 1930’da doğdu . 1955 yılında Humus Askeri Akademisi’ni pilot subay olarak bitirdi. 1958’de havacılık eğitimini geliştirmek için SSCB‘ye gönderildi. Daha sonra bir hava filosunun komutanlığına getirildi. Suriye‘nin, Birleşik Arap Cumhuriyeti‘nden çekilmesine karşı çıktığı için, 1961 yılında Suriye Silahlı Kuvvetleri‘nden ihrâç edildi. Baas Partisi‘nin askerî kanadında kilit bir görev üstlendi ve 1963 yılında gerçekleştirilen darbede önemli rol oynayarak binbaşı rütbesiyle Suriye Silahlı Kuvvetleri‘ne geri döndü. 1965 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı‘na getirildi, ardından Şubat 1966’da savunma bakanı oldu. 1969-1970 yılları arasında Baas Partisi‘nin sivil ve askerî kanatları arasında baş gösteren iktidar mücadelesinde etkin biçimde yer aldı. Bu çatışmayı doruğa çıkaran Ürdün‘deki iç savaşa müdahalenin ardından, 13 Kasım 1970 tarihinde kansız bir askerî darbeyle iktidarı ele geçirdi. Mart 1971’de yapılan halk oylamasıyla da devlet başkanı seçildi. Ekim 1973’te İsrail‘e savaş açan Mısır‘ın yanında yer aldı ama savaştan sonra izlenecek politikalar konusunda Mısır yönetimiyle de görüş ayrılığına düştü. 1980 yılının sonlarına doğru Esad artık İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri‘ne karşı sert tutumundan vazgeçerek daha ılımlı politikalar üretmeye başladı  Suriye Hükümeti‘nin Müslüman Kardeşler‘in Hama şehrinde başlattığı ayaklanmayı bastırmak amacıyla saldırarak, binlerce kişinin yaşamını yitirdiği katliamUluslararası Af Örgütü‘ne göre ölenlerin sayısı 10.000-25.000 arasında olmasına rağmen gerçek rakam bunun çok üstünde veya altında olabilir. Suriye Hükûmeti ölenlerin sayısı hakkında resmî bir açıklama yapmamıştır. Esad, 1984 yılında iktidarı için bu kez de kardeşi ile mücadele etmek zorunda kaldı ve kardeşinin yaptığı darbe girişimi başarısız oldu. Tüm bu olaylarda insan hakları örgütleri Esad’ı şiddet kullanmakla ve baskı yapmakla suçladılar.

1991’deki Körfez Savaşı sırasında Irak’a karşı uluslararası koalisyon güçlerini desteklemesi onu Orta Doğu‘daki en güçlü Arap lider durumuna getirdi.

Hiçbir zaman siyasi olarak tanımadığı ve Siyonist varlık olarak nitelendirdiği İsrail ile uzlaşmaya dayalı barış girişimlerine karşı takındığı katı tutumu, 1980’lerin ortalarında bir ölçüde yumuşatarak Batılı ülkelerle diyalog kurmaya önem verdi. Suriye yönetimi Türkiye ile yaşadığı su sorunu ile alakalı olarak PKK‘ya verdiği destekten dolayı özellikle 1990’lı yılların sonlarında bu ülkeyle ilişkiler gittikçe gerginleşti.  Hafız Esad 29 yıl boyunca iktidarda kaldı. Esad, 1978, 1985, 1991 ve 1999’da dört kez daha devlet başkanlığına seçildi. 2000 yılının haziran ayında geçirdiği bir kalp krizi sonucunda öldü.

 

Hafız Esad’ın babası olan 1875 doğumlu Ali Süleyman Esad doğum adıyla Ali Süleyman el-Vahşi Lazkiye‘deki Nusayrilerin lideri,

1927 yılında el-Vahşi olan soyadını aslan anlamına gelen el-Esed ile değiştirmiştir. Ali Süleyman iki kere evlendi ve 30 yılda on bir çocuğu oldu. İlk karısı Saada’dan üç oğlu ve iki kızı vardı. İkinci karısı Naisa kendisinden 20 yaş daha gençti ve bu karısından da bir kızı ve beş oğlu vardı. Dördüncü çocukları olan Hafız Esad 6 Ekim 1930’da doğdu.

1936’da Fransa Başbakanı Léon Blum‘a hitaben bir mektup gönderen 80 Nusayrî seçkin arasında yer aldı ve şunları söylediler:

Nusayriler Suriye’ye olan bağlılıklarını reddediyorlar, Fransız koruması altına girmek istiyorlar.

Ayrıca, Blum’a, Fransızların Suriye’yi terk etmemesini söyleyen bir başka mektuba imza atanlarından biriydi:

Müslüman olmayan herkese karşı Arap Müslümanların göbeğinde gömülü olan nefret ve fanatizm ruhu sürekli olarak İslam dini tarafından beslenmektedir. Durumun değişeceğine dair bir umut yok. Bu nedenle görev süresinin (Fransız mandasının) ortadan kaldırılması, düşünce ve inanç özgürlüğünü yok edecek; Suriye’deki azınlıkları, ölüm ve imha tehlikelerine maruz bırakacaktır.

 

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

0 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir