F1 Efsanesi Micheal Schumacher Kimdir (Tüm zamanların en başarılı F1 Pilotu)

F1 Efsanesi Micheal Schumacher Kimdir (Tüm zamanların en başarılı F1 Pilotu)

Michael Schumacher , 19 sezonu kapsayan kariyerinde 7 kez dünya şampiyonu olarak diğer tüm sürücülerden daha fazla dünya şampiyonluğu ve yarış kazandı. Bu da onu gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 pilotu yapıyor
Formula 1 tarihinin en başarılı pilotudur. Ayrton Senna ile birlikte tüm zamanların en iyi pilotu olarak görülmektedir. Formula 1 Dünya Şampiyonluğuna ulaşan ilk Alman pilottur,
3 ocak 1969’da Rolf ve Elisabeth schumacher çiftinin çocukları olarak doğar. Baba Rolf schumacher duvar ustasıydı . Ebeveynleri maddi olarak iyi durumda olmasalar da, onu maddi ve manevi olarak desteklemek için her zaman ellerinden geleni yaptılar. Henüz dört yaşında iken babası kendi olanakları ile ona basit bir karting aracı yapar. Karting’e çok ilgi gösteren Micheal’ı ailesi, bir karting pistine götürürler ve Micheal bu karting kulübünün en genç üyesi olur. Altı yaşına geldiğinde babası ona kullanılmış, hurda parçalardan daha uygun bir karting aracı yapar ve Michael bu karting aracıyla ilk kulüp şampiyonluğunu kazanır. Rolf, oğlunun yarışmasını desteklemek için ikinci iş olarak karting pistinde tamirat yapmaya ve karting araçlarını kiralamaya başlar. Bu arada Elisabeth de karting pistinin kantininde çalışmaktadır. Birden fazla işte çalışmalarına karşın, Schumacher ailesinin Michael’in ihtiyaç duyduğu nitelikte motor alabilmek için yeterli imkânları hala yoktur. Zaman zaman yerel gazetelerde haberleri çıkan Michael için gereken destek yerel işadamları tarafından sağlanır ve bu sayede Michael yarışmaya devam edebilir.
Alman yasaları uyarınca, karting pilotu lisansı alabilmek için istenilen yaş sınırı 14’tür. Lisans olmadan ulusal yarışmalara katılamayacak olan Michael’ın gelişiminin durmaması için, 1981’de, henüz 12 yaşında iken, lisansını Lüksemburg’dan alır. 1983 yılında Alman kart lisansını da alan Michael, 1984 yılında Almanya Junior Karting Şampiyonası’nı kazanır. 1985’te Adolf Neubert’in Eurokart takımına katılır. Ertesi yıl 1987 yılında 19 yaşındayken artık Almanya ve Avrupa Karting Şampiyonudur ve o yıl kartingi bırakır . Formula 1 yarış araçlarından daha az güçlü olan Formula 3 (F3) otomobillerinin sürücüsü olur. 1988’de Almanya Formula Ford ve Formula König serileri ile tek koltuklu yarış araçları serilerine ilk ciddi adımını atar.
İki yıl sonra, 1990’da Almanya Formula 3 şampiyonasını kazandı.
1991’de Schumacher, Ürdün takımında sürücü olarak Formula 1 yarışlarına katılma şansı elde etti . Ertesi yıl Benetton’a geçti ve 1994 ve 1995’te o takımla dünya şampiyonasını kazandı. 1996 sezonundan önce Ferrari takımına geçti ve şampiyonluk sıralamasında üçüncü oldu. 1999’da bir kazada kırılan bir bacağının ardından, Schumacher ertesi yıl üçüncü bir şampiyonluğu kazanmak için geri döndü, bu da Ferrari’nin 1979’dan sonraki ilk şampiyonluğu oldu. 2000 galibiyeti, birbirini takip eden beş dünya şampiyonasından oluşan bir dizide (2000–04) ilk oldu. ) ve toplam yedi Formula 1 şampiyonluğu, Juan Manuel Fangio’nun yaklaşık 50 yıldır ayakta kalan beş rekorunu kırdı. 2005 ve 2006 yıllarında Formula 1 sıralamasında üçüncü ve ikinci oldu.

Schumacher, 2006 sonunda Ferrari için test pilotu ve danışman olarak görev yapmak üzere emekli oldu. Emekli olduğu sırada, Fransız pilot Alain Prost’un 51 yarış birinciliği rekorunu kırdı . 91 Formula 1 Grand Prix yarış zaferi vardı. Aralık 2009’da Schumacher, Mercedes ile 2010 sezonu için Formula 1’e döneceğini açıkladı. Mercedes ile üç sezon geçirdi, ancak geri dönüşü boyunca Formula 1 yarışlarında önemli bir yarış kazanmadı ve 2012’de emekli oldu. Alman pilotun emekliliğinden sonra Lewis Hamilton dönemi başladı Hamilton’ın 6 Formula 1 şampiyonluğu bulunuyor katıldığı 250 yarışın 84’ünü birincilikle bitiren Hamilton formula 1’in en iyi pilotu olma şansını hala elinde bulunduruyor .
Aralık 2013’te Schumacher Fransa’da yaşanan bir kayak kazası sonucu ağır yaralandı . Kaza sırasında kask takmasına rağmen, önemli bir beyin hasarı oluştu ve komaya girdi .
Yaklaşık 6 yıl kadar komada yaşam savaşı veren Michael Schumacher komadan 2019 yılında çıktı .
Dünyaca ünlü beyin cerrahı Nicola Acciarri, Michael Schumacher’in iyileşse dahi çok insanların kendisini tanıdığından çok farklı biri olacağını açıklamıştı.
Alman pilotun kas ve iskelet sistemindeki bozulmalar meydana geldiğini ve organik yapıların da deforme olduğunu ifade etti.

Paris’te yapılan kök hücre tedavisinin ise ancak yaşamsal organların devamlılığını sağlayacağını, pek fazla tedavi edici bir yönü olmadığı itirafında bulundu.

Son günlerde Michael Schumacher’in son haline ait bir fotoğraf sızdırıldığı ve bu fotoğraf için 1 milyon pound (1.2 milyon euro) istenildiği iddia edildiği haberleride konuşulmakta .

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

0 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir