Geminid Meteor Yagmuru Nedir

Geminid Meteor Yagmuru Nedir

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
http://faruksenturk.org

Bugün google’ın anasayfasında yer alan doodle’ı oldukça merak edildi . Google anasayfasında 7 adet görsel evrenin derinliklerinden sevimli bir şekilde bir mesaj içeriyor . Bu mesaj 13 aralık gününü 14 aralık’a bağlayan gecede gerçekleşek olan geminid meteor yağmurunu haber veriyor .
Peki Geminid Meteor Yağmuru nedir ?
Geminidler yılın en görkemli meteor yağmurlarından biri olarak kabul ediliyor. Saat dilimine bağlı olarak 13 veya 14 Aralık’ta Bu meteor yağmuru Dünya’nın Kuzey Yarımküre’sini destekliyor, ama Güney Yarımküre’den de görülebiliyor. 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor.
Astronomların en çok görülmeye değer meteor yağmurlarından biri diye tanımladığı Geminid meteor yağmuru, açık bir gökyüzü olan ve yeterince karanlık yerlerden izlenebiliyor. “Meteor yağmurlarının kralı” olarak tanımlanıyor. Geminidler her yıl en iyi meteor yağmurlarından biri olarak kabul edilir, çünkü bireysel meteorlar parlaktır ve zirve gökyüzünde meteor akışını saatte 120 meteor gibi yüksek oranlarda görebilir. Bilinen kayıtlara göre, Geminid meteor duşu neredeyse 200 yaşında. İkizler Göktaşı Yağmuru’nun saçılım noktası, İkizler Takımyıldızı’nın bulunduğu bölge. Saat 21.00 sularında doğu ufkunda yükselmeye başlayacak olan İkizler Takımyıldızı’nın en parlak yıldızları olan Polluks ve Kastor’u, yine doğu ufkunda üst üste dizili belirgin üç yıldızıyla, Avcı Takımyıldızı’nın doğusunda görebilirsiniz. İkizler Takımyıldızı’nı seçemeyecek olsanız dahi, saat 21.00’den sonra doğu ufkuna bakmanız yeterli olacak. Çünkü göktaşı yağmurlarının belirli saçılım noktaları bulunsa bile, gökyüzünün her bir yönünde görülebilirler.
Yeterince karanlık alanlarda gece saat 00.00’dan sonra saatte ortalama 50’ye yakın “yıldız kayması” görülebilecek dünyanın farklı yerlerinde farklı şekilde gözlemlenecek. Meteor yağmuru sırasında güzel kareler elde etmekte niyetliyseniz doğru bölgeyi seçmenizde de önemli.
Ay’ın ışığı gösteriyi izlemeyi güçleştirebilir; dolayısıyla gözlem için en uygun zaman, gece yarısı ile şafak arasındaki; yani Ay’ın küçülmeye başladığı saatler.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir