Gerçek İron Man ve Lagari Hasan Çelebi

Gerçek İron Man ve Lagari Hasan Çelebi

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

Geçtiğimiz günlerde ingiliz mucit Richard Browning bir süredir üzerinde çalıştığı jet motoru ile uçmayı başardı . Bu uçuş ile guinnes rekorlar kitabına adını yazdırdı .

Gravity Indsutries kurucusu ve baş test pilotu Richard Browning Reading bölgesindeki Lagoona Park’ta saatte 51.53 kilometre hıza ulaşarak bir Dünya rekoru kırdı.
vücut kontrollü jet motorlu elbise ile hız rekoru richard browning in kırdığı rekorun kategorisi
Kollarına taktığı, 22 kilogram ağırlığındaki altı adet kerosen beslemeli mikro gaz türbiniyle rekoru kıran Browning, ”Rekoru kırdığım için çok mutluyum. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek benim için büyük bir heyecan. Yaptığımız tasarımın bütün dünya tarafından tanınıp onaylanması da gurur verici.” dedi. Browning’in hedefi, uçuş sistemini şehirlerarası kullanıma hazır hale getirmek.

Browning, kurgusal Ironman süper kahramanı Tony Stark’la kıyaslanıyor. Bu kıyaslamalara ” bu gerçek dünyadaki havacılık yeniliğidir. Biz, dünyada değişen bir teknoloji kurmak konusunda ciddiyiz “dedi.
Bu icat banada Gta San Andreas adlı oyundaki jetpack ile uçmayı anımsattı

Ayrıca bana 384 yıl önce Lagari Hasan Çelebinin barut macunu ile çalışan roketleriyle uçmasını anımsattı

1633 yılında Hazerfen Ahmed Çelebinin başarılı uçuşundan bir yıl sonra , IV.Murat’ın kızı Kaya sultanın dünyaya gelmesinden dolayı şenliklerin düzenlendiği bir günde . Padişahtan izin alan Lagari Hasan Çelebi minarelerden esinlenerek tasarladığı 50 okka barut macunu ile çalışan 7 kollu roketi ile uçuş yapmaya hazırdı . Sarayburnu’nda yardımcılarının ateşlemesiyle roketler 300 metre yükseldi 20 saniye olduğu düşünülen bu uçuş kartal kanatlarına benzer tasarladığı kanatlarını açarak Sinan Paşa Köşkü önünde denize süzülmüştür . Bu başarısı üzerine Hasan Çelebi’ye padişah tarafından bir kese akçe ihsan edilir. Ayrıca yetmiş akçe maaş ile sipahi ocağına kaydedilir. Günümüzdeki roketin atası kabul edilen ve günümüzde ilk roketle uçuş kabul edilen bu başarı Evliya Çelebi Seyahatname ve Ali Ağa Umm Al-gaza eserlerinde bahsedilmiştir . Batılı ülkeleri de hayrete düşürmüş ve Rocket Man diye anılmıştır . Rocket Man Lagari yazarsanız yabancı kaynakları da inceleyebilirsiniz
İlk uçan insan hazerfen Ahmed Çelebi ve ilk roketle uçan insan Lagari hasan çelebi . Bu uçuşlar sonrasında dünyada yeni fikirlerin yeni buluşların yapılmasında öncü olmuşlardır şu an nasıl richard browning in yaptığı uçuşunu hayretle izliyorsak o zamanlarda da dünya bizi o hayretle izliyordu . şuan roller değişti biz izliyoruz fakat onlar hala bizim geçmişimize gıpta ile bakıyorlar .

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir