Golan Tepeleri İsrail İçin Neden Önemli

Golan Tepeleri İsrail İçin Neden Önemli

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bir süre önce Bakanlar Kurulunu işgal altındaki Golan Tepeleri’nde toplayarak “buranın sonsuza kadar İsrail’e ait kalacağı” yönünde açıklama yapması, İsrail ve Suriye’nin yanı sıra Lübnan ve Ürdün’le de sınır olan bölgenin, Tel Aviv yönetimi için neden bu kadar önemli olduğu sorusunu da gündeme getirdi.
Netanyahu hükümetinin, 1967’den beri işgal altında tutulan Golan Tepelerin’de Bakanlar Kurulu toplantısına ve sonrasında buranın “sonsuza dek” kendilerinin kalacağı yönündeki açıklamaya, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) “Golan Tepeleri Suriye’nin ayrılmaz bir parçasıdır” şeklinde tepki gösterdi.
Uluslararası tepkinin devam ettiği söz konusu ifadelere, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden de (BMGK) salı günü, “İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenlik iddiaları yok hükmündedir” açıklaması geldi.
İsrail’in Golan Tepeleri çıkışı, Suriye’de devam eden iç savaştan yararlanma hamlesi olarak değerlendirilirken, Netanyahu da bu konuda uluslararası destek arayışına girdi.
İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Netanyahu Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen 54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nda, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.
Netanyahu görüşmede Guterres’e, “Golan Tepeleri sonsuza kadar İsrail’in elinde kalacak.” dedi.
Golan Tepeleriyle ilgili geçmişten bu güne önemli gelişmeler
1967: İsrail, Altı Gün Savaşı olarak da bilinen Arap-İsrail savaşı sırasında Suriye’ye saldırarak, stratejik öneme sahip Golan Tepelerini ele geçirdi. Suriye’nin başkenti Şam’a sadece 60 kilometre mesafede olan Golan Tepeleri’nin, İsrail ile Suriye’nin yanı sıra Ürdün ve Lübnan’a da sınırı bulunuyor.
1973: Suriye, askeri harekat başlatarak İsrail’den Golan Tepeleri’ni geri almayı denedi ancak başarısız oldu.
1974: İsrail ve Suriye, Golan Tepeleri’ndeki kuvvetlerini geri çekerek askeri çatışmayı sonlandırmaya razı oldu. Aynı yıl barış gücü askerleri bölgeye konuşlandırıldı.
1981: İsrail, Golan Tepeleri’ni tek taraflı olarak ilhak ettiğini açıkladı ancak uluslararası toplum bu kararı bugüne kadar tanımadı.
1999: Dönemin İsrail Başbakanı Ehud Barak ve Suriye Dışişleri Bakanı Faruk eş-Şara, iki ülke arasında başlatılan üst düzey görüşmeler kapsamında bir araya geldi.
2000: Golan Tepeleri’nin Suriye’ye iadesi hedefiyle, ABD’nin ara bulucuğunda başlatılan müzakereler başarısızlıkla neticelendi. Görüşmelerin başarısız olmasının nedeni ise İsrail’in, Celile Gölü yanında yer alan ve kilit öneme sahip su kaynağı olan bir toprak parçasını Suriye’ye bırakmaya razı olmamasıydı.
2008: Suriye ve İsrail, kapsamlı bir barış anlaşması sağlanması amacıyla Türkiye’nin ara buluculuğunda yeniden dolaylı görüşmelere başladı. İsrail’in Gazze’ye saldırmasının ve dönemin İsrail Başbakanı Ehud Barak’ın yolsuzluk davası nedeniyle istifa etmesinin ardından görüşmeler sonlandırıldı.
2009: İsrail Başbakanı Netanyahu, Golan Tepeleri ile ilgili daha sert bir politika izleyeceğinin sinyallerini verdi. Aynı yıl Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed de karşılarında “barış için görüşülecek bir muhatap olmadığını” söyledi.
ABD Başkanı Barack Obama da 2009 yılında göreve geldiğinde, “İsrail ve Suriye arasındaki görüşmeleri yeniden başlatmanın dış politika öncelikleri arasında yer aldığını” söyledi ancak bu konuda da bir gelişme sağlanamadı.
2013: Mart 2011’de patlak veren Suriye iç savaşı 2013 yılında Golan Tepeleri’ne kadar ulaştı. İsrail, Golan Tepeleri’ne top ateşi açıldığını öne sürerek bu saldırılara karşılık verdi. İsrail ve Suriye orduları da aynı yılın mayıs ayında karşılıklı top atışlarında bulundu.
Golan Tepeleri’nde 20’den fazla Yahudi yerleşim birimi 20 bin civarında Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuk, buradaki Yahudi yerleşimcilerin varlığını illegal olarak değerlendiriyor. Golan Tepeleri’nde ayrıca 20 bin civarında da Suriyeli Dürzi yaşıyor.
İsrail Başbakanı Netanyahu 17 Nisan 2016 yılında Bakanlar Kurulunu Golan Tepeleri’nde toplayarak, “İsrail, Golan Tepeleri’ni sonsuza dek elinde tutacak” açıklamasında bulunmuştu.

Golan tepeleri İsrail için neden önemli
Jeopolitik konumu, sahip olduğu verimli topraklar ve su kaynakları, Golan’ı Suriye ve İsrail için stratejik öneme sahip bir yer haline getirmektedir. Golan, İsrail’in güvenliği için Suriye’ye karşı doğal bir tampon bölge oluşturmakla birlikte Şeria Nehri’yle birlikte İsrail’in en önemli su kaynaklarından biridir. Suriye için de Golan’ın en önemli yanı, bölgenin güvenlik ve su kaynakları açısından stratejik önemidir. Golan Tepeleri’nin İsrail tarafından işgal altında tutulması, Suriye’de, hem yönetim hem de halk düzeyinde, meseleye ulusal bir nitelik kazandırmaktadır.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir