Hayvanlar Dünyayı Nasıl Görürler

Hayvanlar Dünyayı Nasıl Görürler

Çoğumuz merak etmiş düşünmüşüzdür . Hayvanlar dünyayı nasıl görürler diye

Atlar
İnsanlara kıyasla atın görüş açısı , daha geniştir ancak derinliği daha azdır. Gözler başın her iki yanında olduğundan etrafı 160 0 – 170 0 açı ile görebilir. Bu da atın kuyruğunun arkası hariç etrafındaki her şeyi görebildiği anlamını taşır. Bir at gözlerini birbirinden bağımsız kullanabildiği gibi birlikte de kullanabilir
Binocular olarak baktığında,mesafeleri ayırt edebilir ancak daha dar bir alanı görebilir.
. Atlar burunlarının ucunu asla göremezler.
Araştırmalara göre Atlar sınırlı olarak renk ayırt edebilir. Açık ve koyu renkler ile Kırmızı ve Mavi renkleri ayırt edebilir. Ancak YEŞİL ve GRİ yi ayırt edemezler
İNEKLER
İnekler için çayırlar yeşil değildir ama turuncu ve kırmızı görünür. Fakat inekler her şeyi biraz büyütülmüş görürler.
GECE KERTENTELESİ

Bu kertenkeleler geceleri en doğru görüş vizyonuna sahiptir. Geceleri insanlara oranla 350 kat daha fazla net görürler.

KÖPEKLER
Aslında köpekler renk körü değillerdir sadece dünyayı bizden farklı görürler. Köpekler renkleri daha belirsiz ve mavi, yeşil tonlarda görür.
İnsan gözü aydınlıkta en net görmek üzere ayarlanmıştır. Köpek gözleri ise pek çok predator da olduğu gibi, loş ışıkta en net görmek için ayarlıdır ve karanlıkta bize göre daha avantajlıdır

Gözün retina (sinir) tabakasında loş ışıkta gören ve harekete duyarlı “rod” hücreleri ile renge ve detaya duyarlı kon hücreleri vardır. İnsan retinasında 3 çeşit kon hücresi vardır. Köpek retinasında ise sadece 2 adet kon hücresi mevcut. Bunun sonucunda köpekler; kırmızı-yeşili ayırdedemeyen renk körü bir insan gibi görürler. Renk körü insanlar için de geçerli olan yaygın inanışın tersine, köpeklerin dünyayı siyah beyaz görmez. Sadece kımızı ve yeşili ayırdedemezler.

KEDİLER

İnsan görüşü ile kedi görüşü arasındaki en büyük fark, göz içerisindeki retinada yatar. Retina, ışığa duyarlı hücreleri (fotoreseptörleri) içerisinde barındıran, gözün arka kısmında yer alan bir tabakadır. Fotoreseptörler ışık dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürür, bunlar sinir hücreleri tarafından işlenir, beyne gönderilir ve görüntü olarak algılanır. Yaygın olarak bilindiği üzere, 2 tip fotoreseptör bulunur: koni ve çubuk. Çubuk hücreleri çevresel görüş ve gece görüşünden sorumludur. Cisimlerin parlaklığını ve grinin farklı tonlarını algılarlar. Koniler ise gündüz görüşü ve renk algısından sorumludurlar.

KUŞLAR
Birçok kuş türü olduğu için kuşlar türlerine göre dünyayı farklı görüyor. kuşlar, net ve keskin bir görüşe sahipler. Gece kuşları ışık olmayan bir ortamda gözleri çok net görür ve gündüzleri insanların gördüğü renk tonlarını görmezler Mesela güvercinler milyonlarca farklı renk tonunu algılayabiliyor. Zaten doğada rengi en geniş yelpazede algılayan hayvan türü olarak biliniyorlar. Gözlerinde diğer canlı türlerine göre çok daha fazla renk reseptörü bulunuyor.

Sinekler
Sinekler, metrelerce uzakta bulunan nesneleri renkleri ile ayırt edebilen, hassas göz yapısına sahiptir.
Sineklerin gözleri başlarının sağ ve sol tarafındadır. Her bir gözünde 4000 ayrı bölme vardır. Yani toplam 8000 farklı bölmeden oluşan petek gözlere sahiptir. Bu 8000 bölmenin her birinde ayrı bir mercek bulunur ve her mercek görüntüyü farklı açıdan görür. Dolayısıyla sineğin beynine 8000 farklı görüntü ulaşır, ancak burada birleşerek tek bir görüntü haline gelir. Bunu binlerce parçası olan yap-boz oyununa benzetebiliriz. Dolayısıyla sinek bir çiçeği aslında 8000 parçaya ayrılmış olarak görür, ancak daha sonra tüm parçalar beyninde mükemmel bir şekilde birleşerek bir çiçek halini alır.
.
KELEBEKLER

Kelebekler inanılmaz böceklerdir. Onların görüş açıları çok keskin değildir ama insanlardan çok daha fazla renk ve iz görebilirler, ultraviyole ışığı dahil olmak üzere.
BALIKLAR
Evinizdeki akvaryum balıklarınız ultraviyole ve her şeyi büyütülmüş olarak görürler. Bu büyük ihtimalle birçok balığın şaşırmış görünmesinin nedeni.
KÖPEK BALIKLARI
Köpekbalıkları gibi pek çok denizaltı yırtıcı hayvanları hiç renk görmezler. Ama onların denizaltındaki görüş vizyonu bizim gözümüzden çok daha keskindir.

BUKALEMUNLAR
Bukalemunlar sadece görünümleri ile ilginç hayvanlar değil. Aynı zamanda onların iki gözü de birbirinden bağımsız hareket eder. Bu özellik onların 360º görmelerini sağlar
FARE
Bir farenin gözlerinin her biri bağımsız hareket eder. farklı açılarda bakan gözleriyle her yeri algılayabilirler.Onların gözünden dünya biraz bulanık, yavaş ve mavi-yeşil renklidir.
İnsanlara göre dünyayı daha ağır çekimde görür.
YILANLAR
Yılanlar ısı dedektörü gibi çalışan bir sistemle görürler. İki aşamalı bu sistemde ilk olarak renkler daha sonra ısı ayırt edilir. Böylece ısı ile canlıları görürler. Yüz çukurlarında bulunan ısı algılayıcı sistem .Yılanı mükemmel bir avcı haline getirir . Aşırı derece hassas olan sıcaklık algılama özelliği avlarının vücut sıcaklıklarının yaydığı ısıyı sanki bir termal gibi sezerek avını rahatlıkla takip edebilir.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir