HAYVANLARDA GÖRÜLEBİLECEK HASTALIK SONRA YAPAY ET

HAYVANLARDA GÖRÜLEBİLECEK HASTALIK SONRA YAPAY ET

Birileri doğal et üretimini bitirmek istiyor . Hayvanları virüslerle yok etmek yapay eti tek et kaynağı yapmak isteyen planlar yıllardır kuş gribi , domuz gribi hastalıklarla milyonlarca hayvanın ölmesine yada itlaf edilmesine neden oldu .

Bu yıl milyonlarca hayvanın daha ölmesine neden oldu , daha da devam edecek . Sığır vebası , bruselloz gibi bir hastalık bu yıl çıkacak diye düşünüyorum . Özellikle ekim ve kasım aylarında başlayacak olan yeni bir hayvan hastalığı olabilir .

Doğal et üretimini , hayvancılığı bitirmek için hayvanların saldığı gazların iklim değişikliğine neden olduğunu ve çok fazla su harcandığını söylüyorlar .  Hatta araştırmışlar 1 kilogram et için 15 ton su kullanılıyor diye .  Yapay et hem sağlıklı hem çevreci diyorlar . Türkiye’deki haber kanallarında bunları görmek çok daha üzücü . Türkiye’de bu akla hizmet eden veya bilmeden saf bir şekilde buna inanan ve televizyonda bunu savunanlar var maalesef .

Yapay et tesisleri kurarak üretime zaten başladılar . Sonraki aşama hayvancılığa büyük darbe vuracak olan hamlelerde . Hayvanların telef olacağı hastalıklar ve tarıma müdahale ile hem insan hem hayvan beslenmesini zorlaştırmak. Tarım ve hayvancılık da dahil herşeyi büyük sıfırlamayla (Great Reset) yenisiyle değiştirme çabalarını artık maalesef göreceğiz . Zorlu bir süreç insanlığın önünde duruyor . Küresel ısınma kılıfında yapay et ülkelere dayatılacak . Hayvancılık zorunlu bir bitime zorlanacak . Sürdürebilirlik kılıfıyla beslenme alışkanlarımızı değiştirmek istiyorlar . Yine sürdürebilirlik adı altında yapay zeka ve robotikleşmenin insanın yerini aldığı bir düzene ilerliyoruz . Gıdanın fabrikasyon olduğu bir düzende dünyanın tarım mahsüllerini ve etini özel şirketler üretecek , hedef bu .

. Yeni dünya düzeninde fosil yakıtlara yer yok . Petrolün sahibi bu oyunda petrol yok diyor ve buna göre hazırlıklarını yapıyor . Ne demişti Henry Kissinger gıdayı kontrol eden toplumları kontrol eder . Petrol saf dışı kalınca toplumları gıda ile kontrol edecekler . Adı ise sürdürebilirlik olacak .

Tarımı ve hayvancılığı bitirmek için korkunç planlarını devreye sokacaklar . Hayvancılık tarıma bağımlıdır . Tarım mahsullerinden hayvanlar beslenir onlara besi veya sütlük , etlik yem yapılır . Tarım mahsülleri zarar görürse hayvancılık ta bu işten nasibini alacaktır

Labaratuvar çekirgeleri ve sinekler tarım mahsullerine zarar verebilir . Tarımda mahsüle zarar veren yeni bitki hastalıkları çıkabilir . İklim değişikliği diye duyurulan HAARP saldırıları veya jeomühendislik mahsüllere zarar verebilir .

Tarım etkilenirse hayvancılık etkilenir . Ama bu hayvancılığı etkilese de bitirmez . Önümüzdeki kurgu hayvanlarda görülebilecek hayvanları telef edebilecek hastalıklar riski . Daha önce sığır vebası , kuş gribi , domuz gribi ve benzeri hastalıklar milyonlarca hayvanın telef olmasına neden oldu . Yeni bir hayvan hastalığı labaratuvarda üretilirse önceden yaptıkları gibi milyonlarca hayvanın ölümüne neden olur . Medya yine korku pompalar . Et üretimi bir anda düşer imdada yapay et üreten bu senaryo için ürettikleri stokları bekletip sonra satışa çıkaran firmalar yetişir . Zamanla çiftçiler ve hayvan besicileri bu işten zarar ederek çekilirler . Çekilmeseler bile sera gazı emisyonu yaydıkları bahanesiyle zorla bıraktılırlar . Yine ucuza tarım ürünü ve ucuza et üreten firmalar tüm dünyada şubelerini açarak tüm gıdanın kontrolünü ele geçirirler .

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım örgütü’nün verileri , hücresel kökenli et üretiminin 2030 yılında toplam et üretiminin yüzde 10’unu karşılayacağını öngörüyor .

Türkiye’de yapay et üzerinde son birkaç yıldır ciddi araştırmalar yapıyor . Şu anda maliyeti yüksek olduğu için fiyatı düşürmenin yollarını arıyorlar . Yapay et gerçek etten ucuz olursa talebi maalesef artacaktır .

Evcil hayvanlar yakında labaratuvarda yetiştirilen etlerle beslenebilecek .

Economist 2050 yılında insan nüfusunun 9.7 milyara ulaşacağını ve bu nüfusu doyurmak için hangi yollar izleneceğini fütüristik senaryolar adıyla bir makalede yayınlamıştı .

1500’den fazla yenilebilir böcek türü olduğunu günümüzde 2 milyardan fazla insanın böcekle beslendiğini , cırcır böcekleri , kurtlar ve diğer böceklerin insanların protein ihtiyacını karşılayabileciğini söylüyorlar . Bitkisel protein veya özel üretilen yapay etlerin , spirulina ve diğer alglerin protein ihtiyacını karşılayabileceğinden bahsediyor . Hatta organik baskılar yapabilen özel 3D yazıcılar ile yapay et üretileceğine makalede yer verilmiş .

 

Bill Gates , Richard Branson ve Jeff Bezos yapay et projesine ortak oldular .Memphis Meats adlı şirket hayvan hücrelerinden dana tavuk ve ördek eti üretiyor . Richard branson ‘’30 yıl içinde hayvanları öldürmemize gerek kalmayacak bütün etler temiz veya bitki kaynaklı olacak aynı tadı verecekler ve herkes için daha sağlıklı olacaklar ‘’  diyor .

Bill Gates ve Jeff Bezos , Leonardo DiCaprio McDonald’s ın ceosu bitki kaynaklı proteinli besin üreticisi Beyond Meat şirketine de finansman katkısında bulundu . Abd’nin en  büyük geleneksel et üreticisi Tyson Foods yapay et üreten şirkete yatırımda bulunuyor .  Beyond Meat Michigan Üniversitesi sürdürebilirlik sitemler merkezine yaptırdığı bir araştırmaya göre . Bitki bazlı etlerinin %90 daha az sera gazı emisyonu ürettiğini %45 daha az enerji harcadığını ve su tasarrufu olarak %99 daha az su harcandığını söylüyor.

Fast Company’ye göre bitki bazlı sığır etine geçişte Amerikalılar , bir yıl boyunca 12 milyon arabanın saldığı sera gazına eşdeğer bir kirlenmeyi durduracak .

Dünyanın en büyük tarım şirketlerinden Cargill Bill Gates , Richard Branson gibi milyarderlerin desteğiyle yapay et üretilecek . sığır , tavuk ve ördek etini yapay olarak üreten Memphis Meats’i bu zenginler fonluyorlar .

Cargill şirketi de 2050 yılına kadar 9 milyara çıkacak insan nüfusu için protein ihtiyacının artacağını düşünüyor . Yatırımlarını bu doğrultuda yapıyor . Cargill ABD merkezli yapay et şirketi olan Memphis Meats’e , İsrail merkezli Aleph Farms’a yatırımlar yaptı . Kuzey Amerika’nın en büyük bezelye proteini ve bitki bazlı protein üreticisi PURİS’e de yatırımlar yaptı .

Son olarak ise Cargill deniz ürünleri üretmek ve işletmek için yatırımlar yapıyor . 2015 yılında Cargill somon balığı yemi üreticisi EWOS’u 1.5 milyar dolara satın aldı . 20 ülkede 38 su ürünleri yem üretme tesisleri var . Sadece sığır , tavuk , ördek eti değil balık eti konusuna el atacak olan küresel şirketler hazırlıklarını sürdürüyor .

Bill Gates’de Yunan balık çiftliği Philosofish’i finanse ediyor . Bunlar basına yansıyanlar . Kim bilir perde arkasında ne dolaplar dönüyordur . Nerelere yatırımlar yapmışlardır .

Bill Gates  iklim felaketi nasıl önlenir adıyla bir kitap yazmıştı . Gezegenin süpermani küresel ısınmanın nedenlerinden birinin hayvancılık olduğunu söylüyor bitki bazlı ve labaratuvarda yetiştirilen etlere destek veriyor . Zengin ülkelerin hayvan yetiştiriciliğini bırakıp , yapay et tüketimine geçmesi gerektiğini açlığa karşı önemli bir tedbir olacak diyor . Ayrıca küresel ısınmayı durdurmak için stratosfere aerosoller göndermeyi hedefliyor .

Bill Gates ve Jeff Bezos bir başka yapay et şirketi İmpossible Food’a  da destek veriyor . Ama sadece o değil yapay et üreticisine destek veren Google Ventures , Khosla ventures , Viking global investors , Ubs ve hong kong milyarderi li ka-shing de bulunuyor .

Jeff Bezos ayrıca vegan mayonez ve yapay süt gibi vegan ürünleri üreten NotCo’ya 30 milyon dolarlık yatırımda bulunuyor . Bezos’da Bill Gates gibi gezegeni kurtarmak isteyenlerden . Biyoçeşitlilik kriziyle mücadele etmek istiyor  ve yosun ormanlarını arttırmak istiyor . Deniz yosunları sera gazı emisyonunun büyük bir kısmını emebileceği ve gelecekte insan besini de olabileceği söyleniyor . Ayrıca büyükbaş hayvanların yemine deniz yosunu eklendiğinde metan gazının %70 oranında düştüğü tespit edilmiş . Deniz yosunu aynı zamanda gübre yapımında da kullanılıyor yani ‘’sözde küresel ısınmaya ‘’ çare olacak olan deniz yosunları bir şekilde insanlığın önüne getirelicek .

İsrail’de bulunan Redefine meat 3d baskı teknolojisiyle hayvansız et üreten bir şirket . Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Eshchar Ben-Shirit . ‘’ineğin sadece bir kısmını değil , tüm ineği yapabiliriz ‘’ diyor. Dünya ekonomik forumu Redefine meat şirketine web sitesinde yer veriyor ve hayvancılıkta tek bir kilogram sığır eti üretmek için 15 bin litre su harcandığını yazarak yapay ete destek veriyor  . Birleşmiş milletler de sürdürebilirlik adıyla yapay ete destek veriyor .

Singapur , dünyada labaratuvarda yetiştirilen et satışını onaylayan ilk ülke oldu . Abd’li şirket Eat Just’a labaratuvarda yetiştirilen tavuğa ülkede satma izni verildi .

Unilever de bitki bazlı et ve süt ürünleri satışlarının 5 ila 7 yıl içinde 1 milyar Euro’ya ulaşmasını hedefliyor . Bitki bazlı et , süt ürünleri vegan mayonez ve benzeri ürünler üretiyor .

İlk vegan kasaplar Londra’da açılıyor .

Paris iklim anlaşmasına imza atan ülkeler geri çekilmez ve Birleşmiş Milletlere boyun eğerse hayvancılığı ve tarımın iklim değişikliği – küresel ısınmaya neden olduğu yalanıyla yapay ete geçmek mecburiyetinde kalacaklar sera gazi emisyonlarını azaltma taahhütlerinden dolayı . Birleşmiş Milletlere göre et endüstrisi , kaynak tüketiyor sera gazı üretiyor . Birleşmiş Milletlere göre bitki bazlı alternatifler %99a kadar daha az su %95 daha az arazi ve %90 daha az emisyon kullanıyor .

Yapay et sektörü şimdilerde birkaç milyar dolarlık bir Pazar oluşturuyor 2030 yılına gelindiğinde bu pazarın on milyarlarca doları bulması bekleniyor .

Teknoloji firması IDTehcEx tarafından hazırlanan bir  rapor , hücrede yetiştirilen etin hayvan tarımına olan bağımlılığı azaltacağını iddia etti. Sonuç olarak, daha fazla zoonotik hastalık salgını riskinin azalacağı da iddia edildi.

Rapor, ‘kültürlenmiş etin küresel et endüstrisi ile ilgili birçok sorunu çözebileceğini’ belirtiyor, ancak çevresinde ‘birçok cevaplanmamış soru’ olduğunu kabul ediyor.

Gelelim hayvan hastalıkları konusuna . Bu yıldan başlayarak önümüzdeki yıllarda hayvan hastalıklarının gündemden düşmeyeceğini düşünüyorum . Amaç geleneksel hayvancılığı , balıkçılığı gözden düşürmek , sağlıksız ve güvenli olmayan bir yöntem olarak göstermek . İklim değişikliğine , yaydıkları sera gazları nedeniyle küresel ısınmaya neden oldukları yalanlarıyla ve hayvancılıkta çok fazla su tüketildiği söylenerek çevreye doğaya zarar verdiği iddia edilecek . Hayvanların hastalıklar karşısında dirençsiz olduğunu gösterecekler . Birçok yerde hayvan hastalıkları ve hayvanların telef olduğunu göreceğiz maalesef .  Planları milyonlarca hayvanı hastalıklarla tamamen yok etmek . Ama bunu yavaş ve planlı bir şekilde yapacaklar . Sığır , keçi , koyun , deve , deniz hayvanlarında hastalıklar görülecek . Üretimi azalan ete alternatif olarak yapay et , bitkisel proteinden üretilen et , çiftlik balıkları insanların imdadına yetişecek .

Düğmeye basıldı plan işliyor . Rusyada H5N8 adlı kuş gribinin ilk kez insana bulaştığı haberleri yapıldı . Kuş gribi H5N8 böylece ilk kez insanlarda görülmüş oldu . Danimarka’da bir hindi çiftliğinde kuş gribine rastlandı 50 bin hindi bulunan çiftlikte 4 bin hindi itlaf ediliyor . Kasım 2020’den bu yana 8’inci defa Danimarka’da kuş gribine rastlanmış oldu ilk kez hindilerde tespit edildi .Gıda ve kontrol idaresi , kuş gribinin göçmen kuşlardan bulaştığı ihtimali üzerinde duruyor . Sene başında Fransa’nın 8 bölgesinde , 390 çiftlikte kuş gribi vakaları belirlenmiş , yaklaşık  2 milyon ördek itlaf edilmişti . Hırvatistan’da da kuş gribi nedeniyle itlaf çalışmaları başlamıştı . Kuş gribi , Japonya ve Güney Kore’de de etkisini sürdürüyor . Virüsün vahşi kuşlara da yayılması nedeniyle salgının kontrol altına alınmasının zorlaştığı belirtildi . 2005-2008 yıllarında etkili olan kuş gribi , 61 ülkede yaklaşık 5 bin kişiye bulaşmış , 4’ü Türkiye’de olmak üzere 245 hayatını kaybetmişti .

Geçtiğimiz 15 yılda 10 milyonlarca hayvan virüsler yüzünden telef oldu ve itlaf edildi .

2005 – 2006 japonya’da 5.78 milyon tavuk itlaf edildi

Avrupa birliğinin en büyük kümes hayvanı üreticisi polonya’da 5 milyon kanatlı hayvan itlaf edildi .

Kuş gribi H5n1 H9N2 , H5 H7 H9

HPAI Yüksek derecede patojenik kuş gribi

Domuz gribi h1n1 h3n2

Atlar köpekler dahil olmak üzere diğer türlerin de kendi grip virüsü çeşitleri vardır diyor DSÖ.

Dünyanın en çok domuz eti tüketen ve üreten ülkesi çinde yeni tür domuz gribine rastlandı çinin en büyük dördüncü domuz yetiştiri firması New Hope Liuhe’nın bazı çiftliklerinde domuz gribine rastlandı . Domuz gribi bulaşan hayvanlar itlaf edildi .

2018 ve 2019’da Çin’de birçok hayvanın itlaf edilmesine yol açan domuz gribi salgınında 400 milyon baş hayvanın sayısı bir anda yarıya inmişti .

Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan kuş gribi salgınlarında 22 binden fazla kuş telef oldu . 385 bin 300 kuş itlaf edildi

Vietnam’da ise H5N6 tipi kuş gribinin neden olduğu salgında 2 binden fazla kuş telef oldu , 300 kuş itlaf edildi .

Çin’de H5N1 salgınında 7 bin 850 kuş enfekte oldu 4 bin 500 kuş ise telef oldu .

Ülkemizde Sakarya’nın kaynarca ilçesinde yine geçen sene 700 bin tavuk telef oldu . Nedeni anlaşılmasa da tavuk gribi olduğu düşünülüyordu . Araştırmak için sonuçlar bekleniyordu Labaratuvar sonuçları ne çıktı bilmiyorum .

Hollanda’kuş gribi nedeniyle 500 binden fazla itlaf edildi. Ekim ayı sonunda ortaya çıkan kuş gribinin , ülkenin birçok bölgesine yayıldığı belirlendi . Göçmen kuşlar vasıtasıyla Rusya’dan geldiği tahmin edilen kuş gribi ilk olarak kuğularda görüldü Ülkenin kuzeyindeki bölgelerde 200 yabani kuş da tespit edilen hastalık hızla tavuk çiftliklerine yayılmaya başladı .

Fransa’da göçmen kuşlar nedeniyle 45 noktada kuş gribi alarmı verildi .

Fransa’da 2020’nin kasım ayında Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararname ile göç rotaları üzerinde yer alan 45 bölgede kuş gribi açısından yüksek riskli bölge ilan edildi. Söz konusu bölgelerdeki kümes hayvanı çiftlikleri, koruyucu ağ ve kümes hayvanlarının sınırlandırılması gibi acil önleyici tedbirler almaya çağırıldı.

Kararnamede, “Özellikle risk altındaki alanlarda ve göç koridorlarının geçtiği bölgelerde, yabani kuşlar tarafından potansiyel kuş gribi virüsü bulaşmasının engellenmesi için acilen önleyici tedbirler alınmalıdır” ifadesi kullanıldı.

Fransa’da kaz ciğeri üretiminin yoğun yapıldığı Landes ve Gers bölgeleri de kuş gribi riskli bölgeler arasında tanımlandı.

Fransa’nın güney batı bölgelerinde 2015 ve 2017 yılları arasında ülkenin yaşanan iki kuş gribi salgınında milyonlarca hayvan itlaf edilmiş ve büyük bir ekonomik zarar meydana gelmişti

Economist 2020 yılının Haziran ayında Sıradaki Felaketler kapağındaki felaketlerin ne olduğu artık daha net anlaşılıyor . Göçmen kuşlarla hem 3 büyük süper gücü hem de göçmen kuşların yayacağı kuş gribini bildirdi . Ayrıca domuz resmiyle hem para sistemi hakkına mesaj verdi hem de domuz gribinin devam edeceği mesajını verdi . Ayrıca yeni bir virüs ya da kokteyl bir virüs hazırlığında olduklarını bize gösterdiler . Virüs tablosundaki virüs yeni bir hayvan hastalığının habercisi . Bir de 2021 yılı kapağında iki virüs vardı bence bu hayvan hastalığının sene sonunda görüleceğini gösteriyor . Sığır vebası gibi bir hastalık en tehlikeli ve korkutucu olan . bulaşıcılığı %100 ölüm oranı %90 . Hayvandan insana bulaşmayan bu hastalık 1888 – 1897 yıllarında Afrika’daki sığırların %90’ını öldürdü ve Afrikayı büyük bir açlıkla karşı karşıya bıraktı .  Osmanlı’da da görülen bu hastalık büyük bir telefe neden olmuştu . yüzlerce yıldır bilinen bu hastalık bana göre hayvan hastalıklarının en tehlikelisi ve plan yapıcıların yeni salgını bu olabilir .

 Devletimiz bu riski görüp önlem almaya başlamış gibi

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 81 ile genelge göndererek, “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı”na ilişkin yapılacak çalışmaları tek tek bildirdi

Buna göre; Türkiye’de bu yıl büyük ve küçükbaşlara 32 milyon 510 bin 539 şap ile 926 bin 43 şarbon; kedi ve köpeklere ise 594 bin 71 kuduz aşısı vurulacak.

Tüm illerde 661 milyon 12 bin 213 hayvan da sağlık taramasından geçirilecek. Ülke genelinde uygulanacak aşılama ve sağlık taraması; ilkbahar ve sonbaharda ayrı ayrı olmak üzere gerçekleştirilecek.

 

 

Yeni yıl gireli 3 ay olmasına rağmen milyonlarca hayvan kuş gribi nedeniyle ya öldü ya da itlaf edildi .

Hindistan’da ölü bulunan göçmen kuşlardan alınan örneklerde kuş gribi virüsü olduğu doğrulandı.

Hindistan’ın 9 eyaletinde H5N8 vakalarının görülmesinin ardından virüsün yayılmasının önüne geçmek için çok sayıda yabani kaz, karga ve ördeğin yanı sıra on binlerce kümes hayvanı itlaf edilmişti.

Madhya Pradeş’te son günlerde yüzlerce karga, Hint balıkçıl kuşu ve güvercin telef olmuştu. Eyaletin bazı bölgelerinde tavuk halleri kapatılmış ve yumurta satışı yasaklanmıştı.

Ülkede daha önce Haryana eyaleti yetkilileri, eyalette salgından etkilendiği düşünülen 350 bin kümes hayvanının telef olduğunu açıklamıştı.

Himaçal Pradeş eyaletinde de 2 bin 400’den fazla göçmen Hint kazının H5N8 salgınında telef olduğu kaydedilmişti.

Japonya’da , kasım ayından şimdiye kadar kuş gribi tespit edilen 39 tavuk çiftliğinde 6,2 milyon hayvan itlaf edildi

Fransa’da 2 milyon ördek kuş gribi nedeniyle itlaf edildi.

Danimarka’da H5n8 virüsü nedeniyle 9 bin kümes hayvanı itlaf edildi .

Güney Kore’de geçtiğimiz ekim ayından bu güne çiftliklerde görülen kuş gribi virüsü nedeniyle 18.8 milyon kuş itlaf edildi . Kuş gribinin görüldüğü çiftliklerin 10 km yakınındaki tüm çiftliklerde 30 günlük karantina uygulanmıştı . Güney Kore Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı, çiftliklerde patlak veren kuş gribi salgını nedeniyle Kasım ayı sonundan bu yana toplam 21,7 milyon kümes hayvanı itlaf edildiğini duyurdu.

Cezayir bir çiftlikte kuş gribine rastladıktan sonra sağlık alanında olağanüstü hal (OHAL) ilan etti .

50 bin kanatlı hayvan öldü , 1200 kanatlı hayvan itlaf edildi .

Vietnam’da 14 ilde görülen oldukça patojenik H5N1 ve H5N6 kuş gribi salgınları yayılmasını önlemek amacıyla bu yıl şimdiye kadar 100 bin’den fazla kümes hayanı itlaf edildi .

Irak’ta kuş gribi nedeniyle 60 bin tavuk itlaf edildi .

İran’da hayvanat bahçesinde 671 kuş , kuş gribi nedeniyle itlaf edildi .

Japonya’da 410 bin tavuk insanlara kuş gribi bulaştırma nedeniyle itlaf edilecek .

Hayvanları virüslerle yok etmek yapay eti tek et kaynağı yapmak isteyen planlar başarılı olur mu bilinmez ama kuş gribi , domuz gribi bu yıl milyonlarca hayvanın daha ölmesine neden olacak . Sığır vebası gibi bir hastalık bu yıl çıkacak diye düşünüyorum . Özellikle ekim ve kasım aylarında başlayacak olan yeni bir hayvan hastalığı olabilir .

 

 

Her türlü düşüncenizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basabilirsiniz.

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemden tüm videoları bulabilirsiniz
http://www.faruksenturk.org

En Çok İzlenen Videolarım

Hz. Süleyman’ın Kimsede Olmayan Zenginliği
https://www.youtube.com/watch?v=HTNV-YsrVEQ

VOLVO NEDEN DÜNYANIN EN SAĞLAM ARABASI (Normal Bir Otomobilden İsveç Tankına)
https://www.youtube.com/watch?v=pnIlBlzoas8

TÜRKİYE’DE KAMERALARA YANSIYAN ESRARENGİZ GÖRÜNTÜLER
https://www.youtube.com/watch?v=INwr-K9_xrg

Yeni Zelanda Arşivinden Tarihi Görüntü Ortaya Çıktı
https://www.youtube.com/watch?v=b3_9l5fiIlw

BİR KÖPEK ÇOPTE BULDUĞU BEBEĞİ NASIL KURTARDI (Kahraman Hayvanların Hikayeleri)
https://www.youtube.com/watch?v=IL_M2GS4Ld8

KIRMIZI CİVA NEDİR (Efsanevi Kırmızı Civa Hakkında Bilinmeyenler)
https://www.youtube.com/watch?v=JZV6EJ_3ej4

Oluşturmuş Olduğum Oynatma Listelerinden Diğer Videolara da Ulaşabilirsiniz

Türk Tarihi ▶ bit.ly/2QcpElV
Özel Videolar ▶ bit.ly/3cVEkQd
Nedir? Nasıl Yapılır? ▶ bit.ly/39LPrt7
Kimdir? ▶ bit.ly/33giJxw
Bilim Teknoloji ▶ bit.ly/2U1zybk
Hikayeler ▶ bit.ly/38UgfWF
Belgesel ▶ bit.ly/38SYOWy
Peygamberlerin hayatı ▶ bit.ly/2IOf8xc
Dini Bilgiler ▶ bit.ly/2INTYzu
Gizemli Konular ▶ bit.ly/2IINbHh
Tarih ▶ bit.ly/2xvRFhU
Uzay ▶ bit.ly/39TUNm0
Spor ▶ bit.ly/3aUHMsv
Hayvanlar ▶ bit.ly/3d00EZ6
Bitkiler ▶ bit.ly/2QhboZo
Herşey ▶ bit.ly/39U0xfQ

Kendi adımın yer aldığı ‘Faruk Şentürk’ kanalımda Youtube için içerik üretmeye 2015 yılında başladım. 2016 yılından bu güne kadar aktif tutmaya çalıştığım eğitim ve bilgi konseptli kanalımda din, tarih , gizemli ve ilginç bilgiler, bilim ve teknoloji içeren bazen güncel konular, bazen de oluşturduğum özel belgeseller ile keyifli vakit gecirmenizi sağlamak amacıyla içerikler üretmeye devam ediyorum .

Kanalın daha iyi bir yere gelmesi için sizlere ihtiyacım var gerçekten
Özel sorularınız, her türlü önerileriniz için mail adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz. ▶ hatefaruk@gmail.com
Web sitemi ziyaret edebilirsiniz ▶ www.faruksenturk.org
Bu linkten abone olabilirsiniz. ▶ https://goo.gl/nphWXX

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir