Hem Cüce Hem Dev (Adam Rainer)

Hem Cüce Hem Dev (Adam Rainer)

Adam Rainer’ın kişisel yaşamı hakkında pek bir şey bilinmemektedir . Çünkü onun hakkında bilinenlere hâkim olan , benzeri görülmemiş tıbbi durumdur.

1899’da Avusturya’nın Graz şehrinde doğan Rainer, her ikisi de ortalama yüksekliği olan ebeveynler tarafından dünyaya geldi.

I. Dünya Savaşı çıktığında orduya girdi. Sadece 1.42 metre boyunda olduğu için doktorlar bir dizi test uyguladılar. Sonunda onu bir cüce olarak sınıflandırdılar ve etkili bir asker olamayacak kadar küçük ve zayıf olduğu tespit edildi. Tek garip şey, ellerinin ve ayaklarının küçük boyutları için son derece büyük olmasıydı.

Bir yıl sonra, muhtemelen umut verici olan iki santimetre daha büyüdü.

1920’de, Rainer hala küçüktü ve kayıtlar onun da çok zayıf olduğunu gösteriyor. 21 yaşında, bir kişinin büyümesinin durduğu tipik yaşta, Rainer’in boyunun yaşamının geri kalanı için kalıcı olduğu varsayılmıştır.

Ama sonra bir şey oldu. Rainer sadece iki santim daha büyümedi; Yavaşlama belirtisi olmadan çok daha fazla ve endişe verici bir şekilde hızla büyümeye başladı.

On yıl boyunca boyu uzayan rainer’in boyu on yılın sonunda Rainer’in boyu 2.16 metreye ulaşınca doktorlar şaşırmıştı. İki doktor, Dr. Mandl ve Dr. Windholz, 1930’da Rainer’ı incelemeye başladılar. Rainer’in, hipofiz bezinin çok fazla büyüme hormonu ürettiği aşırı akromegali vakasına neden olan spesifik bir tümör geliştirmiş olabileceğinden şüphelenmeye başladılar. .

Akromegali semptomları, Rainer’ın sahip olduğu büyümüş elleri ve ayakları içerir. Buna ek olarak, yüzü çıkıntılı bir alın çeneye bağlı olarak uzamıştı. Dudakları kalınlaşmıştı ve dişleri geniş aralıklı olmuştu.

Ayrıca büyüme hamlesi sırasında yana doğru kıvrıldığı için omurgasında da sorunlar yaşadı. 1931’de hipotezlerinin doğru olduğunu keşfettiler.

Tümörü çıkarma işlemi, tümörün on yıldan fazla bir süredir büyümekte olduğunu göz önünde bulundurarak, küçük bir başarı şansıyla çok riskliydi. doktorlar tümörü çıkarmayı başardılar. Ya da sadece tümörün etkisini azaltabildiler .

Ameliyattan birkaç ay sonra, doktorları Rainer’i kontrol etmek için geri döndü.Boyunun aynı kaldığını görmekten mutlu oldular. Ancak, spinal eğriliği daha da kötüydü. Bu, daha yavaş bir oranda gerçekleşmesine rağmen, aslında hala büyümekte olduğunu gösterdi.

Rainer’ın sağlık sorunları daha da kötüye gitti. İşitme duyusunu kaybetmeye başladı ve bir gözünde kör oldu. Bu süre zarfında, omurgasındaki eğri o kadar şiddetli olmuştu ki Rainer yatağa mahkum oldu.

Rainer sonunda 51 yaşındayken hayatını kayetti . 2.34 metre boyunda, Adam Rainer, aynı yaşamda hem cüce hem de dev olarak sınıflandırılan tek insandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir