Hz Nuh'un Gemisi Ağrı Dağında Mı?

Hz Nuh’un Gemisi Ağrı Dağında Mı?

Hz Nuh’un Gemisi Ağrı Dağında Mı?

Hz. Nûh (as) kavmini Allah’a davet etmiş zorlu sıkıntılardan geçmiş bir peygamber .
“Ey Rabbim! Kavmimi gece gündüz imana çağırdım. Fakat ben dâvet ettikçe onlar daha çok kaçtılar. Her ne zaman onları bağışlaman için Senin mağfiretine çağırdıysam, parmaklarını kulaklarına tıkadılar, beni görmemek için elbiselerini başlarına geçirdiler. İnat ettiler, kibirlendikçe kibirlendiler.”
(Nûh, 71/5, 6, 7)
“Ey Rabbim, mağlup düştüm; benim intikamımı al.” (Kamer, 54/10)
“Ey Rabbim, kâfirlerden hiç kimseyi yeryüzünde bırakma. Çünkü, Sen onları yeryüzünde bırakırsan Senin kullarını saptırırlar. Ve ancak kâfir ve günahkâr nesiller dünyaya getirirler.” (Nûh, 71/26, 27)
“Ey Rabbim, kâfirlerden hiç kimseyi yeryüzünde bırakma.” (Nûh, 71/26)
Hz Nuh As’ın Allah’a ettiği dualar sonrasında yüce Allah Hz Nuh’a bir gemi yapmasını emretti . Geminin nasıl yapılması gerektiğini melekler vasıtasıyla Hz Nuh’a öğretti . Hz Nuh’un Kendisine îman eden üç oğlu ile birlikte mü’minlerin tamamı seksen kişi idi. Gemiye Hz. Nûh’a inananlar bindi. Her hayvandan da bir çift alındı.
Tufan başladıktan sonra Nuh kavmindeki kafirlerin hepsi öldü .
“Kafirler boğulduktan sonra yerle göğe ‘Ey yer suyunu yut ve sen ey gök suyunu tut!’ diye emir buyuruldu. Su çekildi, iş bitirildi ve gemi Cûdi üzerinde yerleşti ve ‘Kahrolsun zalimler’ denildi.” (Hud 44)
Hz Nuh ve kavminin bugünkü Irak topraklarında bulunan Kûfe’de ikamet ettiği düşünülüyor . Tahminlere göre Hz Nuh’un gemisi Cudi veya Ağrı dağında karaya oturdu . Cûdî dağı Güneydoğu Anadolu bölgesinde Türkiye-Irak sınırına 15 km kadar yakın bir mesafede, olmasından ve isminin Cudi olmasından dolayı Cudi dağı olduğu düşünülüyordu , Tevratın Hz Nuhun Gemisinin Ararat dağında karaya oturduğunu belirtmesi araştırmacıları Ağrı dağına da yöneltmiştir . Ararat denilince Ağrı dağı geliyor akla aslında cudi dağınınında ağrı dağınında içinde bulunduğu bir bölgenin adıydı geçmişte Ararat . Kuranda geçen Cudi kelimesi aslında Cudi dağında olduğunu söylemiyor bizlere Cudi yükseklik dağ anlamına geliyor Yıllardır araştırmacılar cudi dağında mı ağrı dağında mı diye kafa yordular çaba sarfettiler . Gün geçtikçe Birşeyler buldular
. 2010 yılında Bir grup Çinli ve Türk kaşif Ağrı Dağı’nın tepesinde 4 bin 800 yıllık tahtalar bulduklarını ve bunun Nuh’un gemisi olduğuna inandıklarını açıkladı. Ekip 4 bin metre yükseklikte buldukları bu tahtalara karbon deneyi yaparak kaç yıllık olduklarını incelediklerini söyledi Hong Konglu bir belgesel 15 kişilik araştırma ekibinin bir üyesi, “Yüzde 100 Nuh’un Gemisi değil ama yüzde 99.9 öyle” demiş internette paylaşılan bir video dünyada merak uyandırmıştı .
Bugün “Nuh’un Gemisi” konferansında uzun süre akıllardan çıkmayacak açıklamalar yapıldı Belgesel yapımcısı Cem Sertesen “Haftalar süren çalışmanın sonunda alınan yer altı radar görüntülerinde gemi gövdesi görüldüğü bütün çıplaklığıyla kanıtlandı” dedi.
23 yıllık araştırmaları sonucu belgesel film çektiğini anlatan Cem Sertesen, filmin yayınlandığında ülke turizmine dünya çapında katkı sağlayacağını söyledi.

Yapımcı Hz Nuhun gemisiyle ilgili ilk olarak 1985 yılında ilk araştırmalarını ve ilk fotoğraflarını çektiklerini 1995 yılında kalıntıyı gördüğünde dünyanın dikkatini çekmek için belgesel yapmaya karar verdiğini Haftalar süren çalışmanın sonunda alınan yer altı radar görüntülerinde gemi gövdesi görüldüğü bütün çıplaklığıyla kanıtlandığını. Konuyla ilgili hazırlanan rapor, dönemin başbakanlığına verildiğini. Raporun final cümlesinde geçen yazıda İngilizce olarak, ‘Evet bu bir gemi oluşumu izidir. Gövdeyi gördüklerini ve bir an önce bölgede arkeolojik çalışmalar başlatılmasını istediği ifade ediyor.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir