İKİ BAŞKAN İKİ BENZER SON (Lincoln ve Kennedy Suikastleri)

İKİ BAŞKAN İKİ BENZER SON (Lincoln ve Kennedy Suikastleri)

Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. ve 35. başkanları hakkında en çok bilinen şey ikisinin de suikaste kurban gittiğidir. Aynı zamanda ilk bakışta en büyük ortak noktaları da budur. Fakat bu listede daha önce bilmediğiniz, bu kadar da tesadüf olmaz dedirtecek benzerlikler bulacaksınız.

Abraham öldürükten sonra yerine başkan seçilen Andrew JOHNSON 1808, Kennedy öldürükten sonra yerine gelen Lyndon JOHNSON 1908 doğumludur. İkiside suikaste uğrayan başkanların yardımcılıklarını yapmıştır

Abraham Lincoln kongre seçimlerini 1846’da , John Kennedy 1946’da kazanmıştır. Başkan seçildikleri yıllar ise sırayla 1860 ve 1960’tır.

Abraham Lincoln’ün suikaste kurban gittiği tarihi tiyatro binasının ismi Ford’dur. Kennedy’nin ise öldürüldüğü sırada karısıyla beraber içinde bulunduğu arabanın markası Ford, modeli Lincoln’dür.
Sekreterleri
Abraham Lincoln’un sekreterinin soyismi Kennedy ve John F. Kennedy’nin sekreterinin soyismi ise Lincoln’dür. iki sekreterde başkanlara ölecekleri yere gitmemelerini tavsiye etmiştir.
Beyaz Saray
Her iki başkanın eşlerinin ,Beyaz Saray’da ikametleri sırasında düşükle biten hamilelikleri olmuş..
( William Lincoln ve Patrick Kennedy )
Suikast günü
İki başkan da bir cuma günü öldürülmüştür.
Güneyli suikastçiler
İki başkan da güneyli suikastçiler tarafından başlarından vurularak öldürülmüştür.
ikiside eşlerinin gözleri önünde vurulmuştur.
Sivil haklar
İki başkanın da sivil haklar konusunda önemli çalışmaları vardır. Abraham Lincoln köleliği kaldırmış, John F. Kennedy zamanında ise siyahlar toplumda gerçek anlamda eşitlik sağlayan haklara kavuşmaya başlamıştır.
Lincoln ve Kennedy isimleri yedişer harften oluşur
John Wilkes Booth – Lee Harvey Oswald
Lincoln’ün faili 1839, Kennedy’nin faili 1939 doğumludur. İki fail de mahkemelerinden yalnızca bir kaç gün önce halkın önünde vurularak suikaste kurban gitmiştir.
Lincoln’ün katili Booth ,tiyatrodan kaçmaya çalıştı ve bir binada ele geçirildi.Kennedy’nin katili Oswald ise bir binadan kaçtı ve tiyatroda yakalandı…
John Wilkes Booth bir tiyatro oyucusuydu . Abraham lincoln’u sahnede oyun sergilendiği sırada vurduktan 12 gun sonra virginia’da bir ciftlikte kuzeyli askerler tarafindan kistirilmis, cikan catismada vurulmus ve ölmüştür
Kennedy suikasti 22 kasim 1963 tarihinde gerceklesmistir, 24 kasim 1963 te Lee Harvey Oswald ise jack ruby isimli adam tarafından oldurmustur.

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yoksullukla geçen yaşamından sonra avukatlığa daha sonra da Amerikan başkanlığına kadar yükselen Abraham Lincoln
Kölelik karşıtı tutumu sayesinde,köleliğin kaldırıldığı eyaletlerin oylarının tümünü alarak Amerika’nın 16. Başkanı oldu.
.Siyasetinin ilk yıllarında ırk eşitliğine karşı çıkmış fakat başkan olduktan sonra siyahi halkla ilgili edindiği deneyimler ırkların eşitliğine karşı daha olumlu düşünceler beslemesine neden olmuştu.Daha ılımlı ve empati kurabilen bir siyasetçi haline gelmişti.
iç savaşı kazanmış,köleleri azat etmiş ve ABD’yi bölünmekten kurtarmıştı.
Siyahilerin oy haklarını savunan konuşması ise ölümünü hazırlayan neden oldu.Bu konuşmadan 3 gün sonra 14 nisan 1865 günü,tiyatro oyunu izlediği sırada başının arkasından vuruldu.Bu olay kayıtlara Amerika’nın öldürülen ilk başkanı olarak geçmesine neden oluyordu.
Bazılarına göre o Amerika’nın en başarılı başkanıydı.Zafer zamanında katledilmesi,iç savaş dönemindeki hatalarının görmezden gelinmesine neden olmuş ve onu halkın gözünde bir aziz konumuna yükseltmiştir.

Lincoln “Paranın gücünden beslenenler barış zamanlarında devlet üzerinde avlanırlar, bir karışıklık olduğunda da buna karşı bir araya gelirler. Banka yetkileri monarşiden daha zorba, otokrasiden daha küstah ve bürokrasiden daha bencilcedir. Yöntemlerini sorgulayan veya suçlarına ışık tutan herkesin kamusal düşmanları olarak kınarlar.”
ABD’nin ilk Katolik Başkanı olan
kennedy suikastinde mossad’ın rolü ile ilgili en detaylı çalışma ise amerikalı araştırmacı michael collins piper’ın 1993 yılında yayınladığı (son hüküm) adlı kitapta ortaya kondu kennedy suikasti ile ilgili “son hükmü” veriyordu: suikast bir mossad ürünüdür!…
piper, öncelikle kennedy ile israil yönetimi arasındaki çatışmanın detaylarını inceliyordu. bu çatışma o kadar keskindi ki, israil başbakanı ben gurion, nisan 1963’te kennedy’nin varlığının israil’i tehdit ettiğini öne sürerek istifa etmişti.
dış politka, kültür ve tarih dergisi “ara$tırma” tarafından kennedy süikasti ile ilgili yayınlanan metne göre;

“akmakta olan bir nehrin akış yönü değiştirilmemişse, bunun sorumlusunu bulmak için nehrin yeni suladığı tarlanın sahibine bakmak yeterli olacaktır. kennedy suikastinde ise sulanan tarla, tek bir adresi gösteriyor: israil’i…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir