İki Parmaklı Vadoma Kabilesi - Ektrodaktili Sendromu Olan Kabile

İki Parmaklı Vadoma Kabilesi – Ektrodaktili Sendromu Olan Kabile

İki Parmaklı Vadoma Kabilesi – Ektrodaktili Sendromu Olan Kabile

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

Doma veya Dema olarak da bilinen vaDoma kabilesi, Zimbabve’de, Zambezi Nehri Vadisi’nin havzaları etrafında Kanyemba bölgesinde yaşayan tek avcı-toplayıcı kabiledir.
Kabile, ektrodaktili veya ıstakoz pençesi sendromu olarak da bilinen nadir genetik duruma sahip olmasıyla ünlüdür. Bu, doğumda bir yada daha fazla ,el veya ayak parmağının olmamasıdır.

VaDoma , Zimbabve’nin baskın Shona dili ile yakından ilişkili olan , Korekore ve Tande Shona lehçeleri ile son derece anlaşılabilir olan Dema dilini konuşur . Kanyemba’daki Shona ve Kunda halkının yanında yaşayan Korekore Shona ve Kunda da konuşuyorlar .

Kalıtsal dominant genetik mutasyon, vaDoma popülasyonunda dört çocuktan sadece birinin ayaklarını etkiler. Orta üç parmakları yoktur ve iki parmakları dışa ters çevrilir.
Bu durumdan dolayı kabile , “iki parmaklı” veya “devekuşu ayaklı” kabile olarak adlandırıldı. Üyelerin grup dışında evlenmesi aşiret yasasına aykırıdır ve sonuç olarak iki parmaklı durum diğer kabilelere yayılmaz.
Bu rahatsızlığı olanlar toplumda engelli olarak kabul edilmez ve ayak parmaklarının ağaçlara daha iyi tırmanmalarına izin verdiğine inanılır.
VaDoma halkının Avrupa sömürgesinden önce Mutapa’nın Korekore Shona krallığına katılmaya direndiği bildiriliyor. Bu onlara ürün yetiştirmek için verimli topraklara mal oldu.
Şu anda göçebe yaşam tarzlarını şimdi dağ vatanı haline gelen Chewore Safari Bölgesi’nde yaşıyorlar. Ayrıca kaçak avcılığa engel olan bekçileri tarafından tehditlerle karşı karşıyadırlar.
VaDoma mitolojisine göre , ataları bir baobab ağacından ortaya çıktı . Arazinin meyvelerini avlamak ve toplamak için dik yürüdüler. vaDoma adı Zambezi bölgesinde büyülü, kaprisli, bulunması zor ve ağaçların arasında yaşayan yarı efsanevi insanlar için de kullanılıyor. Bu , Bantu Shona’nın Zambezi Vadisi’ne göç etmesinden önceki Khoisan avcı-toplayıcılarına işaret edebilir ve vaDoma muhtemelen bu önceki nüfusla ilişkilidir. Ayrıca, vaDoma’nın ormanda kaybolabileceği ve sihir yapabildiği söylentileri yakınlarındaki kabileler arasında devam ediyor.
Tarihsel olarak, vaDoma genel olarak dağlarda yaşadı , avcılık, balıkçılık, tuzak yapma, bal ve yabani meyve ve kökleri toplamada büyük ölçüde göçebe bir yaşam tarzı yaşıyorlardı .
VaDoma’nın anavatanı Chewore Safari Bölgesi haline geldi . Son yıllarda, vaDoma avcılık üzerindeki baskı nedeniyle bekçiler tarafından tehdit edildi . Birçoğu avcı-toplayıcı yaşam tarzını terk etti ve ovalara taşındı. Bugün, çoğunluk nüfusu ile çok az temasları olsa da, birçok vaDoma ailesi yarı avcı olarak yaşamakta, yırtıcılardan kaçınmak için ahşap evler inşa etmektedirler. Yağış sırasında barınakları sazla kaplarlar. vaDoma ayrıca tekstil kumaşları giyme konusunda da isteksizdir. vaDoma , çocuklarını eğitmek için Yedinci Gün Adventist Kilisesi ve Mariga İlköğretim Okulu’nu kurdu.

VaDoma halkında görülen ektrodaktili durumu , 7 numaralı kromozomda tek bir mutasyondan kaynaklanan otozomal dominant bir durumdur . Bu rahatsızlığı olanların özürlü olmadığı ve kabileye iyi entegre oldukları bildirilmektedir. vaDoma arasında küçük bir genetik havuz nedeniyle üyelerin grup dışında evlenmesini yasaklayan kabile yasaları vardır .
VaDoma kabilesinin izolasyonu nedeniyle, ektrodaktililiği kendi içlerinde korudular ve nispeten küçük gen havuzları, durumun başka yerlerden çok daha sık olmasına neden oldu. Kalahari Çölü’nün Doğu Shona Kalanga’sının da ektrodaktili üyeleri vardır ve bunlarla ilişkili olabilirler.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir