Japonya Olimpiyatları Bu Yılda Olmayabilir (Volkanik patlama - Deprem - Tsunami - Nükleer Riskleri)

Japonya Olimpiyatları Bu Yılda Olmayabilir (Volkanik patlama – Deprem – Tsunami – Nükleer Riskleri)

2020 yılında yapılması planlanan tokyo olimpiyatları ‘’sözde’’ pandemi nedeniyle 2021’e ertelenmişti. Aslında benzer bir olay daha yaşamıştı Japonya olimpiyatlar konusunda. 1940 yılında yapılması planlanan olimpiyatlar dünya savaşı nedeniyle iptal olmuştu . 24 yıl sonra 1964’te yaz olimpiyatları Tokyo’da yapıldı. Uluslararası olimpiyatlar komitesi başkanı Thomas Bach 2021 Tokyo olimpiyatları için son şans dedi. Oyunların bir kez daha ertelenme seçeneğinin olmadığını belirtti.

Bende Tokyo olimpiyatlarının bu yıl yapılamayacağını tahmin ediyorum. Neden olarak ise bu sefer pandemi değil , doğa olaylarının buna engel olacağı kanaatindeyim. Bir ada ülkesi olan Japonya doğal afetlerle sürekli mücadele eden bir yapıya sahip. Aslında onların kaderi bu. Türkiye’nin neredeyse yarısı kadar 377.915 km² yüzölçümü olan ülkede 60 faal 165 sönmüş yanardağ bulunmaktadır.

Ülkenin en yüksek dağı 3776 m yüksekliğindeki Fuji’dir. Ayrıca Fuji küresel volkan programı listesinde en tehlikeli volkanlar arasında listeleniyor.
1707’den beri patlamadı. 1707 yılında yanardağın patlaması sonucu oluşan kül bulutları Tokyo’ya kadar gitmişti.

2016 yılında İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 30 yıl içinde Japonya’da büyük bir yanardağ patlaması beklediklerini açıklamışlardı.
Kyushu Adası’ndaki Sakurajima Yanardağı’nın giderek büyüyen bir tehdit olduğuna dikkat çekmişlerdi . Haftalar önce yanardağ tekrar faaliyete geçti ve kül bulutları yükselmeye başladı.
Sendaki Nükleer Santrali’nin de 49 km uzağında olan yanardağın yakınındaki Kagoshima kentinde yaklaşık 600 bin kişi yaşıyor.
Sakurajima’nın ölümlere neden olan en son patlaması 1914 yılında gerçekleşmiş ve olayda 58 kişi hayatını kaybetmişti.
sadece Sakurajima değil şindake ve otake yanardağları da 2020 yılında faaliyete geçmişti.

Yüzölçümüne göre çok fazla aktif yanardağ barındıran Japonya kül bulutlarıyla, yanardağ patlamalarıyla ve tsunami ve deprem riskleriyle hep karşı karşıya. Ayrıca bu riskler nükleer bir felaketin de olma riskini artırıyor. 5 büyük depremden birisi Japonya’da meydana geliyor. 2011 yılındaki deprem Fukuşima nükleer santralinde sızıntıya neden olmuştu. İki hafta önce yaşanan 7.3 lük deprem yine fukuşima’da nükleer sızıntıya neden olmuştu.

Bu kadar bilgiden sonra gelelim Economist’in 27 Haziran 2020’de yayınladığı sıradaki felaketler kapağına. Bu kapaktaki yanardağ tasviri Fuji dağının değiştirilmiş bir versiyonu. Ayrıca makalede de Fuji’den bahsediliyor. Sıradaki felaketler kapağındaki yanardağ tablosunda süzülen bir yılan olduğu yorumları yapılmıştı . Aslında o yılan değildi o japon mitolojisinde depremlere neden olan dev bir yayın balığı olan Namazu . Japon adalarının altında yaşadığı ve yayın balıklarını taşla sınırlayan tanrı Kashima tarafından korunduğu düşünülmektedir . Kashima muhafızlarının düşmesine izin verdiğinde Namazu , şiddetli depremlere neden olacak şekilde saldırır . Şubat ayında Japonya’da 7.1’lik bir deprem meydana geldi tsunami riskinin olduğu açıklanmıştı . Neyse ki olmadı . Ama coğrafik olarak doğal afetlere çok müsait olan Japonya her zaman doğa olaylarını hazırlıklı olmalı .
2021 yıllık kapağında ise volkanlar soru işareti şeklinde gösterilirken Japonya bayrağı kapaktaki en büyük yere sahip.
Economist web sitesinde Fukuşima felaketinde ailesini kaybeden bir genç kıza yer veriyor . Japonya’nın nükleer geleceği hakkında makaleler yayınlıyor . Japonya’da bir felaket olacağını sanki öngürüyor. Bu felaket belki Fuji yanardağının patlaması belki Sakurajima’nın patlamasıdır. Belki birden fazla yanardağın patlamasıdır. Belki de bir nükleer felakettir. Benzer bir görsel 90’lı yıllarda piyasaya çıkan illuminati kartlarında gizli. Bu kartlardan birinde Tokyo’daki Wako clock tower’ın bir felaket sonucu yıkıldığı gösteriliyor.
Japonya’da inşallah bir felaket yaşanmaz ama kehanetler bazen gerçeğe götürür.

Her türlü düşüncenizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basabilirsiniz.

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemden tüm videoları bulabilirsiniz
http://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir