Joaquin Phoenix Kimdir? Joker Rolüyle Oscarı Alan Oyuncunun Hayatı

Joaquin Phoenix Kimdir? Joker Rolüyle Oscarı Alan Oyuncunun Hayatı

Joaquin Phoenix Kimdir? Joker Rolüyle Oscarı Alan Oyuncunun Hayatı
Bu yıl en iyi erkek oyuncu oscarı Joker filmindeki Arthur Fleck – Joker rolüne hayat veren Joaquin Phoenix’in oldu . Peki Joaquin Phoenix kimdir?
28 Ekim 1974 yılında Joaquin Raphael Bottom adıyla dünyaya geldi.
Annesi Arlyn Dunetz’in annesi Macaristan babasının ailesi ise Rus kökenli yahudiydi
Joaquin’in babası John Lee Bottom İrlanda / İspanyol asıllıydı.
Abd’nin Oregon eyaletinde bulunan Madras şehrinde ağabeyi River Phoenix , River Jude bottom adıyla dünyaya gelmiş .
Anne ve babaları Children of God adında bir tarikata üye oldukları için şehir şehir ülke ülke geziyorlarmış . Children of God , tanrının çocukları tarikatının sapkın bir tarikat olduğu söyleniyor .
Madras’tan Porto Riko’nun San Juan kentinde Joaquin dünyaya geldi .Rain , Liberty ve Summer ismindeki kız kardeşleri de farklı şehirlerde dünyaya geldi . Aile misyonerlik çalışmaları yüzünden her zaman yer değiştiriyordu. Meksika ve Porto Riko’ya taşındılar. 4. kardeş Liberty doğduğu Venezuela’da parasızlıktan dolayı River daha 6 yaşındayken, kız kardeşi Rain ile sokaklarda gitar çalarak para kazanmaya çalışıyordu. Joaquin, “Üç yaşını hatırlıyorum çünkü Venezuela’dan gelen bir teknedeydim,” diye hatırlıyor. “Uçan balıkları, jumbo iguanaları hatırlıyorum. Onları izlediğimi ve korkuluk üzerinde durduğunu hatırlıyorum.” Sözleriyle o günlerini anlatıyor . Amerika’ya dönüşten sonra 1978’de Summer Joy adlı beşinci kardeş de dünyaya geldi. River’ın babasının geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı işi bırakması aileyi ekonomik olarak çökertti. Aile 70’lerde soyadını Phoenix olarak değiştirdi.
1979’de ailesi River’ı yapımcıların önüne çıkarttı. River orada şarkılar söyledi. Yapımcıların dikkatini çekse de bir sonuç vermedi. Bu dönemlerde aklında müzisyenlik olan River Phoenix aktörlüğe de merak sardı. 1980’de yine kardeşi ile şarkı söylerken dikkat çekti ve “Real Kids” adlı bir TV şovuna kardeşi ile şarkı söylemek amacıyla çıktı. Program uzun sürmese de Phoenix dikkat çekti ve birçok dizide küçük roller aldı. Phoenix ailesi, River’ın oyunculuk kariyerine devam ettiği Los Angeles’a yerleşti. 1982’de Seven Brides for Seven Brothers dizisinde rol bulan River Phoenix sayesinde aynı dizide kardeşi Joaquin’de bu diziyle ilk kez kamera karşına çıkmıştı . O günlerden itibaren bugüne kadar Phoenix kardeşleri sinemada görme şansımız olacaktı . Hepsi de bunu ağabeyleri River’a borçlu o Phoenix ailesinin ilk yıldızı, 1982’den 1983’e kadar yayınlanan kısa ömürlü televizyon dizisi Seven Brides for Seven Brothers’da rol alan River oldu. Kardeşi aracılığıyla Joaquin, Sekiz yaşında, The Fall Guy , Hill Street Blues ve Cinayet gibi şovlarda diğer küçük televizyon parçalarına yol açtı . Hatta River ile disleksi hakkında bir ABC Okul Sonrası Özel’de ortaya çıktı; ikisi kardeş oynadı. O sırada Joaquin, altı yaşındayken kendisi için seçtiği Leaf adını kullanıyordu. Doğum adını 16 yaşında kullanmaya başladı.

0 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir