Joker'in Hikayesi (Joker Nereden Esinlenildi)

Joker’in Hikayesi (Joker Nereden Esinlenildi)

Joker bir seri katil ve bir süper kötü adam, soytarı gibi giyiniyor ve şiddet suçlarını işleyen tehlikeli bir kişi . Batman ‘ nın en büyük düşmanı Ölümcül , tahmin edilemez bir savaşçı olmasının yanı sıra, zeki ve acımasız bir suçlu beynidir. Suçları, insanlara acı ve ölüm yoluyla yaşamın anlamsızlığını ve dünyanın kendi imajında ne kadar yıpratıcı olduğunu görmek için işliyor. Bu kötü adamın sadist arzusu dışında hiçbir motivasyona ihtiyacı yok.
Batman efsanesinin baş kötüsü olan, sadist şakalarıyla görenleri dehşete düşüren Joker, ilk olarak 25 Nisan 1940’ta ortaya çıktı. Çıktığı ilk dönemde tam bir organize suç dehası olan Joker, 1950’lerde çizgi roman endüstrisinin fırtınalı bir dönem geçirip düşüşe geçmesinin ardından, sahip olduğu karanlık havayı bırakıp, eşek şakaları yapan bir palyaçoya dönüştü.
Joker karakteri ilk olarak 1966 yılında sinemaya uyarlanan Batman filminde sinemada görülmüştü
Unultulmaz Joker karakterini bize kazandıran Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson’dı. Batman’ın ikonik kötü karakterinin nasıl ortaya çıktığı hala tartışma konusu . çizgi roman sanatçısı Bob Kane’in , yazar Bill Finger’ın ve sanatçı Jerry Robinson’ın her biri tarafından farklı şekillerde ortaya çıktığı iddia edildi, kökeninin bir yönünün göreceli olarak tartışmasız olduğu görülüyor. Bu üç sanatçının görsel ilhamlarını Alman aktör Conrad Veidt’in 1928 tarihli The Man who laughs
filminde Gwynplaine karakteriyle canlandırmasından aldılar . Victor Hugo Gülen adam romanının bir uyarlaması olan filmdeki Gwynplaine karakterinin 12 yıl sonra çıkacak olan joker karakterine görsel açıdan çok benzediği apaçık .
Görsel olarak benzemenin yanı sıra konu ve karakter olarakta başka benzerliklerde bulunabilir . Jokere ilham verenin Viktor Hugo olduğunu söylemek yanlış olmaz bence .Viktor Hugo’nun gülen adamı 1869’da yayınlandı .1928’de Paul Leni tarafından sinemaya uyarlandı .1940 ta ise joker doğdu.
Yayınlandığı tarihlerde pek başarılı bulunmamış olsa da sonradan kült olmuş Gülen Adam Victor Hugo’nun Channel Adaları’nda sürgündeyken yazdığı romanlarından biri.Politik kimliğiyle halkın sefaletini,adaletsizliği,toplumsal vicdanı romanlarında işleyen Hugo,dev eseri Sefiller’le Fransa Ulusal Meclisi’nin gündemine gelecek kadar popüler olmuştu.
Gülen Adam’da yarattığı Gwynplaine karakteri tıpkı Quasimodo ya da Bug-Jargal gibi grotesk ve sarsıcıdır.Batman’in Joker karakterinin kökeninde Gwynplaine vardır.
Hikayede II.James soylularından birini idam ettirir.Oğlunu da Comprachico’lara sattırır. Comprachico Victor Hugo’nun yarattığı bir kelimedir ve çocuk ticareti yapan İspanyol haydutlar için kullanır.Bunlar aldıkları çocukları sakatlayıp,vücutlarını deforme ederek dilendirip çalıştırırlar. Gwynplaine’nin yüzüne babasının aptallığına hep gülsün diye 2 derin çizgi kazınır.
Gwynplaine elbette Joker’de yaratıldığı gibi kötü bir karakter değildir hatta yaşadığı tüm kötü şeylere rağmen aşka ve iyiliğe inanan biridir.Hugo gene sınıf farklılıklarını eleştirdiği bu kitabında Gwynplaine’nin aristokrasiden nasıl vazgeçtiğini,Lord David ile Düşeş Josiane’nin aristokratik bir comprachios olduğunu vurgular.
1928 yılında roman Alman yönetmen Paul Leni tarafından sessiz sinemaya uyarlanır.Gwynplaine karakterini efsanevi oyuncu Conrad Veidt, gözleri görmeyen Dea’yı da Mary Philbin oynar.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir