Kollajen Ve Jelatin Nedir | Vücudunuzun Yaşlanmasını Önleyin

Kollajen Ve Jelatin Nedir | Vücudunuzun Yaşlanmasını Önleyin

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

Kollajen, insan vücudunda bulunan en bol proteindir ve tüm vücudu bir arada tutmayı sağlar. Kemikler, kaslar, deri ve tendonlarda bulunur ve burada kuvvet ve yapı sağlamak için bir iskelet oluşturur. Bunun yanında tüm dokularda bulunan kollajen aynı zamanda genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamıza da yardımcı olur.
Kollajen, vücut tarafından sentezlenir yani endojen olarak üretilir. Bir çok sağlık probleminin oluşmasında vücuttaki doğal kollajenin parçalanması ve tükenmesi önemli rol oynar.
Bu nedenle, ilave kolajen medikal ve kozmetik amaçlarla, vücudun dokularının iyileşmesi ve onarılmasına yardımcı olmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

► Kollajen insan vücudundaki proteinin (Protein vücut kütlesinin yaklaşık% 20’sini oluşturur) yaklaşık% 30’unu oluşturur.
► En az 16 çeşit kollajen var, ancak vücuttaki kollajenin% 80-90’ı tip I, II ve III’ den oluşur.
► Tip I kollajen fibriller, çelikten daha güçlüdür.
► Kollajen, vücutta en sık ciltte, kemiklerde ve bağ dokularında bulunur.
► “Kollajen” kelimesi tutkal anlamına gelen Yunanca “kolla” dan türemiştir.
► Kollajen deriye kuvvet ve yapı verir ve ölü cilt hücrelerinin değiştirilmesinde rol oynar.
► Kollajen üretimi, iç yaşlanmanın bir parçası olarak yaşla birlikte azalır. Ayrıca ultraviyole ışınlara ve diğer çevresel faktörlere maruz kalma gibi dışsal yaşlanma ile de üretiminde azalma oluşur.
► Tıbbi ürünlerdeki kollajen insan, sığır, domuz ve koyun kaynaklarından elde edilebilir.
► Kollajen sargılar, yara bölgelerine yeni cilt hücrelerini çeker.
► Kollajen molekülleri ciltten emilemeyecek kadar büyük olduğu için, kollajen düzeylerini arttırdığını iddia eden losyonlar gibi kozmatik ürünler yapmak pek muhtemel değil.
► Kollajen üretimini lazer terapisinin kullanımı ve all-trans retinoik asit ( bir çeşit A vitamini) kullanımı yoluyla uyarılabilir
► Kollajen üretimine zarar veren kontrol edilebilir faktörler arasında güneş ışığı, sigara ve yüksek şeker tüketimi bulunur.

Kollajen Yapısı
Kollajen, insan vücudundaki proteinin üçte birini oluşturan sert, çözünmeyen ve lifli bir proteindir. Kollajenlerin çoğunluğunda, moleküller çok benzer ince uzun lifli fibriller oluşturmak üzere bir araya getirilir.
Üçlü Sarmal Kolajen Molekülü
Kollajen, alfa zincirleri olarak bilinen üç polipeptit altbiriminin benzersiz bir üçlü sarmal konfigürasyonuna sahip, genetik açıdan farklı moleküllerden oluşan bir aileyi içerir.
Her zincir yaklaşık bin amino asidi içerir ve genellikle glisin, prolin ve hidroksiprolinden oluşan bir amino asit sekansı içerir.
İnsan vücudundaki kollajenler güçlüdür ve esnektir.
Jelatin kollajenden üretilmektedir . Jelatin, sığır, koyun, keçi ve domuz , balık ve kümes hayvanları gibi omurgalıların Kollajen’inden elde edilen bir protein türüdür.
Jelatin sığırın tendon kemik ve kıkırdaklarının içinde birleştirici görevi gören kollajenden elde edilir liflere ve kılcal damarlara pozitif etki eder . vücuttaki bağ dokularını onarmada pozitif etkiye sahip prolin ve hidrosiprolin adlı iki aminoasiti içerir . jelatin hastalıklı eklemlerin bağ dokularının sağlamlaşmasını ve gelişmesini sağlar
Omurgalı canlıların dokularında, kasları kemiklere bağlayan, kemikleri birbirine ve diğer organlara bağlayan kısımlarında bulunan ve bir protein olan kollajenden çıkartılan bir protein maddesidir. Başlıca hammadde olarak bugün ağırlıklı olarak domuz ve sığırın kemik ve derileri karışık olarak kullanılmaktadır.. Jelatinin güçlü şekil alma kabiliyeti, şeffaf jell oluşturması, esnek filim haline gelmesi, hazmının kolay olması, sıcak suda eriyebilmesi ve şekil alma hassası gıda işlemede, ilaç ve kozmetik ürünlerinde, fotoğrafçılıkta ve kağıt ürünlerinde kullanılan kıymetli bir madde olmasını sağlamıştır.

Bir gıda maddesi olarak jelatin, jellenmiş tatlı ve diğer gıda ürünleri için ana kaynaktır. Meyve ve etlerin korunmasında yüzey kaplama maddesi olarak, süt tozu yapımında, pasta beze ve kremalarında, taffy, marşmellov, ve diğer şekerleme türlerinde, meyve sularında, dondurmada, yoğurtta, eritme peynirlerinde, diş macunu, şampuan, parfüm gibi kozmetik ürünlerinde ve ilaç sanayiinde kapsül ve tabletlerin filim tabakalanmasında kullanılmaktadır.
Jelatinin faydaları
Eklemleri ve kalp kasını güçlendiri
Metabolizmayı düzenler
Zihni güçlendirir
Cilt sağlığına iyi gelir ciltteki kollajen bağ dokularını güçlendirir

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir