LAMBORGHİNİ TRAKTÖRDEN SPOR ARABAYA GEÇİŞ | FERRUCİO LAMBORGHİNİ

LAMBORGHİNİ TRAKTÖRDEN SPOR ARABAYA GEÇİŞ | FERRUCİO LAMBORGHİNİ

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

Spor araba denilince akla gelen birkaç markadan bir tanesi lamborghini . yüksek hız performansı hoş dış dizaynıyla kendinisine hayran bırakıyor .
Traktör üretiminden sonra spor araba üretme isteği duyan ferrucio lamborghini dünyanın en iyi spor araba markalarından birini oluşturdu .
Ferruccio Elio Arturo Lamborghini 28 Nisan 1916 yılında İtalya’nın kuzeyinde Ferrara eyaletindeki Cento kentinde küçük bir köyde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi . ferruccio lamborghini mekaniğe olan ilgisinden dolayı Bologna yakınlarındaki Fratelli Taddia teknik enstitüsünde okudu. Bu okulda aldığı eğitim ile mekanik hakkında çok şey öğrendi .
İkinci dünya savaşı zamanlarında 1940 yılında İtalya Hava Kuvvetleri’ne giren Lamborghini, İtalyan garnizonunda tamircilik yaptı
Savaş sırasında bölgesinin kaybedilmesiyle İngilizlere bir yıl kadar savaş esiri düştü. İngilizler onu motor bölümünde çalıştırdılar.
Esir düşmek güzel bir şey olmasa da ferruccio lamborghini bu esaret zamanlarında bozuk araçları tamir etmeyi ve farklı parçalardan araç üretmeyi öğrendi.
Savaş bitiminden sonra ferruccio lamborghini evine geri döndü
Savaştan sonrası evine döndükten sonra ülkede üretim ve yiyecek sıkıntısı olduğunun farkındalığı ve Tarım sektörü üzerine eğilimin arttığını gören Ferruccio lamborghinin aklına traktör üretme fikri geliyor savaştan arta kalan makinelerle ve hurda araçlardan elde ettiği çıkma parçalarla küçük bir garajda köylülere yönelik traktörler tasarlamaya başladı. Ferrucio Lamborghini, 1940’lı yılların sonunda kendi kendine yetebilen bir motor fabrikasına sahip oldu,

Bu atılımın ardından Lamborghini Traktörleri çok başarılı oluyor ve neredeyse her ay 400 adet gibi satış rakamlarına ulaşıyor

1949 yılında Ferruccio Lamborghini baştan aşağı traktör üretmeye başladı. Yani artık artık malzemelerle değil, her parçayı kendi üreterek traktör üretiyordu. Lamborghini marka traktörler İtalya’da çok tutuldu. Hatta öyle ki bu fabrikaya ziyaretçi akını başladı. İnsanlar onun kullandığı teknolojiyi çok merak ediyorlardı.
Eski bir garajda başladığı traktör işi son derece iyi geçti ve Ferruccio 1949 yılında daha büyük binalara taşınabildi, Cento’da tamamen yeni bir fabrika kuruldu ve Lamborghini Trattori şirketini kurdu. O zaman çok küçük bir çalışan grubu ile her gün sadece bir traktör inşa ettiler. Ancak işler daha iyi hale geldi ve 1958 yılına kadar Lamborghini Traktörleri yılda 1500 traktör yaptı.
Lamborghini traktörleri en iyiler arasında sayılıyordu. Başlangıçta Ferruccio makinelerine ve yakın çiftçilere ait traktör çekme yarışmalarını traktörünün en güçlü olanı olduğunu göstermek için organize etti. Lamborghini traktörleri çok güvenilirdi ve çok yüksek bir kalitede inşa edildi, çünkü ağırlıklı olarak parçaların yüzde 80’den fazlası Cento’daki fabrikada yapıldı, bu yüzden Ferruccio kendisini mümkün olan en iyi kalitede temin edebildi.
Traktör işi ona büyük bir servet kazandırdı ve Ferruccio Lamborghini bu kez de klima ve merkezi ısıtma işine girdi. Bu girişimler de başarılı olunca Ferruccio Lamborghini İtalya’nın en zenginlerinden biri oldu. Yıllardır spor otomobillere tutkusu vardı . Mercedes SL300, Jaguar E-Type, Alfa Romeo 1900, Lancia Aurelia B20 ve Maserati 3500GT satın alıp kullandıktan sonra ilk Ferrari’si olan 250GT’yi satın alır.
1962 yılının sonlarında bu proje üzerinde çalışmaya başladı , Ekim 1963’te Automobili Ferruccio Lamborghini adlı şirketi kurdu. Üretim için Modena yakınlarında kurulan tesiste ilk konsept model olan 350 GTV’yi geliştirildi. Franco Scaglione ile Carrozzeria Touring tarafından tasarlanan 350 GTV, Kasım 1963’te Torino Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. 1964’te konsept 350 GTV elden geçirilerek hazırlanan 350 GT modelinin üretimine başlandı. Ardından 1966’da 2+2 kişilik 400 GT modelleri üretilmeye başladı. Ancak Lamborghini’nin yol tutuş özellikleri, sürüşü ve performansıyla daha keyifli ve Ferrari’ye ciddi rakip olacak bir modele ihtiyacı vardı. Bu model Bertone tarafından tasarlanan Miura oldu ve 1966’da tanıtıldı. İtalyan üreticinin 1971’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı konsepti ise bir anda tüm dikkatlerin kendi üzerine çekilmesine neden oldu. İşte bu model, Countach’tı ve Bertone imzası taşıyan Countach, Marcello Gandini tarafından tasarlandı.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir