Mahatma Gandhi Kimdir - Hindistan Bağımsızlığını Ona Borçlu

Mahatma Gandhi Kimdir – Hindistan Bağımsızlığını Ona Borçlu

Mahatma Gandhi Kimdir – Hindistan Bağımsızlığını Ona Borçlu

Mahatma Gandhi, Hindistan’ın bağımsızlık hareketinin birincil lideri ve aynı zamanda dünyayı etkileyecek bir tür şiddet içermeyen sivil itaatsizliğin mimarıydı. Gandi’nin 1948’deki suikastine kadar hayat ve öğretileri Martin Luther King Jr. ve Nelson Mandela gibi aktivistlere ilham verdi.

Mahatma Gandhi Kimdi?

Mahatma Gandhi, Hindistan’ın İngiliz yönetimine ve Güney Afrika’da Hintlilerin sivil haklarını savunan şiddet içermeyen bağımsızlık hareketinin lideriydi. Hindistan’ın Porbandar kentinde doğan Gandhi, İngiliz kurumlarına karşı barışçıl sivil itaatsizlik formlarında hukuk eğitimi aldı ve boykotlar düzenledi. 1948’de kendisine düzenlenen bir suikast tarafından hayatını kaybetti .

Hayatın erken dönemi ve eğitim

Hint milliyetçi lideri Mohandas Karamchand Gandhi, 2 Ekim 1869’da Hindistan’ın Kathiawar kentindeki Porbandar’da doğdu.

Gandhi’nin babası Karamchand Gandhi, Porbandar ve batı Hindistan’daki diğer eyaletlerde başvezirlik yaptı. Annesi Putlibai, düzenli olarak oruç tutan çok dindar bir kadındı.

13 yaşındayken Gandhi, kendisiyle aynı yaşta olan bir tüccarın kızı olan Kasturba Makanji’yle evlendirildi.

Gandhi, gençken çekingen, utangaç, dikkat çekmeyen bir öğrenciydi.

Gandhi bir doktor olmak istemesine rağmen, babası da bir devlet bakanı olmasını istedi ve onu hukuk mesleğine girmeye yönlendirdi. 1888’de 18 yaşındaki Gandhi, University College London’da hukuk okumak üzere İngiltere’ye gitti. Genç Hintli Batı kültürüne geçişle mücadele etti.

1891’de eğitimini bitirip Hindistan’a döndükten sonra Gandhi, annesinin sadece birkaç hafta önce öldüğünü öğrendi. Avukat olarak ilk mahkeme salonunda, bir tanığı çapraz inceleme zamanı geldiğinde Gandhi aşırı gergindi. Mahkeme sona erince derhal mahkeme salonundan uzaklaştı.

Gandi’nin Din ve İnançları

Gandhi, Hindu tanrısı Vishnu’ya ibadet ederek şiddet içermeyen, oruç, meditasyon ve vejetaryenliği savunan ahlaki açıdan titiz bir eski Hint dini olan Jainizm’i izleyerek büyüdü.

Gandhi’nin 1888’den 1891’e kadar Londra’daki ilk ziyareti sırasında, etsiz bir diyete daha çok bağlı hale geldi ve Londra Vejetaryen Topluluğu’nun yönetim kuruluna katıldı ve dünya dinleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için çeşitli kutsal metinleri okumaya başladı.

Güney Afrika’da yaşayan Gandhi, dünya dinlerini incelemeye devam etti. “İçimdeki dini ruh yaşayan bir güç oldu,” diye yazdı. Kendisini kutsal Hindu manevi metinlerine daldırdı ve maddi mallar içermeyen basit bir yaşamı benimsedi.

Güney Afrika’da Gandhi

Hindistan’da bir avukat olarak iş bulmak için çabalayan Gandhi, Güney Afrika’da hukuk hizmetleri yapmak için bir yıllık bir anlaşma sağladı. Nisan 1893’te Güney Afrika’nın Natal eyaletinde Durban’a gitti.

Gandhi Güney Afrika’ya geldiğinde, Hintli göçmenlerin İngiliz otoritelerinin ellerinde karşılaştıkları ırksal ayrımcılıktan çabucak dehşete düştü. Durban mahkemesinde ilk kez çıktığında Gandhi’den sarığını çıkarması istendi. Bunu reddetti ve mahkemeden ayrıldı. Günlük gazete olan Natal Advertiser Gandhi’den “hoş karşılanmayan bir ziyaretçi” olarak alay etti.

İngiltere ve Galler barosuna girdikten sonra Hindistan’a döndü ama Bombay‘da avukatlık yaparken çok başarılı olamadı. Daha sonra lise öğretmeni olarak işe başvurup başarılı olamayınca Rajkot’a geri döndü ve arzuhalcilik yapmaya başladı ancak bir Britanya subayı ile düştüğü anlaşmazlık sonucu bu işi de son buldu .

Şiddetsiz Sivil İtaatsizlik

7 Haziran 1893’te Güney Afrika’nın Pretoria kentine yapılan bir tren yolculuğu sırasında beyaz bir adamın birinci sınıf demiryolu kompartımanındaki varlığına itiraz ettiği için Gandhi’nin bileti olmasına rağmen üçüncü sınıf kompartımanda yolculuk etmesi istendi. Trenin arkasına geçmeyi reddeden Gandhi, zorla çıkarıldı ve Pietermaritzburg’daki bir istasyonda trenden atıldı. Daha sonra yoluna at arabası ile devam ederken, Avrupalı bir yolcuya yer açmak için arabanın dışında basamak üzerinde yolculuk etmeyi reddettiği için sürücü tarafından dövüldü. Yolculuğu esnasında bazı otellere alınmamak gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Gandi’nin sivil itaatsizlik eylemi, kendisini “renk önyargısı hastalığı” ile savaşmaya adama kararlılığını uyandırdı. O gece, “mümkünse, hastalığı ortadan kaldırmaya ve bu süreçte zorluklar çekmeye” söz verdi.

O geceden itibaren küçük, alçakgönüllü insan sivil haklar için devasa bir güce dönüşecekti. Gandi ayrımcılıkla mücadele etmek için 1894’te Natal Hint Kongresi’ni kurdu.

Gandi, Hintlerin oy kullanmasını engelleyen bir yasa tasarısına Hintlerin karşı çıkmasına yardım etmek için buradaki kalış süresini uzattı. Yasanın çıkmasını engelleyemese de kampanyası Güney Afrika’da Hintlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekme yönünden uluslararası ilgi görmüştü.

Ocak 1897’de Hindistan’a yaptığı kısa bir gezinin ardından, eşi ve çocukları ile Güney Afrika’ya dönen Gandi’ye saldıran bir grup beyaz onu linç etmek istedi. Daha sonraki kampanyalarını şekillendirecek olan kişisel değerlerinin ilk tezahürlerinden biri olan bu olayda şahsına karşı yapılan yanlışları mahkeme karşısına getirmeme ilkesini öne sürerek kendisine saldıranlar hakkında suç duyurusunda bulunmayı reddetti.

1906 yılında Transvaal hükûmeti sömürgenin Hint nüfusunu zorla kayıt altına almayı gerektiren bir yasayı kabul etti. Aynı yıl 11 Eylül’de Johannesburg‘da yapılan toplu gösteri sırasında hâlâ gelişmekte olan satyagraha (gerçeğe bağlılık) ya da pasif protesto yöntemini ilk defa olarak uygulamaya başladı ve Hint yandaşlarına şiddet ile karşı çıkmak yerine yeni yasaya karşı çıkıp bunun sonuçlarına katlanmaları yönünde çağrıda bulundu. Bu öneri kabul edildi ve yedi yıl süren mücadelede grev yapmak, kayıt olmayı reddetmek, kayıt kartlarını yakmak gibi çeşitli şiddet içermeyen başkaldırılar nedeniyle aralarında Gandi’nin de bulunduğu binlerce Hint’li hapsedildi, kırbaçlandı ve hatta vuruldu. Her ne kadar hükûmet Hint protestocuları bastırmak konusunda başarılı olmuş olsa da barışçıl Hint protestoculara Güney Afrika hükûmetinin uyguladığı ağır yöntemlerin kamuoyunda oluşturduğu itiraz sonucunda Güney Afrikalı general Jan Christiaan Smuts, Gandi ile bir uzlaşmaya gitmek zorunda kalmıştır. Bu mücadele sırasında Gandi’nin fikirleri şekillendi ve Satyagraha kavramı olgunlaştı.

Hindistan’a dön

Gandhi 1914’te Güney Afrika’dan eve dönmek için yelken açtığında Smuts, “Aziz, kıyılarımızı terk etti, içtenlikle sonsuza kadar umarım” dedi. I. Dünya Savaşı’nın başlangıcında Gandhi Londra’da birkaç ay geçirdi.

1915 yılında Gandhi Hindistan’ın Ahmedabad kentinde tüm kastlara açık bir aşram kurdu. Basit bir peştemal ve şal giyen Gandhi, dua, oruç ve meditasyona adanmış sade bir hayat yaşadı. “Büyük ruh” anlamına gelen “Mahatma” olarak tanındı.

Hindistan’daki İngiliz Kuralına Muhalefet

1919’da Hindistan hala İngilizlerin sıkı kontrolü altındayken Gandhi, yeni yürürlüğe giren Rowlatt Yasası İngiliz makamlarına yargılanmadan şüphelendikleri insanları hapse atma yetkisi verdiğinde siyasi bir uyanış yaşadı. Buna karşılık Gandi, barışçıl protestolar ve grevler için Satyagraha kampanyası çağrısında bulundu.

Onun yerine 13 Nisan 1919’da Amritsar Katliamı ile sonuçlanan şiddet patlak verdi. İngiliz Tuğgeneral Reginald Dyer liderliğindeki birlikler makineli tüfekleri silahsız göstericilerin kalabalığına ateşledi ve yaklaşık 400 kişiyi öldürdü.

Artık İngiliz hükümetine bağlılık vaadinde bulunmayan Gandhi, Güney Afrika’daki askerlik hizmeti için kazandığı madalyaları iade etti ve İngiltere’nin I. Dünya Savaşı’nda görev yapmak için Hintlilere zorunlu askerlik taslağına karşı çıktı.

Gandhi, Hint iç-yönetim hareketinin önde gelen isimlerinden biri oldu. Kitle boykotları için hükümet yetkililerine çağrıda bulundu , İngilizler için çalışmayı bırakmaya, öğrencileri devlet okullarına gitmeyi bırakmaya, askerleri görevlerini bırakmaya ve vatandaşları vergi ödemeyi bırakıp İngiliz mallarını almayı durdurmaya çağırdı.

İngiliz yapımı kıyafetler satın almak yerine, kendi kıyafetini üretmek için taşınabilir bir çıkrık kullanmaya başladı. Çıkrık kısa süre sonra Hindistan’ın bağımsızlığının ve kendine güveninin sembolü oldu.

Gandi, Hindistan Ulusal Kongresi’nin liderliğini üstlendi ve iç hukuka ulaşmak için şiddetsizlik ve işbirliği yapmama politikasını savundu.

İngiliz yetkililer 1922’de Gandhi’yi tutukladıktan sonra, üç kez isyandan suçlu bulundu. Altı yıl hapse mahkum olmasına rağmen, Gandhi apandisit ameliyatından sonra Şubat 1924’te serbest bırakıldı.

Serbest bırakılmasının ardından Hindistan’daki Hindular ve Müslümanlar arasındaki ilişkilerin hapishanede kaldığı süre boyunca çözüldüğünü keşfetti. İki dini grup arasındaki şiddet tekrar alevlendiğinde, Gandi 1924 sonbaharında birliği teşvik etmek için üç haftalık bir oruç başlattı. 1920’lerin çoğunda aktif politikadan uzak kaldı.

Gandi ve Tuz Yürüyüşü

Gandhi, 1930’da Britanya’nın Tuz Yasalarını protesto etmek için aktif siyasete geri döndü; bu sadece Hintlilerin tuz toplamasını veya satmasını yasaklamakla kalmadı, aynı zamanda ülkenin en fakirlerini özellikle sertleştiren ağır bir vergi de getirdi. Gandhi , Umman Denizi’ne 390 kilometrelik / 240 mil yürüyüş yapan ve hükümet tekelinin sembolik meydan okumasında tuz toplayacağı yeni bir Satyagraha kampanyası Tuz Yürüyüşü planladı .

“Hırsım İngiliz halkını şiddetsizliğe dönüştürmek ve böylece Hindistan’a yaptıkları yanlışları görmelerini sağlamaktan daha az değil,” ifadeleriyle yürüyüşten günler önce İngiliz yardımcısı Lord Irwin’e yazdı.

Saf beyaz bir şal ve sandalet giyen ve bir baston taşıyan Gandhi, 12 Mart 1930’da birkaç düzine takipçisi ile Sabarmati’den yola çıktı. 24 gün sonra sahil kasabası Dandi’ye geldiğinde, yürüyüşçüler yorulmuştu . Gandhi, buharlaşan deniz suyundan tuz yaparak yasayı çiğnedi.

Tuz Yürüyüşü de benzer protestolara yol açtı. Mayıs 1930’da hapsedilen Gandhi de dahil olmak üzere yaklaşık 60.000 Hintli, Tuz Hareketleri’ni kırdığı için hapse atıldı.

Yine de, Tuz Hareketlerine karşı protestolar Gandhi’yi dünya çapında bir figür haline getirdi. 1930’da Time dergisinin “Yılın Adamı” seçildi.

Gandhi, Ocak 1931’de hapishaneden serbest bırakıldı ve iki ay sonra, binlerce siyasi mahkumun serbest bırakılmasını içeren imtiyazlar karşılığında Lord Irwin ile Tuz Satyagraha’yı sona erdirme anlaşması yaptı. Ancak anlaşma Tuz Hareketlerini büyük ölçüde korudu. Ancak kıyılarda yaşayanlara denizden tuz toplama hakkı verdi.

Anlaşmanın ev idaresi için bir adım olacağını umarak Gandhi, Ağustos 1931’de Hindistan Ulusal Kongresi’nin tek temsilcisi olarak Londra anayasa reformu Konferansı’na katıldı. Ancak konferans sonuç vermedi.

“Dokunulmazlar” Ayrımını Protesto Etmek

Gandhi, Hindistan’ın yeni yardımcısı Lord Willingdon’un baskısı sırasında Ocak 1932’de bir kez daha hapsedilmek üzere Hindistan’a döndü. İngiltere’nin Hindistan’ın kast sisteminin en alt basamağında bulunan “dokunulmazları” ayırma kararını protesto etmek için altı gün sürecek bir çabayı başlattı. Kamu saldırısı İngilizleri teklifi değiştirmeye zorladı.

Sonunda serbest bırakılmasından sonra Gandhi, 1934’te Hindistan Ulusal Kongresi’nden ayrıldı ve liderlik, Jawaharlal Nehru’ya geçti . Eğitim, yoksulluk ve Hindistan’ın kırsal alanlarını etkileyen sorunlara odaklanmak için tekrar politikadan uzaklaştı.

Hindistan’ın Büyük Britanya’dan Bağımsızlığı

1942’de II . Dünya Savaşı’nda sürerken Savaş ilerledikçe Gandi bağımsızlık için isteklerini daha da yoğunlaştırdı ve hazırladığı çağrı ile Britanyalılardan Hindistan’ı Terketmelerini istedi.  Gandhi, İngilizlere “Hindistan’dan Çık” hareketini başlattı. Ağustos 1942’de İngilizler Gandhi’yi, karısını ve Hint Ulusal Kongresi’nin diğer liderlerini tutukladı ve onları bugünkü Pune’da Ağa Han Sarayı’nda gözaltına aldı.

Sağlığı kötüleştiğinde Gandhi, 1944’te 19 aylık bir gözaltı sonrasında serbest bırakıldı.

İşçi Partisi, İngiltere’nin 1945 genel seçimlerinde Churchill’in Muhafazakarlarını yendikten sonra, Hindistan Ulusal Kongresi ve Muhammed Ali Jinnah’ın Müslüman Birliği ile Hindistan’ın bağımsızlığı için müzakerelere başladı. Gandi müzakerelerde aktif bir rol oynamıştır, ancak birleşik bir Hindistan umudunda hakim olamazdı. Bunun yerine, nihai plan, ağırlıklı olarak Hindu Hindistan ve ağırlıklı olarak Müslüman Pakistan olmak üzere iki bağımsız devlete bölünmesini istedi.

Hindular ve Müslümanlar arasındaki şiddet, bağımsızlık 15 Ağustos 1947’de yürürlüğe girmeden önce alevlendi. Ardından cinayetler çoğaldı. Gandhi, barış çağrısında isyan eden bölgeleri gezdi ve kan dökülmesini sona erdirmek için oruç tuttu. Bununla birlikte, bazı Hindular giderek Gandhi’yi Müslümanlara sempati duydukları için bir hain olarak görüyorlardı.

 

Mahatma Gandhi Suikastı

30 Ocak 1948’de 78 yaşındaki Gandi’nin Müslümanlara hoşgörü göstermesinden rahatsız olan Hindu aşırılıkçı Nathuram Godse tarafından vuruldu ve öldürüldü.

miras

Gandhi’nin suikastinden sonra bile, şiddetsizliğe olan bağlılığı ve basit yaşama olan inancı – kendi kıyafetlerini yapmak, vejetaryen bir diyet yemek ve kendi kendini arıtmak için oruçlarını ve protesto araçlarını kullanmak  ezilen ve ötekileştirilmişler için bir umut olmuştur dünya çapında tüm insanlara.

Satyagraha bugün dünya çapında özgürlük mücadelelerinde en güçlü felsefelerden biri olmaya devam ediyor. Gandhi’nin eylemleri , Amerika Birleşik Devletleri’nde sivil haklar lideri Martin Luther King Jr. ve Güney Afrika’daki Nelson Mandela da dahil olmak üzere dünyadaki gelecekteki insan hakları hareketlerine ilham verdi .

 

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir