Marsta Meydana Gelen Depremler Mars Depremlerini Tespit Eden İnSight Aracı

Marsta Meydana Gelen Depremler Mars Depremlerini Tespit Eden İnSight Aracı
NASA’nın InSight aracı, Mars’ta nispeten önemli olan yaklaşık 20 titreme de dahil olmak üzere yüzlerce mars depremini tespit etti. Buradaki dünyadaki depremlerle karşılaştırıldığında, mars depremleri oldukça cılızdı, ancak yeni veriler bilim insanlarına Mars’ın içi hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.
Basın toplantısında, InSight’ın tespit ettiği depremlerin birçoğunun, yeryüzünde olsaydı muhtemelen hissedilmeyecek kadar küçük olduğu ifadeleri yer aldı . “Mars muhtemelen sismik tehlikenin çok düşük olduğunu söyleyebileceğimiz bir yer” açıklamaları yapıldı .
Belirtilen en büyük 24 deprem sadece 3 veya 4 büyüklüğüne ulaştı, bu da Dünya’da yeryüzünde az hissedilebilecek bir etkiye sahip , ancak genellikle ciddi hasara neden olacak kadar güçlü değildir. Depremlerin yüzeye daha yakın olabileceği Dünya’nın aksine, InSight’ın tespit ettiği mars depremleri gezegende 30 ila 50 kilometre çok daha derinden kaynaklanma eğilimi olduğu görülmektedir. Deprem ne kadar derin olursa, yüzeyde o kadar az titreme hissedilir.
Araştırmacılar, gezegenin iç kısmına ve hatta potansiyel olarak çekirdeğe daha ayrıntılı bir bakış verecek daha büyük depremler kaydetmeyi ummuşlardı, ancak bu henüz gerçekleşmedi.
InSight baş araştırmacısı Bruce Banerdt, Cuma günü yaptığı açıklamada, “depremlerin genel nedeni gezegenin uzun süreli soğumasıdır,” dedi. Mars’ın içi, Dünya gibi, var olduğundan beri soğuyor . Gezegen soğumanın etkisiyle daralıyor ve gezegenin kırılgan kabuğunun çatlaması, yüzeyin titremesine neden oluyor.
Genel görünüm budur, ancak her depremin spesifik nedeni hala bilinmemektedir. , “Bu depremler için belirli mekanizmaların detayları hala bizim için bir gizem” “Henüz herhangi bir depremle ilgili mekanizmalar hakkında bir sonucumuz yok.” Diyor Bruce Banerdt .
Her depremi neyin tetiklediğini bilmiyor olabilirler, ancak birçoğunu ölçtüler. Makalelerde, yazarlar 30 Eylül 2019’dan önce toplanan 174 depremden alınan verileri tartışıyorlar. O zamandan beri InSight’taki depremleri ölçen alet yaklaşık 450 titreşim tespit etti. NASA, bunların “büyük çoğunluğunun” muhtemelen deprem olduğunu söylüyor .
InSight’ın sismometresi deprem kaydederken diğer sensörler de çalışıyordu. Biri karaya yakın binlerce kasırga tespit ederken, bir diğeri yeraltı kayalarından gelen güçlü manyetik sinyaller kaydetti. Mars’ın iç sıcaklığını ölçmesi beklenen kendi kendine çekiçlenen bir başka alet de o kadar şanslı değildi. Yüzeye girmesi gerekiyordu, ancak geçen sonbaharda gezegenden geri döndüğünde sorunla karşılaştı . Misyonun bu bölümünü kurtarmak için son bir hendek girişimi olarak NASA , sondayı Şubat ayı sonlarında ve Mart ayı başında yüzeye itmeyi planlıyor .
InSight’ın görevi neredeyse bir yıl daha sürecek ve buradaki Dünya ekibi o zamana kadar Kızıl Gezegenin iç işleri hakkında daha fazla veri toplamaya devam edecek.

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir