Martin Luther King Jr Kimdir

Martin Luther King Jr Kimdir

15 Ocak 1929 tarihinde, Martin Luther King, Jr. Atlanta Georgia’da, doğdu . King ilahiyat alanında doktora derecesi aldı ve 1955’te Afro-Amerikalı sivil haklar hareketinin ilk büyük protestosunu düzenlemeye yardımcı oldu . Mahatma Gandhi’den etkilenerek sivil haklar ve Güney’de ayrımcılığa karşı şiddet içermeyen direnişi savundu. Sürdüğü barışçıl protestolar sıklıkla şiddet ile karşılandı, ancak King ve takipçileri devam etti ve başlattıkları hareket ivme kazandı.
King, 1953 yılında daha 24 yaşındayken en önemli siyahi kilisesi olan Montgomery, Alabama’daki Dexter Avenue Baptist Kilisesinin pastörü oldu. 1 Aralık 1955 günü Rosa Parks, Jim Crow yasaları gereği bir beyaza vermesi gerektiği halde buna karşı geldiği için tutuklandı. Bunun üzerine King, Montgomery Otobüs Boykotunu düzenledi , Montgomery otobüs boykotlarında liderlik etmiştir. Otobüs boykotları ülkedeki ayrımcılık yüzünden çıkmıştır. Bayan Rosa Parks’ın bir beyaza kendi oturduğu yeri vermemesi üzerine çıkan gerilim sonrası boykotlar görülmüştür. Siyahların ayaklanmaları başlamıştır. Martin Luther King eylemine, ABD yönetiminin otobüslerde gerçekleşen ayrımcılığı durdurmasıyla beraber son vermiştir.. Boykot 382 gün sürdü ve durum o kadar gerginleşti ki King’in evi bombalandı. Bu boykot sırasında King tutuklandı. Boykot, Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin eyaletler arası otobüslerde ve diğer ulaşım araçlarında ırk ayrımcılığını kanun dışı ilan etmesine kadar devam etti.
Güçlü bir hatip olan King, Hristiyan ve Amerikan ideallerine hitap etti ve Kuzey beyazlarından destek kazandı. 1963’te İş ve Özgürlük için Washinton’a devasa yürüyüşü yönetti ; Gerilimlere rağmen, yürüyüş oldukça başarılı olmuştu. Yürüyüşe farklı etnik gruplardan 250.000 kişi katılmıştı. Bu etkinlik, o zamana kadar Washington tarihindeki en kalabalık gösteri olmuştu. King’in yaptığı “Benim bir hayalim var” (I have a dream) konuşması kalabalığı daha da coşturdu. Bu konuşma, Amerikan tarihinin en iyi konuşmalarından birisi olarak sayılmaktadır. İki yüz elli bin insan konuşmasını duymak için Lincoln Anıtı’nın dışında toplandı.
1964’te sivil haklar hareketi en büyük iki başarısını elde . İstihdam ve eğitimde ırksal ayrımcılığı yasaklayan ve kamu tesislerinde ırksal ayrımcılığı yasaklayan 1964 Yurttaş Hakları Yasasının çıkmasını sağlamıştır . İnsan hakları için ve siyahların ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkarılması için yaptığı çalışmalarla King, 1964 Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştür. O yıl King, Nobel Barış Ödülü’nü kazanan en genç kişi olmuştu (2014’te Malala Yousafzai, 17 yaşında ödülü alan en genç kişi oldu). 1960’ların sonunda, King ABD’nin Vietnam’a katılımını açıkça eleştirdi ve çabalarını yoksul Amerikalılar için ekonomik haklar kazanmaya yöneltti. 4 Nisan 1968 tarihinde, Tennessee Memphis’te suikasta kurban gitti.

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir