Mayın Arayan Akıllı Dev Afrika Sıçanları

Mayın Arayan Akıllı Dev Afrika Sıçanları

Kara mayınlarını koklayan dev farelerle tanışın .
Belçikalı bir sivil toplum kuruluşu , Afrika dev keseli sıçanlarının TNT’yi tespit etmede insanlardan ve köpeklerden çok daha iyi olduğunu buldu.
Orta Afrika’ya özgü büyük, kedi boyu kemirgenler olan AFRİKA DEV keseli sıçanların kötü bir vizyonu var, ancak olağanüstü bir koku duyusuna sahipler.
Bu, onları patlayıcı TNT’yi koklayarak gizli mayınları keşfetmeleri için mükemmel adaylar haline getiriyor. Mayınlar aktif bir halde onlarca yıl patlamayı bekleyebilirler . Yeryüzünde her yıl binlerce insanı öldüren patlayıcı savaş kalıntıları var.
2014 Landmine Monitor raporuna göre, mayınlar ve diğer gömülü patlayıcılar, 2012’de 4.325 seviyesinden 2013’te 3.308 can kaybına neden oldu .
Bu gizli patlayıcıları bulmak zor ve tehlikelidir: Metal dedektörle mayın arayan insanlar sadece hayatlarını riske atmakla kalmaz, aynı zamanda her şüpheli hedefi araştırmak için dururlar. Eğitimli köpekler, yaygın olarak kullanılsalar da pahalı ve taşınmaları zordur. Kara mayınları aramada köpekler, sıçanlar ve arılardan yararlanılmaktadır.
TNT koklayan Afrika dev keseli sıçanlarından oluşan bir ordu oluşturan bir sivil toplum kuruluşu olan APOPO ,sıçanlarla 20 yıldır kara mayınlarını ve tüberkülozu tespit ediyor. Bu yaratıklar mayınlar patlamadan üzerinden geçecek kadar hafiftirler . Patlayıcıları hızlı bir şekilde bulmak için burunlarını kullanıyorlar.
Bir sıçan 20 dakikada 200 metrekarelik bir alanı arayabilir. 200 metrekarelik bir alanı taramak insanlar için 4 günü bulabiliyor .
APOPO 1997’de kurulduğundan beri, bu tüylü süper koklayıcılar Tanzanya, Mozambik, Angola ve son olarak Kamboçya’daki mayın tarlalarından 13.200 mayının temizlenmesine yardımcı oldu.
Farklı Bir Sıçan Yarışı
Sıçanları mayın koklamak için eğitmek kolay değildir.
Bir kere, kemirgenlerin bebeklikten başlayarak insanların etrafında nasıl olacağını öğrenmeleri gerekiyor. Başka bir deyişle, sözlü komutlara cevap vermezler, bu yüzden eğitmenler onlara bir tıklama duymanın bir gıda ödülü almaları anlamına geldiğini öğretmek zorundadır.
Son adım, sıçanlara koşum takımlarına bağlanması ve onlara tarlada bir halat ızgarasında nasıl yürüyeceğini öğretmektir.
Eğitimli sıçanlar bir mayın bulduğunda, TNT kokulu noktada durur yer işaretlenir , görevliler işaretlenen yeri daha sonra kazmak için geri gelirler . Mayın bulurlarsa, yerinde patlatırlar.
Tüm bu eğitim süreci her sıçan için yaklaşık dokuz ay sürer. Ve bir dezavantajı var – bu hayvanlar sadece sekiz yıl yaşıyor, bu da nispeten kısa bir zaman aralığına sahip bir hayvan için çok fazla eğitim anlamına geliyor.
Kamboçya’da toplulukların yaklaşık yüzde 50’si, bir hükümet raporuna göre , kara mayınlarının , bina veya tarım için kullanabilecekleri araziyi kısıtlayarak geçim kaynaklarına zarar verdiğini söylüyor .

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir