Mete Han'ın 2300 Yıl Önce Kurduğu İstihbarat (Türklerin Gizli Teşkilatı)

Mete Han’ın 2300 Yıl Önce Kurduğu İstihbarat (Türklerin Gizli Teşkilatı)

Mete Han’ın kurduğu bir gizli teşkilat o kadar gizliydi ki amacına o kadar sadıktı ki o zamandan bu günlere kadar amacını yitirmeden gelmeyi başardı.
O teşkilat ki Mete Han’dan sonra kurulacak tüm Türk devletlerinin yücelmesinde rol oynayacak . Devletin içinde bir teşkilat değil , asıl devlet bu teşkilat .
Mete Han’ın babası Hun İmparatoru Teoman Çinlilerle bir antlaşma imzalamıştı ama Mete Hanın bu antlaşmaya rızası yoktu . Çinlilerle dostluk anlaşması yapmak tehlikeliydi Mete Han için Teoman bunu tehlikeli olarak görmüyordu . Mete Han’a göre Çinliler dostluk bahanesiyle gizli hesaplar yapıyor ileride Türk’lerin başına bela olacaklarını düşünüyordu . Babasının gerçekleri göremediğini devlet istikbali için babasını öldürüp devletin başına geçmesi gerekiyordu .
Kendine bağlı tüm askerleri topladı . Canından çok sevdiği atından indi ve . ‘Oklarınızı atıma çevirin ‘ komutu verdi . Hepsi oklarını şaşkın bir şekilde Mete Han’ın çok sevdiği atına hedef aldı . ‘Hedef atımdır , vurun’ komutu gelince çoğu tereddüt etti . Bazı askerler emri dinleyip atı vurdu . Mete han tereddüt eden 10 askerini kendi eliyle öldürdü . ‘Bir daha hedef benim beni vurun dediğimde vurmazsanız sonunuz böyle olur ‘dedi Mete Han . Bu olay yaşandıktan 2 yıl sonra o günkü disiplinle bir ordu yetiştirdi . Kendine çok bağlı korkusuz cengaverdi herbiri . Bir gün babası bin askeriyle ava çıkmıştı . Mete Han o gün babasının peşine düştü yanında üç bin asker vardı . Mete Han okunu babasına attı ve ardından üçbin ok peşinden geldi . Mete Han babasını defnettikten sonra ilk işi babasının istihbarat zayıflığını gördüğü için kendi istihbarat sistemini kurmaktı . Mete Han kendi istihbarahatını kurmuş ve devletin her damarına yaymıştı . Mete Han’ın kurduğu muhteşem istihbarat sadece bir istihbarat olarak kalmayacak vezamanla adeta tüm türkleri el altından yöneten bir teşkilat bir heyet haline gelecekti. Bu öylesi bir hal alacaktı ki kimse bilmese de tarih boyunca kurduğumuz devletlerin aklıda kalbi de bu Heyet olacaktı.
Çinliler Mete Han kurduğu bir diğer teşkilat olan Börü Budundan çok korkuyorlardı . Bu öyle bir teşkilattı ki Çinliler ne zaman bir casus bulup Mete Han’ı öldürmeye gönderseler , ya o ajanın kellesi saraylarının kapısında bulunuyor yada o casus bizzat Mete Han’ın adamı çıkıyor ve Mete Han’ı değil , tam tersi bizzat emir aldıkları Çin kralını öldürüyordu . Bu olaylar yüzünden iki yıl içinde üç kral öldürülmüştü . Bunun korkusuyla Çin Mete Han’a biat etmiş onun biat etmesiyle onlarca ülke de biat etmiş . Ama Çin yine durmamış Mete Han’ın istihbaratını dağıtmak için Altılar meclisi adında bir teşkilat kurdu . Mete Han’a dosta yaklaşacaklar evlenmesi için hanedandan birini sunacaklardı . Evlendiler bir gece hain kadın Mete Han’ın yemeğine zehir koyar . Fakat kendi tuzağına kendisi düşer zehirli yemeği kadın yer . Mete Han evlendiği andan itibaren o kadının altılar meclisine çalıştığını biliyordu . Kadını takip ettirdi ve altılar meclisinin kapısını süpüren dahil hepsini kılıçtan geçirdi. Bu olaydan sonra kimse Mete Han’a karşı ayaklanmadı . Mete Han İstihbaratında birkaç düzenleme yaptı üst düzey yedi kişiyi öldürdü . Çünkü çinli kadın onları görmüştü . Mete Han istihbaratının zafiyetini görmüş ve düzenlemelere gitmişti . tekrar kurduğu istihbaratın başına yedi kişi koymuş ve bu yedi kişinin başına kendisi geçmişti . geçmiş ama toplantıları hep perde arkasından yönetmiş , kendisini saklamıştı . Heyettekiler onu Mete Han’ın adamı sanıyorları teşkilattaki adı farklıydı Oğuz Kağan’dı .
Mete Han’ın kurduğu teşkilat sadece bir teşkilat olarak kalmadı Türkleri el altından yöneten bir Heyet haline geldi . Bir süre sonra heyet kendini , olaylar ve durumlar karşısında var etti . Mete Han’ın kurduğu istihbarat bir süre sonra öyle bir hale geldi ki tarih boyunca kurduğumuz tüm devletlerin aklı da kalbi de bunlar oldu .

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir