Moris Sinasi Kimdir , Osmanlı'dan Amerika'ya Göç Etti Sigara ile Zengin Oldu

Moris Sinasi Kimdir , Osmanlı’dan Amerika’ya Göç Etti Sigara ile Zengin Oldu

Morris Şinasi , ya da doğum adıyla Musa Eskenazi 1855 yılında Manisa’da nispeten fakir bir Sefarad yahudisi ailenin dört çocuktan biri olarak dünyaya geldi.
Musa okuldan ayrılmak ve gençken çalışmaya başlamak zorunda kaldı. Musa yoksul ailesine katkı sağlamak için önceleri Yahudi mezarlığında bekçilik yaptı. Ama okur yazar olmadığı anlaşılınca işten çıkarılan Musa, Manisa’da tütün sektöründe çalışmaya başladı. 14 yaşında, difteriye yakalanan Musa, Hafsa Sultan Darüşşifası’nda tedavi görür ve iyileşir ve kısa sürede eğitimin değerini anladı. 1870 yılında, 15 yaşındayken sahip olduğu iki Mecidiye parayla yeni fırsatlar bulmak için Mısır’a gitti ve İskenderiye’deki Garofollo adlı bir Yunan tütün tüccarı için çalışmaya başladı. Garofollo, tütünün yanı sıra sigara üretiminde de işlem görmüştür. Bu zeki, çalışkan, hırslı ve güdümlü genç adamı sevdi ve onu kanatlarının altına aldı.

Yıl 1890’dı. Musa 35 yaşındaydı ve büyük hayalleri onu çok ileri götürdü. Sevgili patronu Garofollo’dan 25.000 ABD Doları ödünç aldı, 1892’de ABD’ye göç etti ve Chicago Fuarı’nda tasarladığı sigara sarma makinesini sergiledi. O zamana kadar, her bir sigara elle çekilmiş, kağıt ve tütün ayrı olarak satın alınmıştı; bu yeni makine büyük ilgi gördü. 25.000 ABD Doları tutarındaki kredisini ödedi ve kardeşi Solomon’a (Shlomo) gönderdi. İki kardeş, 1893’te New York’un Wall Street bölgesinde Shlomo New York’a ulaştığında, Broadway 120. Cadde’de “Schinasi Brothers Company” – “Sinasi Kardeşler Şirketi” ni kurdular. ünlü Virginia tütünü yerine Osmanlı’dan ithal ettikleri tütünü kullanmaya başlarlar. Markalarını “natural” (doğal) olarak sunan Şinasiler, kısa sürede büyük bir başarı elde etmişlerdir. Sigara paketlerinde ise antik Mısır sembolleri vardır. Birkaç sene içerisinde milyoner olan Musa Amerika’da Morris ismini alır ve 1899’da Amerikan vatandaşı olur.
Hala ayakta kalmayı başaran bu binada Türkiye’den ithal ettiği tütünleri kullanmaya özen gösteren Morris, Türk tipi sigaralarla kısa zamanda büyük üne kavuştu. Türkiye’den ama özellikle de Manisa’dan Amerika’ya işçiler götürdü. Morris, 48 yaşına kadar bekar olarak yaşadı , ticari ilişkileri dolayısıyla sık sık uğradığı Selanik’teki iş arkadaşı Jozef Ben Rubi’nin kızı Laurette ile tanışıp 1903 yılında evlendi. Victoria, Juliette ve Altina isimli üç kız çocuğu ile Leon isimli bir de erkek çocuğu oldu. 1916 yılında ise sahip olduğu şirket haklarını American Tobacco Company’e satarak iş hayatından çekildi.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir