Mucize Bitki Moringa

Mucize Bitki Moringa

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

Moringa oleifera, Bengalcede “Shojne” , telugu dilinde Munagakaya” marathi dilinde , “Shevaga” , ve tamil dilinde “Moringa” olarak çeşitli dillerde adlandırılır. , Moringa cinsinin en çok yetiştirilen ve bilinen türüdür. Mucize ağaç’ olarak da adlandırılır,bu bitkinin bu adla adlandırılmasının sebebi ise hemen hemen her parçasının ayrı bir değerinin olmasıdır.Zira tohumundan köküne,sapına kadar bitkinin her parçasından yararlanılmaktadır.
Anavatanı olan himalaya eteklerindeki Kuzey Hindistan bölgeleridir. Ancak sonrasında dünyanın pek çok bölgesine kültür türleri gönderilerek yetiştirilmeye başlanmıştır. Şu sıralar Endonezya,Srilanka,Malezya,Filipinler,Meksika,Güney Amerika,Orta Amerikada da yetiştirilmektedir. Afrika’da dahası Orta Doğu’da yetiştirildiği bilinmektedir. Yarı kurak,tropik ve sub tropik iklimlerde yetişebilen bir türdür.Soğuğa dayanıklılık haritasında USDA 9-10 olarak belirtilen bölgelerde de yetiştirilebilmektedir ancak bu tür yerlerde normal olarak ağaç -1 ile -9 derece civarındaki ısılarda yapraklarını dökerek,gövdesini kurutarak ölür bununla birlikte kendisi derine kök yaptığı için bir sonraki bahar ayında tekrar yeniden kökten filizlenip,yeniden gövde ve dallarını,yapraklarını,çiçeklerini oluşturabilmektedir. Toprak tercihi de bulunmamaktadır,genel olarak kuru kumlu topraklarda iyi yetişebilmektedir ancak en fakir topraklarda dahi yetişme kabiliyetide bulunmaktadır.Kuraklığa’da dayanıklı bir ağaçtır. Ağaç çok hızlı büyüme kabiliyetine sahiptir,ilk yıl 4 metre büyüyebilir eğer herhangi bir don v.s etkenle karşılaşmazsa sıcak iklimlerde ağacın 6-15 metre arası bir uzunluğa erişebildiği görülmüştür. Ancak kökü derine yaptığı için dar saksılarda yetişebilen bir ağaç olmayıp daha çok bahçelerde ve çok büyük saksılarda yetişebilme kabiliyetine sahiptir.
Tohumları Malezya’da fıstık olarak yenilir. Kalınlaşmış kökleri yabanturbu gibi yenilebilmektedir. Aşırı derecede besleyici olan yaprakları yeşillik olarak, salatalarda, sebze yemeklerinde yenilebilir. Zira yaprakları aynı ağırlıktaki portakalın 7 misli C vitamini, sütün 4 misli kalsiyum, havucun 4 misli A vitamini, sütün iki misli protein ve muzun 3 misli potasyum içerir. Bununla birlikte ağaç kalsiyum oksalat olarak yapraklarında kalsiyumu depolamakla bu türden kalsiyum depolama vücuda biraz yabancıdır, bununla birlikte şu ana kadar bir zararlı etkisi de tespit edilememiştir. Ancak böbrek taşı sorunu olanların oksalat sebebiyle bu bitkiyi dikkatli şekilde tüketmeleri veyahut beraberinde oksalatı engelleyici gıdalar almaları gerekmektedir. Yaprakları kurutulup toz haline getirilerek de tüketilebilir.Bu durumda bir çorba kaşığı toz 1-3 yaş arası çocukların kalsiyum ihtiyacının %40’ını,protein ihtiyacının %14’ünü,demir ihtiyacının %23ünü,A vitamini ihtiyacının büyük kısmını karşılar.6 çorba kaşığı toz ise hamilelik ve emzirme süresince bir kadının ihtiyaç duyduğu demir ve kalsiyum ihtiyacının çoğunu karşılar
UNICEF’in verilerine göre dünya üzerinde 783 milyon insan temiz içme suyuna ulaşamıyor. Dünya Sağlık Örgütü tahmini verilerine göre her sene 1.6 milyon insanın diyareik ve parazit hastalıklarından ölümüne neden oluyor. Bu sorunun büyük bir kısmı, günümüz su arıtma yöntemlerinin pahalı kimyasalların kullanımını gerektirmesinden ileri geliyor .
Kirli derelerden temiz içme suyunu antik mısırlıların moringa bitkisiyle elde ettiği sanılıyor .
Moringa tohumları bakterilerin hücre zarlarını birbirine kaynaştırıyor. Fakat bu hücrezarları bakterinin ana koruması olduğu için bu kümelenme zarları bozarak bakteri hücrelerinin ölmesine neden oluyor.
Türkiyede 2013 yılında bir grup lise öğrencisi öğretmenleriyle birlikte bir proje yarışmasına katılmak için ayamama deresinde moringa bitkisini yetiştirerek deredeki kirli suyu temizlemeyi hedeflediler . civa ve kurşun oranı moringa bitkisinin dikilmesinden önce kabul edilebilir değerlerden daha fazlayken . Kabul edilebilir oranının 221 kat fazla kurşun barındıran derenin tohum atıldığında numune suyunda, kabul edilebilir değerin altında kurşun oranı çıktı.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir