Pangolin Nedir ? Dünyanın En Çok Yasadışı Ticareti Yapılan Canlısı

Pangolin Nedir ? Dünyanın En Çok Yasadışı Ticareti Yapılan Canlısı

Dünyanın en çok yasadışı ticareti yapılan canlısı pangolinler .
Her yıl on binlerce pangolin haşlanıyor, geleneksel Çin tıbbında kullanılmak üzere ve etleri için öldürülüyor . Çin ve Vietnam’daki bazı ultra zenginlerin sofrasında yerini buluyor.
Pangolin nedir?
Birçoğu onları sürüngen olarak düşünmesine rağmen, pangolinler aslında memelidir. Tamamen pullarla kaplı tek memelilerdir ve bu pulları kendilerini vahşi doğada avcılardan korumak için kullanırlar. Tehdit altındaysa, bir pangolin hemen sıkı bir topa kıvrılır ve keskin ölçekli kuyruklarını kendilerini savunmak için kullanır.
Sekiz pangolin türü vardır. Bunlardan dördü Asyada bulunur , Malay Çin Hint ve Filipin pangolinleri . Bunlar Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kritik tehlike altında olarak listeleniyor. Dört Afrika türü – yer pangolini, dev pangolin , ağaç pangolini ve uzun kuyruklu pangolin – korunmasız olarak listelenmiştir. Tüm türler yasadışı ticaret nedeniyle azalan nüfuslarla karşı karşıyadır . 2016 yılında, uluslararası vahşi yaşam ticaretini düzenleyen antlaşma olan Nesli Tehlike Altındaki Türlerde Uluslararası Ticaret Sözleşmesine (CITES) taraf olan 186 ülke, pangolin ticaretinin yasaklanmasına oy verdi.
Yasadışı ticaret
Pangolin pulları, gergedan boynuzu gibi kanıtlanmış bir tıbbi değere sahip değildir, ancak geleneksel Çin tıbbında laktasyon zorluklarından artrite kadar çeşitli rahatsızlıklara yardımcı olmak için kullanılırlar. Pullar kurutulur ve toz haline getirilir, bu da bir hap haline getirilebilir.
Uzun yıllar Asya türleri kaçak avcıların ve kaçakçıların birincil hedefiydi. Ama şimdi sayıları tükendiğine göre, kaçakçılar giderek Afrika pangolinlerine yöneliyor. Nisan 2019’da Singapur ve Nijerya’dan gelen bir sevkiyatta 72.000 pangolin ele geçirdi.

Pangolinler yalnız yaşarlar ve çoğunlukla geceleri aktiftir. Çoğu yerde yaşıyor, ancak siyah karınlı pangolin gibi bazıları da ağaçlara tırmanıyor.
Boyutları büyük bir ev kedisinden dört metre uzunluğa kadar değişir. Büyük ölçüde, keratin kaplıdır . Bu onlara “pullu karıncayiyen” takma adını verir. Tehdit edildiğinde, bir armadillo gibi topun içine yuvarlanırlar ve bir savunma mekanizması olarak kuyruklarının tabanındaki bir bezden kokmuş bir sıvı salabilirler.
Anteaterlar gibi, pangolinlerin de uzun önlükleri ve hatta daha uzun dilleri vardır. Karıncaları yerken dışarıda tutmak için burunlarını ve kulaklarını kapatabilirler.
Her ne kadar anteaterler ve armadillolar gibi görünseler ve hareket etseler de, pangolinler ayılar, kediler ve köpeklerle daha yakından ilişkilidir.
2. Pangolinler ne yer?
Pangolinler karıncalar, termitler ve larvalar yerler ve genellikle “pullu karıncayiyen” olarak bilinir. Dişleri olmadığı için, pangolinler bazen hayvan vücudundan daha büyük uzunluklara ulaşabilen yapışkan dilleriyle yiyecek alırlar.
3. Dünyanın en çok ticareti yapılan memeli hayvanı mı?
Kesinlikle Asya’da ve giderek Afrika’da en çok ticareti yapılan memelilerden biridir. Pangolinler Çin ve Vietnam gibi ülkelerde yüksek talep görüyor. Pangolin pulları geleneksel tıp ve halk ilaçlarında kullanılır. Sekiz pangolin türünün tümü ulusal ve uluslararası yasalar altında korunmaktadır. Ancak hala pangolinlerde büyüyen uluslararası yasadışı ticaret var.
2011-2013 yılları arasında bildirilen yakalamalara dayanarak, yalnızca ticaretin ucunu temsil eden tahmini 117 bin ila 234 bin civarında pangolin öldürüldü. Uzmanlar, yakalanan yasadışı hayvan ticaretindeki pangolinlerin gerçek hacminin yüzde 10’unu temsil ettiğini düşünüyor.
pangolinlerin corona virüsü ile bir alakası yok sadece söylenti bunlar.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir