Pi Sayısı Nedir   Dünya Pi Günü

Pi Sayısı Nedir Dünya Pi Günü

Pi sayısı bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabiti’dir. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir.
Pi, 4000 yılı aşkın bir süredir dünyanın her yerinden insanlarla ilgileniyor. Fibonacci, Newton, Leibniz ve Gauss gibi tanınmış matematiksel zihinlere kadar birçok matematikçi pi üzerinde çalıştı, basamaklarını hesapladı ve bunu matematiğin birçok alanına uyguladı. Bazıları hayatlarının daha iyi kısımlarını sadece birkaç basamak hesaplayarak geçirdi.
Pi irrasyonel bir sayıdır , yani basit bir kesirle ifade edilemeyen gerçek bir sayıdır. Çünkü pi matematikçilerin “sonsuz ondalık” olarak adlandırdığı şeydir – ondalık noktadan sonra rakamlar sonsuza dek devam eder.
Pi sayısını ezberleme rekorunu elinde bulunduran Hintli Rajver Meena virgülden sonra 70.000 ondalık basamağı 2015 yılında gözü kapalı olarak okuyarak Guinness Dünya Rekorunu kırmıştır .
Her yıl 14 Mart’ta , 3. ayın 14ünde dünya pi günü olarak kutlanmakta .
Pi yaklaşık 4.000 yıldır biliniyor ve eski Babiller tarafından keşfedildi . MÖ 1900-1680 arasında yazılmış bir tablette pi’nin 3.125 olduğu bulundu. Eski Mısırlılar, MÖ 1650’deki Rhind Papirüsünde Mısırlılar, bir dairenin alanını pi’ye yaklaşık 3.1605 değeri veren bir formülle hesapladılar.
İlk pi hesaplaması Arşimet (MÖ 287-212) tarafından gerçekleştirildi . Dünyanın en büyük matematikçilerinden biri olan Arşimet . iki çokgenin alanlarını bulmak için Pisagor Teoremini kullandı. Arşimet, dairenin içine düzenli bir çokgenin alanı ve dairenin çevrelendiği düzenli bir çokgenin alanına dayanarak bir dairenin alanına yaklaştı. Çokgenler, Arşimet’in onları eşleştirdiği gibi, bir daire alanı için üst ve alt sınırları verdi ve pi’nin 3,1/7 ve 3,10/71 arasında olduğunu tahmin etti.
Pi, 1706’da İngiliz matematikçi William Jones tarafından pi sembolü (π) ile sembolize edilmeye başlandı. Jones, pi hesaplaması için 3.14159 sayısını kullandı.

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir