Robot Sofia | Dünyanın En Akıllı İnsansı Robotu

Robot Sofia | Dünyanın En Akıllı İnsansı Robotu

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

Gelişen teknolojiyle birlikte hergün yeni bir icat farklı bir yenilik giriyor dünyamıza akıllı telefonlar drone lar vr gözlükler bundan 10 15 yıl öncesine kadar birer hayal sayılabilirdi.
Robot fikirleri insanlığın hep aklında gibiydi iş gücünü azalmak için gerekliydi de .insansı robotlar ise bilim kurgu filmlerine bizlere gösterildi . Bizler için ulaşılmaz birer hayal olarak kalacak gibiydi . Ama teknoloji o kadar ilerledi ki kendi kendine kod yazabilen programlar üretilmeye insan beyniyle internete bağlanılmaya ve hatta yüz tanıma ses tanıma teknolojileri ta evlerimize ellerimize kadar geldi . Durum bu kadar hem şaşırtıcı hem bu şaşkınlığa alışılmaya başlanmışken insana bu kadar benzeyen insansı robotlar gelişti .
Gelişmekle kalmadı bir robot ilk kez bir ülkenin vatandaşı olarak kabul edildi .
Sophia, bir insansı robottur ve Hanson Robotics in en gelişmiş robot üretimidir.
Hanson Robotics, 2013 yılında şirketin Genel Müdürü Dr. David Hanson tarafından kuruldu. Sophia, Mart 2016 ortasında Austin, Texas, Amerika Birleşik Devletleri’nde Southwest Festivali (SXSW) tarafından Güney’de ilk kez halka açıldı.
Sophia hem Audrey Hepburn, hem de David Hanson’un eşinden esinlenerek tasarlandı ve 19 Nisan 2015’te faaliyete geçirildi. Derisi nano teknoloji ürünü olan Frubber’denyapılmıştır ve 62’den fazla yüz ifadesini yüzünde betimleyebilmektedir .
Geçtiğimiz ekim ayında insansı robot sofia Suudi Arabistan vatandaşlığını kabul ettiğinde dünyanın ilk robot vatandaşı oldu . Kasım 2017’de Sophia, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının ilk Yenilik Şampiyonu seçildi ve ilk insan olmayan herhangi bir Birleşmiş Milletler unvanı verildi

Hanson Robotics Limited , tüketici, eğlence, hizmet, sağlık hizmetleri ve araştırma uygulamaları için yapay zekalı insan benzeri robotlar geliştirir. Şirket Hong Kong merkezli ve 2013 yılında Dr. David Hansontarafından kuruldu . Sophia, Hanson Robotics tarafından, ses tanıma sistemini kuran Google’ın ana şirketi Alphabet Inc ve beynini güçlendiren SingularityNET de dahil olmak üzere AI geliştiricileri ile işbirliği içinde yaratılmıştır . Sophia Şubat 14, 2016’da doğdu. Robot, aktris Audrey Hepburn’un modelinde kalıyor ve önceki robot değişikliklerine kıyasla insan benzeri görünümü ve davranışıyla biliniyor. Üreticiye göre David Hanson , Sophia yapay zeka , görsel veri işleme ve yüz tanıma yöntemlerini kullanıyor . Ayrica, Sophia insan hareketlerini ve yüz ifadelerini taklit eder ve belirli sorulara cevap verebilir ve önceden tanımlanmış konularda (örneğin havada) basit konuşmalar yapabilir. Robot Alphabet Inc. ( Google’ın ana şirketi) tarafından ses tanıma teknolojisini kullanıyor ve zamanla daha akıllıca olabilmek için tasarlandı. Sophia’nın istihbarat yazılımı SingularityNET tarafından tasarlanmıştır. AI programı konuşmaları analiz eder ve gelecekteki yanıtların iyileştirilmesini sağlayan verileri çıkarır. Hanson, Sophia’yı bakım evlerinde yaşlılar için uygun bir yol arkadaşı olarak ya da büyük etkinliklerde ya da parklarda kalabalıklara yardım etmek üzere tasarladı. Robotun nihai olarak diğer insanlarla sosyal beceriler kazanmak için yeterince etkileşime girmesini umuyor.
Sophia yapay zeka kullanarak geliştirildi ve öncelikle sosyal bir robot. Bu yetenekler onun yüzleri tanımasına, insan konuşmasını anlamasına ve göz teması kurmasına izin verir .Sofia öncelikle bir sosyal robottur. AI yazılımı onu insan kişilik simülasyonu ve anlamlı etkileşim var sağlar.Hanson Robotics Baş Bilim İnsanı Ben Goertzel’e göre , Sophia farklı durumlar için farklı kodlarla programlanmıştır. Sophia basit gerçek sorulara cevap verebilir (ör. “Kime bakıyorsunuz?”). Sophia, önceden yüklenmiş metni okumak için makine öğrenimini kullanır ve diyaloğa gerçek zamanlı eşlik eden yüz ifadeleri ve konuşma duraklamaları eşleştirir. Robotik “chatbot” teknolojisi, Sophia’nın insanların söylediklerini dinlemesini ve konuşmaya uygun yüklü bir yanıtla yanıtlamasını sağlar. Bu yanıt internetten alınan bilgilerle birleştirilebilir. Sophia’nın yazılımı, yüzleri tespit edebilen bir resim tanıma algoritması, önceden yazılan cümleleri çeken bir algoritma ve bir kopyalama algoritması kullanıyor. Algoritmalar, bağlamsal olarak uygun konuşma ve yanıtları belirlemek için birlikte çalışır.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir