Rüyalar Hakkında Bilgiler

Rüyalar Hakkında Bilgiler

rüyalar fikirler , duygular ve duyumlar gibi genellikle istemsiz görüntülerin aklın belli aşamalarında uyurken aklımızın tasarladığı hikayeler ve imgelerdir . RüyalarınT içeriği ve amacı tam olarak anlaşılmamış, ancak kaydedilen tarih boyunca bilimsel, felsefi ve dini bir ilgi konusu olmuştur . Rüya yorumu , rüyalardan anlam çizme ve altta yatan bir mesaj arama denemesidir. Rüyalar anı yaşıyormuşsunuz gibi olabilir.Sizi mutlu, üzgün veya korkmuş hissettirir. kafa karıştırıcı veya mükemmel bir şekilde rasyonel görünebilirler.
Rüyaların bilimsel çalışmasına oneiroloji denir . Adını Eski Yunan geleneğinde rüya ilahı olan Oneiros’tan almıştır. “Oneiroi” kelimesi Eski Yunancada “düş” ve “kahinlik” manasına gelmektedir ve bu terim buradan türemiştir .
• Gördüğümüz rüyaları hatırlamayabiliriz, ama herkesin gece başına 3-6 kez rüya gördüğü düşünülüyor
• Her rüyanın 5 ila 20 dakika sürdüğü düşünülmektedir.
• Bir kişinin uyandıktan sonra rüyanın yaklaşık yüzde 95’i unutulur.
• Rüya görmek, uzun süreli anıları öğrenmenize ve geliştirmenize yardımcı olabilir.
• Görme duyusunu yitirmiş insanlar, görme duyusu olan insanlarla karşılaştırıldığında diğer duyusal bileşenlerle daha çok rüya görürler.
Neden rüya gördüğümüz hakkında birkaç teori var. Rüyalar sadece uyku döngüsünün bir parçası mı, yoksa başka bir amaca mı hizmet ediyor?
Olası açıklamalar şunları içerir:
• bilinçsiz arzuları ve istekleri temsil eden
• uykuda beyin ve vücuttan rastgele sinyalleri yorumlama
• Gün içerisinde toplanan bilgilerin birleştirilmesi ve işlenmesi
• bir psikoterapi biçimi olarak çalışmak
Araştırmacılar kanıtlardan ve yeni araştırma metodolojilerinden rüya görmenin aşağıdaki işlevleri yerine getirdiğini iddia etmişlerdir:
• beynin öğrenme ve bellek görevlerini birleştirdiği ve uyanma bilincini desteklediği ve kaydettiği çevrimdışı bellek yani yeniden işleme
• olası gelecekteki tehditler için hazırlık
• gerçek yaşam deneyimlerinin bilişsel simülasyonu;
• bilişsel yeteneklerin geliştirilmesine yardımcı olmak
• Bilinçdışı zihinsel işlevi psikanalitik bir şekilde yansıtan
• şimdiki zamanın deneyimini , geçmişin işlenmesini ve geleceğe hazırlığı içeren eşsiz bir bilinç hali
• ezici, çelişkili ya da oldukça karmaşık kavramların hayal egolarıyla bir araya getirilebildiğipsikolojik bir alan, uyanıkken rahatsız edici olan, psikolojik denge ve denge ihtiyacına hizmet eden kavramlar
Rüyalar hakkında bilinmeyen çok şey var. Doğada bir laboratuarda çalışmak zordur, ancak teknoloji ve yeni araştırma teknikleri rüyalar anlayışımızı geliştirmeye yardımcı olabilir

Uykunun evreleri

Bir uyku döngüsünde beş uyku aşaması vardır:
1. Aşama : Hafif uyku, yavaş göz hareketi ve azalmış kas aktivitesi. Bu aşama toplam uykunun yüzde 4 ila 5’ini oluşturur.
2. Aşama : Göz hareketi durur ve beyin dalgaları yavaşlar, zaman zaman uyku iğneleri adı verilen hızlı dalgalar patlar. Bu aşama toplam uykunun yüzde 45 ila 55’ini oluşturur.
3. Aşama : Delta dalgaları denilen son derece yavaş beyin dalgaları, daha küçük, daha hızlı dalgalarla serpiştirilmiş görünmeye başlar. Bu toplam uykunun yüzde 4 ila 6’sını oluşturuyor.
4. Aşama : Beyin neredeyse yalnızca delta dalgaları üretir. Birlikte “derin uyku” denilen 3. ve 4. aşamalarda birini uyandırmak zordur. Göz hareketi veya kas aktivitesi yoktur. Derin uykuda uyanmış insanlar derhal uyum sağlamazlar ve uyandıktan sonra birkaç dakika rahatsız olurlar. Bu toplam uykunun yüzde 12 ila 15’ini oluşturur.
5. Aşama : Bu aşama hızlı göz hareketi ( REM ) olarak bilinir . Solunum daha hızlı, düzensiz ve sığ hale gelir, gözler çeşitli yönlerde hızla sarsılır ve uzuv kasları geçici olarak felç olur. Kalp atış hızı artar, kan basıncı yükselir . REM uykusu sırasında insanlar uyandığında, genellikle tuhaf ve mantıksız hikayeler tarif ederler. Bunlar rüyalar. Bu aşama toplam uyku süresinin yüzde 20 ila 25’ini oluşturur.
Sinirbilimi , uykunun hızlı göz hareketi (REM) aşamasına bağlı açıklamalar ve rüya görmenin olası bir adayı olarak açıklamalar sunar .

Kevin MacLeod sanatçısının Dream Culture adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1300046
Sanatçı: http://incompetech.com/

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir