Schumann Rezonansı Nedir | Dünyanın Nabız Atışı

Schumann Rezonansı Nedir | Dünyanın Nabız Atışı

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

Schumann rezonansı, 1952’de fizikçi Winfried Otto Schumann tarafından açıklanan, yeryüzü ile iyonosfer tabakası arasında meydana gelen doğal titreşime verilen isimdir. Küresel elektro manyetik bir alanın oluşması ve bu alan bünyesindeki titreşimsel veriye ilişkindir.
İlk olarak George Frankis FitzGerald 1893’te atmosferin üst tabakalarının oldukça iyi iletken olması gerektiğini belirtti. Bu tabakaların yüksekliğinin zeminden yaklaşık 100 km yüksek olduğu varsayılarak, salınımların bu durumda rezonansların en düşük modu 0.1 saniyelik bir periyot olacağı tahmininde bulunmuştu
1952’de tahmin edildikleri halde Schumann rezonansları ilk olarak 1960’lı yılların başında güvenilir bir şekilde ölçülmüştür. O zamandan beri, bilim adamları, rezonansların çeşitliliklerinin mevsim, güneş etkinliği, Dünya’nın manyetik ortamındaki aktivitesi, atmosferdeki su aerosolleri ve diğer Dünya’ya bağlı olguların değişimlerine karşılık geldiğini keşfetti.
Schumann rezonanslarının gözlemleri küresel yıldırım aktivitesini izlemek için kullanılmıştır. Yıldırım aktivitesi ve Dünya iklimi arasındaki bağlantı sayesinde, üst troposferdeki küresel sıcaklık değişimlerini ve su buharı varyasyonlarını izlemek için de kullanılabileceği öne sürülmüştür. Dünya dışı yıldırımların (diğer gezegenlerde de) Schumann rezonans imzaları vasıtasıyla tespit edilebileceği ve üzerinde çalışılabileceği düşünülmektedir. Schumann rezonansları, Dünya üzerindeki daha düşük iyonosferin incelenmesi için kullanılmıştır ve gök cisimciklerinde daha düşük iyonosfer keşfetmek için bir yol olarak önerilmiştir. Jeomanyetik ve iyonosferik bozulmaların ardından Schumann rezonanslarına etkileri bildirilmiştir .

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir