SOYAĞACINIZI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ (E devlet'in Yeni Hizmeti Soyağacı Sorgulama)

SOYAĞACINIZI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ (E devlet’in Yeni Hizmeti Soyağacı Sorgulama)

Hepimiz merak etmişizdir geçmişimizi . Soyumuzun nereden geldiğini . Büyük büyük dedelerimiz kim ? demişizdir .
Hangi boydan geldiğimizi bilmek pek mümkün değil ama 1800`lü yıllara kadar olan soy bilgilerimizi artık öğrenebiliriz.
E devletin yeni hizmeti olan alt üst soy bilgisi sorgulama sistemi dün işlemeye başladı . Bunu duyan bir çok insanımız hemen e devlet üzerinden soy bilgilerini sorgulamaya başladı . Talep o kadar yoğundu ki türkiye.gov.tr yani e devlet sunucuları yavaşladı . Talep çok olunca sistem işlemleri sıraya almaya başladı .
Şu sıralar siteye girmek bilmek bile neredeyse imkansız ama birkaç güne talep azalınca siteye rahatça giriş yapabilirsiniz
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden gelen bilgi sonrası e devlet üzerinden de soy ağacı sorgulama işlemleri başlamış oldu.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün hükmü şu şekilde
Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir.
Bu haberin yayılmasından sonra binlerce insan e devlete akın etti . yoğun talep sonrası sistem yavaşladı daha sonra sunucular kitlendi siteye erişilemez hale geldi
Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt ve üst soy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor.
Şu an sizde e devlet üzerinden soy bilgilerinizi öğrenmek istiyorsanız biraz sabırlı olun derim . çünkü şu an siteye giriş yapmak bile çok zor . Sorgulama yapabilseniz bile sizi sıraya koyabilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir