TARİHİN EN BÜYÜK HELİKOPTER TAHLİYESİ (7 Bin Kişilik Tahliye)

TARİHİN EN BÜYÜK HELİKOPTER TAHLİYESİ (7 Bin Kişilik Tahliye)

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

30 nisan 1975’te halen Güney Vietnam’da bulunan son Amerikalılar’da, başkent Saygon Kuzey Vietnam Ordusunun eline geçtiği saatlerde havadan tahliye edildiler . Tahliye ne demek , arkalarına bakmadan kaçmışlardı adeta ! Dünya kamuoyu birbirlerini ezerek helikopterlere binmeye çalışan Amerikalıla rın çaresizliğine şahit oluyordu .
Saygon’un düştüğü gün ‘’Operation Frequent Wind’ adı verilen operasyonla şehirde bulunan bin Amerikalı ve 5 bin Amerikan yanlısı Vietnamlı helikopterlerle 18 saat içinde açıktaki uçak gemilerine taşındı .Bu tarihteki en büyük helikopter tahliyesi oldu .
Tahliye planları, standart bir prosedür olarak zaten mevcuttu. Mart ayı başında, sabit kanatlı uçaklar, komşu ülkeler aracılığıyla Tan Son Nhut Havalimanı’ndan sivilleri tahliye etmeye başladı. Nisan ortasına gelindiğinde, acil durum planları mevcuttu ve olası bir helikopter tahliyesi için hazırlıklar sürüyordu. Saygon’un çöküşü ortaya çıktıkça, bir helikopter tahliyesini desteklemek ve gerektiğinde hava desteği sağlamak için Vung Tau yakınlarındaki sahilden Görev Gücü 76 (TF76) kuruldu. Kuzey Vietnamlıların bir hafta boyunca Kuzey Vietnamlıların duraklamalarından dolayı hava desteğine gerek olmadı. Saygon.
28 Nisan’da, Tan Son Nhut Hava Üssü topçu ateşi altında ve Vietnam Halk Hava Kuvvetleri uçaklarından saldırıya uğradı. Sabit kanatlı tahliye sonlandırıldı .
Tarihler 29 Nisan 1975’i gösteriyordu. Vietnam Savaşı’nın son günleri yaşanırken Saygon’dan tarihin en büyük tahliye operasyonu yapılıyordu. Operasyonun Adı Frequent Wind’tı…
Tarihin en kanlı savaşlarından biri Vietnam’da yaşanmıştı. ABD Kuzey Vietnam’a karşı Güney Vietnam’ı desteklemiş ancak savaşı kaybetmişti. Kuzey Vietnam kuvvetleri, Güney Vietnam’ın başkenti Saygon’un dış mahallelerine kadar gelmişti. Ancak ABD’ye savaş sırasında yardımcı olan Güney Vietnamlılar ve ABD personelinin bir an önce şehri boşaltmaları gerekiyordu.

Yapılan harekât planlarına göre ABD vatandaşlarına dağıtılan kitapçıkta toplanma yerleri ve yayın yapmakta olan radyodan gönderilecek işaret belirtilmiş idi. 29 Nisan 1975 günü Silahlı kuvvetler radyosundan yapılan duyuruda, Saigon’da sıcaklığın “105 Fahrenayt” olduğu ve yükselmeye devam ettiği bildirilip devamında White Christmas müziği çalınmaya başladı. Bu boşaltma için beklenen mesajdı.

Aynı gün ABD ve Güney Vietnam askerlerinin son savunma hattı da düşüyordu. Saygon’un 31 kilometre açığında bekleyen ABD Donanması görev gücü 76 filosu, uçak gemisi ve lojistik destek gemilerinden kalkan helikopterlerde şehre doğru uçuşlarına başlamışlardı. 29 Nisan’da Savunma Ataşesinin bulunduğu yerleşkede başlayan helikopter ile boşaltma operasyonu ufak tefek ateş açılmasına rağmen gece de devam edip, 30 Nisan da ABD Elçiliğinde son bulacaktı.

Boşaltma sırasında gemiler dolmaya başlamıştı. Görev gücü 76’da toplam 11 adet amfibi lojistik destek ve saldırı gemisi ile 2 adet uçak gemisi (USS Hancock CVA-19 ile USS Midway CVA-41) bulunmaktaydı.
İki Vietnamlı subayı taşıyan bir kadın ve iki çocuğu taşıyan helikopter, Saigon şehrini tahliye etmeye yardım eden kapsamlı Marine Corps helikopter operasyonu için yer açmak zorunda bırakıldı.

Bunlardan USS Okinawa (LPH-3) amfibi saldırı gemisinde gelen helikopterlere yer açmak için, işe yaramayan fazla helikopterleri denize atın emri verildi. Daha sonra pilotlara yolcuları indirdikten sonra kalkıp denize inmeleri ve son anda denize atlayarak kurtarılmayı bekleyin, emri de verilecekti.

29 Nisan günü öğleden sonra saat 14: 00’te başlayıp, o gece helikopterlere sadece sınırlı sayıda küçük silah hasarı ile son verdi. Saigon’daki ABD Büyükelçiliği, sadece büyükelçilik personeli için ikincil bir tahliye noktası olacaktı, ancak çok geçmeden ev yapımı ve çaresiz Güney Vietnamlılarla boğuldu. Büyükelçiliğin tahliyesi 30 Nisan’da saat 07: 53’te tamamlandı, ancak bazı 400 üçüncü ülke vatandaşı geride kaldı.Sonuç olarak bu operasyonda 1,373 Amerikan ve 5,5957 Vietnam vatandaşı toplam 7000 kişi 2 günde Saygon’dan gemilere aktarıldı. Geride kalan 400 Güney Vietnamlı ya da diğer ülke vatandaşı ise dönemedi. Toplam boşaltmada ki buna uçaklarla yapılan da dahil 50,493 kişi (2,678 i Vietnamlı öksüz çocuk olmak üzere Güney Vietnam’dan ayrılmış oldu. Yetim bebekler ise koltuklara beşikleriyle konularak ABD’ye uçurulacaktı. ABD’ye toplam göç eden sayısı ise operasyon sonrasında 138 bin 868 kişi olarak açıklanacaktı…
———

amerikan ordusunun kaçısı
vietnamdan kaçış
saddest day
üzücü amerikan günü

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir