Telefonun iki mucidi Graham Bell ve Antonio Meucci

Telefonun iki mucidi Graham Bell ve Antonio Meucci

Alexander Graham Bell telefonun birincil mucitlerinden biriydi, sağırlar için iletişimde önemli çalışmalar yaptı ve 18’den fazla patent aldı.

Alexander Graham Bell kimdir?

 

Alexander Graham Bell, 1876’da ilk çalışan telefonlardan birini icat eden ve 1877’de Bell Telefon Şirketi’ni kurmasıyla tanınan bir bilim adamı ve mucitti.

Bell’in başarısı, sesle ilgili deneyleri ve sağır olan ailesinin iletişime yardımcı olma konusundaki ilgisini ilerletmesiyle geldi. Bell, Thomas Watson ile telefon üzerinde çalıştılar, ancak müthiş zekası, uçan makineler ve deniz folyoları da dahil olmak üzere birçok başka buluş üzerinde çalışmasına izin verecekti.

Erken Yaşam ve Aile

Bell, 3 Mart 1847’de Edinburgh, İskoçya’da doğdu. Alexander Melville Bell ve Eliza Grace Symonds Bell’in ikinci oğlu . Orta adı “Graham” 10 yaşındayken eklendi.

Her ikisi de tüberkülozdan ölen Melville James Bell ve Edward Charles Bell adlı iki erkek kardeşi vardı.

Gençliği boyunca Bell ailesi ve çevresi tarafından güçlü bir şekilde etkilendi. Bell’in memleketi Edinburgh, İskoçya, zengin sanat ve bilim kültürüyle “Kuzeyin Atinası” olarak biliniyordu.

Büyükbabası ve babası ses ve yer değiştirme mekaniği konusunda uzmandı. Ve Bell’in annesi Eliza, sağır olmasına rağmen başarılı bir piyanist oldu ve büyük zorluklarla başa çıkmasına ilham verdi.

Eliza oğluna evde eğitim verdi ve etrafındaki dünyanın sonsuz merakını aşıladı. Özel bir okulda bir yıl örgün eğitim aldı ve iki yıl Edinburgh’un ünlü Kraliyet Lisesi’nde eğitim gördü.

Başarılı bir öğrenci olmamasına rağmen, Bell sorunları çözmek için nadir bir yetenek sergiledi. 12 yaşında, bir tahıl değirmenindeki bir arkadaşıyla oynarken, buğday kabuklarının soyulmasının yavaş sürecini fark etti. Eve gitti ve kabukları tahıldan kolayca çıkaran dönen kürekler ve tırnak fırçaları olan bir cihaz yaptı. 10 Mart 1876’da yıllarca süren çalışmaların ardından Bell, en tanınmış buluşu olan telefonu mükemmelleştirdi ve ilk telefon görüşmesini yaptı.

Ondan önce, 1871’de Bell, Boston’a taşındıktan sonra çoklu veya harmonik telgraf (farklı frekanslara ayarlanmış birkaç mesajın telgraf iletimi) olarak bilinen bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı. Yerel yatırımcılar Thomas Sanders ve Gardiner Hubbard aracılığıyla finansal destek buldu.

1873-1874 yılları arasında Bell, harmonik telgrafı mükemmelleştirmek için uzun günler ve geceler geçirdi. Ancak deneyleri sırasında insan sesini teller üzerinden ileten başka bir fikirle ilgilenmeye başladı.

 

Bell’in sapması, hayırseverlerini hayal kırıklığına uğrattı ve Bell’i harmonik telgrafa yeniden odaklamak için yetenekli bir elektrikçi Thomas Watson tutuldu. Ancak Watson kısa bir süre sonra Bell’in ses aktarımı fikrine aşık oldu ve ikisi Bell’in fikir adamı olması ve Watson’un Bell’in fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için uzmanlığa sahip olmasıyla büyük bir ortaklık kurdu. 1874 ve 1875 yılları arasında Bell ve Watson hem harmonik telgrafta hem de ses iletme cihazında çalıştı. İlk başta saptırma tarafından hayal kırıklığına uğramış olsa da Bell yatırımcıları kısa bir süre sonra ses iletiminin değerini gördü ve fikir hakkında bir patent verdi. Şimdilik konsept korundu, ancak cihazın hala geliştirilmesi gerekiyordu. 1876’da Bell ve Watson nihayet başarılı oldular.
Efsaneye göre Bell, sıvı ileten bir kabı devirip bağırdı “Bay Watson buraya gel – seni görmek istiyorum. ” Daha olası açıklama Bell’in telin üzerinden bir ses duyduğunu ve Watson’ı aradığını söyledi. Her halükarda Watson Bell’in sesini telden duydu ve ilk telefon görüşmesini aldı.

. Bu başarı ile Bell, telefonu bir dizi halka açık gösteride tanıtmaya başladı. 1876’da Philadelphia’daki  Centennial Sergisinde tanıtıldı . Her biri bir öncekinden daha uzak bir mesafede başka gösteriler yapıldı . Bell Telefon Şirketi 9 Temmuz 1877’de kuruldu . Ocak 1915’te Bell ilk kıtalararası telefon görüşmesini yapmaya davet edildi. New York’tan San Francisco’daki eski ortağı Watson ile konuştu.

Antonio Santi Giuseppe Meucci bir İtalyan mucitti. Alexander Graham Bell yerine telefonu ilk icat eden Meucci olduğu söylenebilir. En iyi sesli iletişim aparatı geliştiricisi olarak bilinir.

New York, Staten Island’daki evinde Meucci, laboratuvarını ikinci katta bulunan yatak odasına bağlayan bir sesli iletişim bağlantısı kurdu. 1871’de telefon cihazı için ABD Patent Ofisine bir patent uyarısı (geçici bir başvuru) başvurdu. Ancak vokal sesin elektromanyetik iletimi patent uyarısında belirtilmedi. 1876’da telefonu patentleyen Alexander Graham Bell’di.

 

 

Antonio Santi Giuseppe Meucci, İtalyan mucit. 1854’te teletrofono adını verdiği sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra aletin diğer ucunda sese çeviren aleti icat etmiştir. Bu, telefonun ilk örneği olarak kabul edilir.

Meucci uzun yıllar elektromanyetik ses iletimi ilkelerini inceledi alıntı gerekli ] ve sesini 1856’da teller üzerinden iletebildi. O sırada hasta olan karısıyla iletişim kurmak için evine telefon benzeri bir cihaz taktı. . [6] Meucci’nin 1857’de yazdığı bazı notları elektromanyetik ses iletiminin ya da başka bir deyişle telefonun temel prensibini tanımlar:

Titreşimli bir diyafram ve etrafını saran spiral telli elektrikli bir mıknatıstan oluşur. Titreşimli diyafram mıknatısın akımını değiştirir. Telin diğer ucuna iletilen bu akım değişiklikleri, alıcı diyaframın benzer titreşimlerini yaratır ve sesi yeniden üretir.

 

Erken Yaşam ve Akademik Geçmiş

13 Nisan 1808’de Floransa’nın San Frediano bölgesindeki Via dei Serragli 44’te, şimdi İtalya’da bulunan Toskana Büyük Dükalığı’nda doğdu. Antonio Meucci, Domenica Pepi ve Amatis Meucci’nin dokuz çocuğunun en büyük çocuğuydu. Antonio’nun annesi temizlikçiydi ve babası polis ve devlet memuru olarak çalıştı. Ne yazık ki, Meucci’nin dokuz kardeşinden sadece dördü çocukluktan sağ kurtuldu.

15 yaşında, Kasım 1821’de Meucci, Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edildi ve burada makine ve kimya mühendisliği derslerinde en genç öğrenciydi. Altı yıl boyunca eğitimini finanse etmek için yarı zamanlı olarak Floransa’da bir kapı görevlisi olarak çalıştı.

1830’da Meucci çeşitli tiyatrolarda sahne tasarımcısı ve teknisyeni olarak çalıştı ve 1833’te ünlü opera binası Teatro della Pergola’da baş tamirci yardımcısı olarak göreve başladı.

1834’te Meucci, Teatro della Pergola’daki sahne ve kontrol odası arasındaki iletişimi sağlamak için bir akustik boru telefonu tasarladı. Bu tip bir telefon gemilerde kullanılan boru telefonlarına dayanıyordu.

7 Ağustos 1834’te Meucci, Teatro della Pergola’da da çalışan kostüm tasarımcısı Esterre Mochi ile evlendi.

1833’ten 1834’e kadar Antonio Meucci, İtalyan birleşme hareketini içeren bir komplonun parçası olmakla suçlandığı için üç ay boyunca hapsedildi.

Meucci uzun yıllar elektromanyetik ses iletişimini araştırmaya devam etti ve 1856’da sesini teller aracılığıyla yayınlamayı başardı. Evinde, romatoid artrit ile geçersiz olan karısıyla kolayca iletişim kurabilmesi için evinde telefon tarzı bir ekipman kurdu.

Bodrum laboratuvarına ve ikinci kattaki yatak odasına bağlanan, karısıyla temas kurabilmesi için çalışan bir model tasarladı. 1856 ve 1870 yılları arasında, Meucci prototipine göre 30’dan fazla telefon türü geliştirdi.

Meucci telefon icadından vazgeçmedi. 12 Aralık 1871’de Sereno GP Breguglia Tremeschin, Angelo Antonio Tremeschin ve Angelo Zilio Gandi ile Telettrofono Şirketi’ni kurmak üzere bir anlaşma yaptı. ABD Patent Ofisi’nde 28 Aralık 1871’de “Sound Telegraph” başlıklı patent uyarısı (geçici bir başvuru) için başvurdu. Ancak vokal sesin elektromanyetik iletiminden patent uyarısında söz edilmedi ve geçici patenti 1874’te geçti. A. Graham Bell’e 1875’te patent verildi.

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir