The Economist 2021 Kapak Yorumu - Doğal Afetler , Kıtlık

The Economist 2021 Kapak Yorumu – Doğal Afetler , Kıtlık

The Economist ,  2021’de yaşanmasını öngördüğü felaketleri bir slot makinesi aracılığıyla gösteriyor . 2021 kapağında daha önceki senelerde olduğu gibi gizlenmiş şifreli mesajlar var . Ama bu sembollere bakarak 2020’den sonra felaketlerin kilidi açılmışçasına sonraki senelerde de üzerimize çığ gibi yağacağını söyleyebilirim . Onların söylemiyle ;

Koronavirüs öncesindeki yaşantımıza dönmemiz mümkün değil .

 

Kapağa baktığımızda 2021’de dünya yazısını , sağ üstte 7 isim ve 7 başlık olduğunu . Siyah arkaplan ve önünde duran slot makinesini görüyoruz . Normalde 3 bölüm ve 3 karakter olması gereken slot makinesi 4 bölüm ve her bölümde 4 karakter şeklinde yapılmış . İlk bakışta normal bir kapak gibi görünsede her sembolün sıralaması dahil birden fazla anlam taşıması çok şaşırtıcı .

 

 

21 sayısının anlamından başlayalım . İncil’de 21, diriliş – ölüm ve yeniden doğuş ile ilişkilidir. Bir döngünün sonu ve yeni bir görevin başlangıcıdır.  Bir kişi 21 yaşına geldiğinde, olgunluğa ulaştığı söylenir ve Birleşik Krallık’ta “kapının anahtarı” verilir.

“Kapının anahtarı” ebeveynlerden özgürlüğün simgesidir.

İncil’de 21’i hem iyinin hem de kötünün bir yansıması olarak görüyoruz. Günah ve isyan ile ilişkilidir, ancak aynı zamanda Tanrı ve Tapınağın bir temsilidir.

Yeni Ahit’te Luka bap 21’de şöyle bir bölüm var . ‘’Güçlü depremler olacak, çeşitli yerlerde kıtlıklar, bulaşıcı hastalıklar çıkacak. Korkunç görünümler, gökte güçlü belirtiler görülecek. ‘’

Vahiy bap 21 şu şekilde başlıyor . ‘’ Sonra yeni bir gök ve yeni bir yer gördüm. Çünkü ilk gök ile ilk yer geçip gitmişti. Artık deniz de yoktu. 2 Kutsal Kent’in, Yeni Yeruşalim’in göğün içinden, Tanrı’dan inmekte olduğunu gördüm. Kocası için süslenmiş bir gelin gibi hazırlanmıştı.

Günümüz dünyasında İncil’de yazanları gerçeğe dönüştürenler var . Bulaşıcı hastalıklar bugün yaşanıyor . Kıtlık yakın bir zamanda gelebilir . Güçlü depremler ve gökte görülecek korkunç görünümde HAARP teknolojisiyle gerçekleştirilebilir .

Yeni Yeruşalim Yeni Kudüs demek . Yeni Kudüs bir zamanlar Amsterdam’dı . Sonra Yeni Amsterdam diye bir başka şehir kuruldu . Günümüzde Yeni Amsterdam New York .

Yani kısacası Yeni Kudüs New York şehri . Hollywood filmlerinde Vahiy 21’de anlatılanın betimlemesini görüyoruz .

Tarot destesindeki 21 numaralı kartın sembolik anlamı, bir yaşam döngüsünün tamamen sona erdiğini gösteren Dünya’dır. Başka bir döngü başlamak üzere. Dinlerin ölüm ve yeniden doğuşla kastettiği budur.

slot makinasının ekranında 16 sembol yer alıyor .

16 sayısının ezoterik anlamı, yakın zamanda yeni bilgiler edindiğinizi ve bir kararla karşı karşıya olduğunuzu gösterir.

16 numaralı tarot kartı Yıkılan kule:
Bu tarot kartında sonu kötü olan olaylar ve planların yıkıma uğraması söz konusudur. Detaylara , dikkat ve planların özenle yapılması her zaman önemsenmelidir. Yıkılan kule, sahte kalelerin aniden tuzla buz oluşunu anlatır. Adına düzen denilen kurulu ne varsa, yerle bir olacağını haber verir. Yaşamımız kontrol edemediğimiz bir sürecin içine girmiştir. Korkutucu olsa bile bu kart aslında zorunlu bir uyanışın temsilcisidir

Tevrat’ın çölde sayım kitabı bap 16’da vebadan bahsediyor .

RABBİN önünden gazap çıktı; veba başlamıştır. 47 Ve Musanın söylediği gibi Harun aldı, ve cemaatin ortasına koştu; ve işte, kavimde veba başlamıştı; ve buhuru koyup kavim için kefaret etti. 48 Ve ölülerle diriler arasında durdu; veba da kesildi.

 

Mısır’dan Çıkış 16’da açlıkla sınanmaktan bahsediyor

RAB Musa’ya, “Size gökten ekmek yağdıracağım” dedi, “Halk her gün gidip günlük ekmeğini toplayacak. Böylece onları sınayacağım: Benim yasama göre yaşıyorlar mı, yaşamıyorlar mı, göreceğim.

 

Ayrıca 16 sembol var incil vahiy bap 16’ya bakıyoruz .

Mabetten yedi meleğe: Gidin, ve Tanrının gazabının yedi tasını yeryüzüne boşaltın, diyen büyük bir ses işittim.

Yedincisi tasını havanın üzerine boşalttı; ve mabetten, tahttan: Oldu, diyerek büyük ses çıktı; 18 ve şimşekler, ve sesler ve gök gürlemeleri oldular; ve büyük zelzele oldu, şöyle ki, insanın yeryüzünde olduğu vakitten beri onun gibi, öyle büyük bir zelzele, olmadı. 19 Ve büyük şehir üç parça oldu, ve milletlerin şehirleri yıkıldılar, ve kendi gazap öfkesinin şarabı kâsesi ona verilmek için büyük Babil, Tanrının indinde anıldı. 20 Ve her ada kaçtı, ve dağlar bulunmaz oldular. 21 Ve gökten insanlar üzerine sanki bir talant ağırlığında büyük dolu yağdı; insanlar da dolu belâsından Tanrıya küfrettiler; çünkü onun belâsı gayet büyüktü.

 

Yeni Ahit’te Pavlus’un mektuplarından Selaniklilere Mektup Bap 4.16 şu şekilde ; ‘’ Çünkü Rab kendisi buyruk çağrısıyla, başmeleğin seslenmesiyle, Tanrı’nın borusuyla gökten inecek ve ilk dirilenler Mesih bağlılığında ölenler olacak.  ‘’

Protestan inancında baş melek Mikail’dir

 

Eski Ahit’te İsrailoğulları’nın koruyucusu, birinci ve büyük reis, Yeni Ahit’te İblis’e karşı çıkan, baş melek ve göğün reisidir . Doğa olaylarını yönetir ve şifacı iyileştirici olduğuna inanılır .

Economist 2021’de dünyayı bekleyen korkunç olaylardan bizlere haber veriyor . Korkunç doğal afetler , ekonomik sıkıntılar , savaş ve kıtlıkların bizleri beklediğini söylüyor .

 

Slot makinesinin alt kısmında bir güneş var . Tarot kartlarında ters güneş . Hayal kırıklığı, hüsranla sonuçlanmış olaylar ve tatminsizlik anlamını taşır. Bu olumsuz olayları olumluya çevirme yetisi yoktur. Yenilgiler  anlamlarındandır .

Sağ üstte 7 başlığın olmasınında bir anlamı elbet var . 7 Sayısının çok fazla anlamı var ama bu kapaktaki anlamı incildeki vahiy kitabının bap 7 si .

Bundan sonra yeryüzünün dört köşesinde duran dört melek gördüm. Bunlar karaya, denize ya da herhangi bir ağaç üzerine esmesin diye, yeryüzünün dört rüzgarını tutuyorlardı. 2 Sonra gündoğusundan yükselen başka bir melek gördüm. Yaşayan Tanrı’nın mührünü taşıyordu. Karaya, denize zarar vermek için yetki verilen dört meleğe yüksek sesle bağırdı: 3 “Biz Tanrımız’ın kullarını alınlarından mühürleyene dek karaya, denize ya da ağaçlara zarar vermeyin!”.

 

Economist bizlere salgından sonra gelecek olan açlıktan ve doğal afetlerden haber vermek istiyor sanki .

Slot makinasının arkaplanı siyah yapılmış . Astrolojide siyah, adını zaman , yaşlılık ve ölümle özdeşleştirilen Roma Tanrısı Satürn’den alan Satürn gezegenini simgeler . Yas ve matemlerde siyah giyilir . Siyah, kargaşayı ve kaosu, yeni başlangıçları, gizli şeylerin bilgisini emer, gizler ve yaratır, ışık kabıdır, en güçlü renklerden biridir. Siyah aynı zamanda düşmana uyumsuzluk ve kafa karışıklığı getirmek için iyi bir renktir. Aynı zamanda koruma, negatif enerjiyi sarma, engelleri kırma, olumsuz düşünce formlarını tersine çevirme ve yok etme için de kullanılabilir. Başkalarına uygulanırsa daha iyidir. Siyah, temel çakrayı, Satürn gezegenini, dünya elementini ve dinleri kontrol eder, bu yeni bir başlangıç ​​anlamına gelir. Şeytani simya, siyah, meditasyon ve dönüşümün boşluğuna giden adımı temsil eder. Ayrıca mahşerin 4 atlısındaki siyah at ve binicisi kıtlığı temsil eder .

Bu kapak çok şey anlatıyor . Anlatılmak istenenlerden biri iklim değişikliği ve küresel bir felaketin eşiğinde olduğumuz ve ardından büyük bir kıtlığın geleceği haberini veriyor . Lütfen videoyu sonuna kadar izleyin çünkü bu video derin bir araştırma sonucunda onlarca makale okunarak ve saatler süren çabalar sonucu oluşturuldu . Önce diğer sembollerin anlamlarını yorumlayacağım en son kumar makinasının 2. Bölümünü yani bizim için nükleer konusu olan yeri ve kıtlık konusuna değineceğim .

21 sayısı şans, risk alma ve zar atma ile bağlantılıdır diyor ve kendini şanslı hissediyor musun diye soruyor Economist . Evet küresel bir iklim felaketi olursa hayatta kalma şansımız felakete göre değişirdi . Peki ne kadar şansımız var ?

Kolu dünya şeklinde yapılmış olan slot makinası bizlere bu oyunun dünya üzerinde oynandığını gösteriyor . Ama bu oyunu oynayan bizler değiliz .

Onlarında olacağını kesin olarak bilemediği bir iklim felaketinin yaşanıp yaşanmayacağı soru işaretiyle belirtilmiş olabilir . Ya da bizlere olacağını bildikleri bir şeyin sürpriz olmasını istiyorlar . Ayrıca iki soru işaretinin arasında kalan kısım yani ikinci bölüm 2020’den farklı olarak karşımıza çıkacak olan olaylar . 2021 yılı da pandemi ve kısıtlamalarla 2020’ye benzeyecek ama ikinci kısımdakiler ve iklim konusu farklı olacak bunlar hiçte basit konular değil .

 

 Slot makinasının kolunda dünya üzerindeki sadece dikkatlice baktığımızda her yer yeşilken bir bölgenin beyaz olması göze çarpıyor arktik bölgesinin üzerine bir ışık yansımış. Yukarıdan gelen ışık dünyanın bir tarafının gölge olmasını sağlamış . Çin ve Hindistan’la başlayan karanlık  Endonezya , Japonya , Kuzey ve Güney Kore  , Avusturalya  Yeni Zelanda ‘ya kadar uzanıyor . Bölgenin karanlık bırakılması gelecek sene burada yaşanacak bir gerilimin belki savaşın habercisi gibi .

Avustralya’nın 2021’de nispeten yüksek bir tsunami riski taşıdığını , risk endeksindeki maksimum 10 puan üzerinden 7,2 olarak derecelendirildiğini görüyoruz .

Endonezya deprem riski olan bir ülke . Hindistan ve Japonya Amerika’nın Çin’e karşı hamleler yapmak için müttefik olduğu ülkeler .

 2021 takviminde de yer verdiği arktik bölgesi kutup buzullarının erimesi ve küresel ısınma olaylarını konuşacağımız için dikkat çekilmiş . Yıllar önce yine Arktik bölgesine yer verdiği bir kapakta . Kuzey Kutbu’nun erimesinin ticaret , enerji ve çevre için anlamı ne başlığıyla gösterilmişti . Ayrıca ABD için jeopolitik öneme sahip olan  bu bölgeyi hem iklim hem ticaret anlamında 2021’de konuşacağız . Kutup İpek Yolu diye de adlandırılan bu bölge ticaret için Abd , Rusya ve Çin için büyük öneme sahip . Çin Avrupa ve diğer pazarlara bu bölgeden daha kolay ulaşacak . Çin merkezli ticaret ağı Çin için ayrı bir yere sahip .  Amerika’nın Grönland’daki Thule hava üssünde yükseltilmiş erken uyarı radarları ve , balistik füze savunma sistemleri var .

 Arktik bölgesinin başka önemli daha var . Svalbard küresel tohum deposu . 2008 yılında Norveç’in Longyearbyen şehrinde açılan kıyamet ambarı (doomsday vault) adıyla da bilinen küresel tohum projesi deposunda dünyadaki bütün bitki tohumlarını barındırmaktadır .

Ayrıca Rockefeller vakfı tohum deposunun sürekli bağışçısıdır .  Amerikalı gazeteci William Engdahl 2007 yılında yayınlanan “Ölüm Tohumları” (Seeds of Destruction) adlı kitabında Spitsbergen Adası’nın buzullarının altında “dünyayı ekonomik ve genetik olarak ele geçirme planları” nın oluşturulduğunu öne sürmektedir . Dünyayı ekonomik ve tohum genetiği olarak zaten ele geçirdiler . Benim düşüncem küresel bir felaket meydana gelecek olursa bu adamlar sığınak , tohum herşeyi ayarlamışlar .

Bir de Nasa 5 şubatta Arktik buz erimesi okyanus akıntılarını değiştiriyor başlığıyla bir çalışma yayınladı . Bu konuya videonun sonuna doğru tekrar döneceğim .

İnsert stimulus funds kısmı oyunu fonlama yeri . Burası hem oyun sahibi hem dünya ülkeleri için yapılmış . Onlar fonlamanın ne için yapılmasını isterse o olur . Dünya ülkeleri için ise aşıyı fonlama , işsizliğe karşı kurtarma paketleri fonlamaları , temiz enerji fonlamaları , iklim değişikliği fonlamaları gibi birçok şeyi ifade ediyor .

Slot makinesindeki ikinci bölüm kesinlenmiş Abd Başkanını gösteriyor . Ayrıca ikinci bölüm hariç tüm semboller 2020’de yaşadıklarımızla aynı gibi . Ama değil .

Basit görünen bir kapakta birçok mesaj gizli Economist yine yapmış yapacağını . Slot makinesi üzerindeki karakterleri yorumlamadan önce şunu belirtmeliyim ki bu kapak sıradaki felaket kapağındaki 7 tabloyu yani 7 felaketi içinde barındırıyor . Sıradaki 7 felakete dönecek olursak bunlar ; para , volkanik patlama , küresel ısınma , dünyaya çarpacak olan bir asteroid , virüs , atom bombası ve güneşti . Ayrıca gelecek sene yaşanacak başka olaylardan şifrelerde veriyor . Bunu yaparken slot makinesi üzerindeki 16 karakteri uygun bir şekilde tarot kartlarıyla eşleştirmişler . Böylece daha gizemli ve şaşırtıcı bir kapak halini alıyor .

1.sembol virüs 1 numaralı tarot kartı büyücü . Kendine son derece güvenli, olgun bir genç adamdır kartta gördüğümüz… Ve kafasının hemen üzerinde bir sonsuzluk işareti vardır. Bu işaret, manevi ve maddi dünya arasında sağlanması gereken uyumu anlatır bize.

Makinenin başında ve sonunda yer alan koronavirüs sembolü 2021 yılının virüs ile başlayarak sonuna kadar bu virüsle geçeceğini bildiriyor . Tarot kartına göre yorumlarsak bizleri sonsuza dek virüslerle mücadeleye zorlayacaklarını , maddi ve manevi olarak tüm dünyayı yıprattıklarını söylersek yanlış olmaz .

Soldan sağa doğru numaralarına göre tarot kartlarıyla beraber yorumlamaya devam ediyorum .        2.sembol Nükleer başlık 2 numaralı tarot kartı Başrahibe, Aklınızdaki soruları, gelecek kaygılarını  temsil eder. Koşullar değişkenlik gösterebilir. Sezgisel güçler kuvvetlidir. Bu kart, rastgele olacak değişimlere işaret eder. Bu kartı seçen kişi, içinden gelen sesi dinlemelidir. Burada kadın, hislerine dayanarak hareket eder, uyumludur ve mutludur.Tacındaki dolunay ve ayaklarının hemen dibinde duran büyük hilal, değişimi simgeler. Göğsündeki Güneş Haçı ve elindeki Kutsal Kanun Kitabı, zıtlıkların birbirini tamamladığını,yaşamın pozitif ve negatif yönlerini ve dört ana elemanı gösterir .

Nükleer başlık sembolü ve tarot kartı nükleer bir tehdit riski olduğunu gösteriyor .

3 numaralı tarot kartında İmparatoriçe var . Slot makinesindeyse soru işareti . Bu soru işareti yerine bir yanardağ ya da asteroid konulmalı .

İmparatoriçe bir bahçede olanca sakinliğiyle oturan genç bir kadın olarak resmedilir çoklukla. Bize güçlü bir huzur duygusuyla, sanki aklımızdan geçenleri hissedermiş gibi bakar… Başında 12 burcu simgeleyen 12 yıldızlı bir taç vardır. Yan tarafında ise Venüs’ün simgesi büyük bir kalp görülür. İmparatoriçe’de hayatın gücü gizlidir. Çünkü gebedir, anne olacaktır… Bu nedenle bu kart, gelişen yeni bir yaşamın simgesi olarak kabul edilir .

Ters anlamı: Eylemsizlik, güçsüzlük, kaynakların boşa tüketilmesi, olayların ertelenmesi, savaş ve yok olma, tereddütler .3 numaralı tarot kartı soru işaretine denk geliyor buraya yanardağ ya da astroid gelmeli demiştim. Bu tarot kartının tanımı incil vahiydeki kadının tarifine benziyor  .

Ve gökte büyük bir alâmet, güneşle giyinmiş, ve ayakları altında ay, ve başı üzerinde on iki yıldızdan tacı olan bir kadın göründü; 2 ve gebe idi, ve doğurmak için eziyette olup ağrı çekerek bağırıyordu. 3 Ve gökte başka bir alâmet göründü; ve işte, yedi başı, ve on boynuzu, ve başları üzerinde yedi tacı olan büyük kızıl bir ejder vardı. 4 Ve onun kuyruğu göğün yıldızlarının üçte birini sürükliyordu, ve onları yeryüzüne attı; ve ejder doğurmak üzere olan kadının önünde, doğurduğu zaman onun çocuğunu yutmak için duruyordu.

4 numaralı sembolde bir grafik görüyoruz bu grafik hem küresel ısınma ve iklim değişikliğinin grafiği . Hem de ekonomilerin yıpramasıyla oluşacak mali kriz ve artan işsizliğin grafiği

4 numaralı tarot kartında bizi, tahtına kurulmuş haşmetli bir “İmparator” karşılar. Bir elinde yaşamı koruyan kudretinin simgesi bir asa, diğerinde ise hükmetmeyi ifade eden bir küre taşır. O maddi dünyanın hâkimidir. Gücünü zekâsından, planlama ve yönetme yeteneğinden alır. Sorumluluk sahibidir, düzen yaratma onun işidir. Kanunlar ve kurallar olmasa her şeyin kaosa dönüşeceğini bilir. Hayallerle ilgilenmez, ilgi alanı gerçeklerdir. O, kararlarını tereddüt etmeden hayata geçiren korkusuz bir liderdir. Kontrol, denetim, düzenleme, yapılandırma onun işidir. Belirsizliklerle değil netlikle hareket eder. Akılcıdır. İrade sahibidir.

Çevre ve iklim sorunlarının konuşulacağı , gıda kaynaklarını küresel ısınmanın konuşulacağını Paris İklim Anlaşmasının tekrar gündeme geleceğini ve temiz enerjiye geçiş için atılacak adımları anlatıyor . Ayrıca iklim sorunlarının konuşulması için doğa olayları olması gerekir . 2021’de yapay veya doğal gelişecek afetler meydana gelebilir.

Dünya için ekonomik sorunlarla geçecek olan 2021 kısıtlamalardan dolayı  ekonomilerin daha da daralmasına ve dolayısıyla işsizlikleri doğuracak . Devletler kurtarma paketleri oluşturacak daha çok borçlanacak . Hem büyük bir işsizlik sorunu hemde ekonomik olarak yıpranan ülkeleri göreceğiz . Hem iklim hem ekonomi hep konuşulacak .

5 numaralı sembol aşı 5 numaralı tarot kartı ise Aziz’dir. Aziz genellikle, başında papalık tacı bulunan, elinde asa tutan bir erkekle temsil edilir. Ayaklarının dibinde gizli ilimleri temsil eden iki çarpraz anahtar göze çarpar. Kartta yüzleri bize dönük, saygıyla çökmüş iki adam, bu bilgilere erişmek isteyen adayları anlatır.

Bu kart, olayları anlamlandırmak için içsel bir dayanak arayışında olduğumuzu söyler. Maneviyata ya da içe doğru yönelme, insanın kendi vicdanını ve prensiplerini oluşturması söz konusudur. Belki karşımıza bir yol gösterici figür çıkacaktır.

Kehanet anlamı: Bir tür esaret, Toplumsal geleneklere karşı aşırı bağımlılık. Gizemlerin ortaya çıkışı, dinsel ve bilimsel uğraşlar. Bağışlama ve iyilik duygusu. Niyetlinin yardım dilediği kişi.

Ters anlamı: Toplumsal kurallara bağlanmama, uyum, zayıflık ve saflık, yeni düşüncelere açıklık ve kolay aldanma. Hile ve gerçeklerin tahrif edilmesi.

Aşıların konuşulduğunu dağıtılmaya başlandığını göreceğiz . Şiringanın İçindeki sıvının 3’ün üzerinde olduğunu görüyoruz . sayısının enerjisi içinde, üç taraflı ateş, eylem ve irade üçgenini oluşturan uyum yapısı ve üçlü doğası bulunur. 3 sayısı Baba , Oğul , Kutsal Ruh ve İsis Osiris horus ile ilişkilendirilir . Üç numaralı gezegenin enerjisi Jüpiter’dir. Jüpiter, Güneş Sistemindeki en büyük gezegendir .  Jüpiter’in enerjisini, gücünü herhangi bir yaratıcı çabaya ödünç verdiği düşünüldüğünde, başlangıçta mümkün olduğu düşünülenin ötesine geçme ve kökeni yerinde beslenen niyet tarafından ileriye taşınan tamamen yeni bir şey yaratma konusunda büyük bir potansiyeli vardır.  Tıp sembollerinde yılanı görmüşsünüzdür . Şifayı temsil etsede aslında yılan zehirli bir hayvandır . Yeşil renkte şifayı temsil ettiği gibi hastalık anlamına da gelir. Dünyada aşı karşıtları tarafından yapılacak protestoları göreceğiz .

6 numaralı sembolümüz Joe Biden 6 numaralı tarot kartı ise Aşıklar’dır. İkizler burcu ile temsil edilir. Cennet bahçesinde önemli bir kararın eşiğindeymiş gibi duran Adem ve Havva ile simgelenir . Tepelerinde duran melek Rafael onları korur ve gözetir . Joe Biden ABD’nin yeni başkanı , yardımcısı da kendisi kadar konuşulan Kamala Harris . Tahminlere göre Joe Biden bir şekilde başkanlığı bırakacak ve Harris ABD başkanı olacak . 6 numaralı sembol ile 6 numaralı tarotun bu kadar benzer bir durumda olması ilginç . Ayrıca hiçbir sembolde olmayan sadece Biden’ın tam yüzünü ikiye bölen bir ışığın olması da ilginç .

Aşıklar kartının kehanet ve ters anlamlarına da bir bakalım .

Kehanet anlamı: Aşk, evlilik seçimi. Duygusallığın başarıyla sonuçlanışı. Sorumlulukları kabullenme ve sınavları başarma. Güzellik. Kutsallıkla, maddi duygular arasında seçim yapmak. İdealizm birliği, kararsızlık, iradesizlik ve ilham gücü.

Ters anlamı: Evliliğin sona erme tehlikesi veya yanlış eş seçimi. Yanlış planlama ve ailevi engeller. Ahlaki kusurlar, zayıf seçimler. Her şeyin en mükemmelini aramak.

 

7.sembolde dolar var 7 numaralı kartı Savaş Arabası’dır. Siyah ve beyaz iki sfenksin çektiği arabasının üstünde genç ve güçlü bir savaşçı resmedilir çoklukla bu kartta… Elindeki kırbaç, ruhun ve mantığın işbirliği ile yönetimde gelen başarıyı temsil eder. Genç savaşçı otoritesiyle, iyiliği ve kötülüğü simgeleyen sfenksleri ustaca idare etmektedir. Bu kart, adının düşündürdüğü gibi, zafere doğru ilerleyişi anlatır. Atılımların kartıdır.

Kehanet anlamı:. Yardım, tedbir ve mücadele. Parasal doyum ve rakiplerin atlatılması. Eş seçimi, intikam, sıkıntı

Ters anlamı: Ahlak dışı bir zafer, yenilgi ve kavga. Evliliğin bitmesi. Hırsın getirdiği bir yenilgi. Acımasızlık ve egoizm.

 

Dolar sembolü ekonomik olarak tüm dünyanın geçen yılla aynı kaderin yaşanacağını hatta bu durgun ekonomiye bir yıl daha ekleyince ekonomilerin çok daha kötü işsizliğin çok daha fazla olacağını anlayabiliriz .

 

Aynı zamanda 7 sayısı Hristiyan inancında tanrısallığı simgeler .

Para ve tanrı bir arada . Zaten ABD dolarının simgesi İsis .

Altın şeklinde yapılmış dolar sembolü sanal para bitcoine benziyor değil mi ?

Evet sanal paraya geçiş sürecine girdiğimizi buradan çıkarabiliriz .

8.sembolde yanan bir ağaç var Tarot kartı ise kılıç sekizlisi . Kılıç sekizlisi gözleri ve elleri bağlanmış birini tasvir ediyor. Çevresinde onu kısıtlayacak biçimde stratejik olarak yerleştirilmiş sekiz kılıç var.

Ancak tuzağı kimler inşa ettiyse, biraz tembelce ve aceleci olmuş. Kaçılabilecek açık bir alan bırakılmış gibi görünüyor.  Tuzaktaki kadın, görmesini engelleyen göz bağı nedeniyle  bu tuzaktan çıkış yolunu bulamıyor.

 

Çevresindeki çorak toprak yaratıcılığı ya da eksikliği gösterebilir. Arka plandaki gri gökyüzü umutsuzluğu gösterebilir. Kadın bu durumdan kurtulmak için umutsuz hissediyor. Sadece göz bağını çıkarırsa, bu durumdan nasıl kurtulabileceğini görecektir. 8.sembol Hz. Musa’nın yanan çalı hikayesine ve dünyadaki orman yangınlarına atıfta bulunmuş . Tevrat’ın Mısır’dan Çıkış kitabında yanan çalı hikayesine bir bakalım .

 

 

RABBİN meleği bir çalı ortasında ateş alevinde ona göründü; ve gördü, ve işte, çalı ateşle yanıyor, ve çalı tükenmiyordu. 3 Ve Musa dedi: Şimdi döneyim, ve bu büyük manzarayı göreyim, çalı niçin yanıp tükenmiyor ?

Çalı , sürekli yandığı halde tükenmiyormuş ayrıca bunu çaresizliği gösteren bir tarot kartıyla sunuyorlar. 2021’de tekrar ormanları yakacaklarını haber veriyorlar sanki . Ve bu sefer sönmeyen bir ateş olacak diye gözdağı veriyorlar .  Abd’de Kaliforniya ve Oregon , Brezilya’da Amazon Ormanları  , Avusturalya ve Yeni Zelanda orman yangınları 2020 yılında aylarca sürdü milyonlarca dönüm ormanlık alan yok oldu . Bana sorarsanız bu yangınları çıkaran güç iklim değişikliği yalanını yutturmak için bunu yapıyor . Ayrıca daha kötüsü olacak diyorlar . Bu da demek oluyor ki tüm dünyada tekrar orman yangınlarını göreceğiz . Belki de bu orman yangınları dünyanın birçok yerinde olacak . Ne kadar orman yanarsa iklim sorunu o kadar gündeme gelir . 2021’de de ormanların kasıtlı olarak yakıldığını göreceğiz . İklim yüzünden ormanların yandığını düşünmeyin toprağın nemini ölçen teknolojiler var ve nemi düşük değere sahip bölgeler bilinebiliyor . Gerçekten iklim değişikliğinden dolayı yangın çıkacaksa bu bölge önceden tahmin edilebilir ve önlemler alınabilir .

 

9.sembol maskeli emoji 9 numaralı tarot kartı Ermiş’tir. Çoklukla bir elinde gerçeğin ışığını temsil eden bir fener, diğerinde kudretini temsil eden bir asa taşıyan olgun bir adamla resmedilir. Bu ağırbaşlı adam, bilgeliğin simgesidir. Ermiş kartı, kim olduğunu arayan ve yanıtları kendi içinde bulmaya çalışan insanı anlatır.

Kehanet anlamı: Ustalık ve basiret. Düşünce ve planlama ile ilerleme, dikkat ve tedbir, bir erteleme ve sonra kazanma.

Ters anlamı: Aşırı korku ve tereddütler, gizleme, acemilik, gereksiz tedbirlilik. Yaşlılık korkusu ve inatçılığın ilerlemeye engel oluşu.

Tarot kartı çok güzel anlattı zaten . Maskeli emoji ,maskeye bir yıldır alıştığımızı ve hayatımızın bir parçası olduğunu anlatıyor ve tedbirler …

 

10.sembol ortasından şimşek ile ikiye bölünmüş ABD bayrağı 10 numaralı tarot kartı Kader Çarkı’dır. Kader çarkı, kaçınılmaz kaderin temsilcisidir. Değişimin, zamanın ve şansın sözcüsüdür. İnsanın yaşadığı müddetçe iniş ve çıkışlarla dolu bir hayat süreceğini hatırlatır. Kaderimizi değiştirmek için aslolan gücün içimizde olduğunu fısıldar.

Kehanet anlamı: Mutluluk, iyi şans. Olayların yeni bir devreye girmesi. Bir problemin çözümü, beklenmeyen yararlı değişim. Geçmişteki çabalardan doğan, maddi refah.

Ters anlamı: Çok güç bir değişim, aşırılık, bolluk ve kötünün bile değişiminin anlaşılması.

ABD bayrağının iki parçaya bölünmüş olduğu görülüyor . Basit yorumlarsak ABD’nin parçalanacağı ya da elektrik kesintileri olacağını söyleyebiliriz . Ama dikkatlice baktığımızda ABD bayrağının arasındakinin bir şimşek sembolü olduğunu görürüz .  Şimşekler ve yıldırımlar atmosferdeki veya yerdeki iki elektrik yüklü bölgenin geçici olarak kendilerini eşitleyerek, bir enerjinin anlık olarak salınmasına neden olan, doğal olarak meydana gelen elektrostatik deşarjdır . Yıldırım genellikle gök gürültülü fırtınalar sırasında ve diğer türdeki enerjik hava sistemleri sırasında meydana gelir , ancak volkanik yıldırım da volkanik patlamalar sırasında meydana gelebilir. Deşarj sırasında şok dalgasından dolay korkutucu bir ses çıkmasına neden olur . Tevrat’ta oklar yani Elohim’in yıldırımları vardır . Aynı zamanda Tevrat’ta ilahi ceza olarak görülmektedir . Birçok mitolojide şimşek ve gökgürültüsü tanrıları vardır . Economist Şubat 2021’deki Jüpiter ve Venüs gezegenlerinin kavuşumuna da atıf yaparak şimşek koymuş . Roma tanrısı Jüpiter Yunan mitolojinde Zeus . Zeus ABD’ye daha çok benziyor gibi . Zeus‘un simgesi, bir şimşek, yanında bir boğa, bir kartal ve meşe ağacı vardır . Yunan mitolojisinin güçlü tanrısı olan Zeus “Tanrıların ve İnsanların Babası ‘’ olarak anılır . ABD’nin ulusal sembolü hatta devlet mührü bir kartaldır . Define işaretlerinde yıldırım en tehlikeli işaretlerin başında gelir tuzak anlamına gelir. Gök gürültüsü kuşu . Amerikan yerlileri için kanatlarını çırparak gök gürültüsüne neden olan , şimşeğini silah olarak fırlatan güçlü bir kuş tanrısıdır . Doğanın kudretini gökyüzünü , savaş ve dönüşümü temsil eder . Aynı zamanda Amerikan Hava Kuvvetleri’nin gösteri uçaklarının da sembolü olan şimşek kuşunun doğaüstü güçlere sahip ve yağmurun habercisi olduğuna inanılıyor.

ABD’nin kurucularından ve mason üstadı olan Benjamin franlin elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenip adlandırılmasını sağlayan kişidir .

fırtınalı bir havada uçurduğu bir uçurtma ile bir Leiden şişesine elektrik yüklemeyi başardı. Franklin’in bu deneyden pratik yararlar elde etme yönündeki girişimleri paratonerin bulunmasına giden yolu açtı. Bu nedenle Franklin paratonerin mucidi olarak kabul edilmektedir. Paratonerin kelime anlamı yıldırımsavar yıldırımlık ve yıldırımkırandır .Paratonerler istenmeyen elektrik akımlarını belirlenen bölgelere aktarılmasını sağlayan iletken metal çubuklardır .

Amerika Birleşik Devletleri’nin nükleer enerji ve nükleer enerjinin güvenli kullanımı konularında politikalarını yürüten Enerji Bakanlığı’nın logosunda Abd’yi temsil eden kartal ve şimşek görülmektedir .

Yani şimşek veya yıldırım ABD için bölünme ve parçalanma anlamlarından uzak bir mana oluyor. Abd için gücün ,silah ve savaşın , tuzaklarla düşmanı yanıltmanın , paratonerin sembolüdür .

Günümüzde elektronik bir anlam kazanan şimşek sembolü . Hem doğa olaylarını hem de elektriği simgeler . Mesela meteoroloji genel müdürlüğünün logosunda şimşek vardır . Elektronik bir çok üründe şimşek , güç ve enerjinin sembolüdür .

Afrika Yaruba mitolojisinde , Şango gök gürültüsü ve ateş tanrısı, fırtına tanrısı olarak kabul edildi . Ayrıca Amerika’da şiddetli fırtınalar ve kasırgalar görebiliriz .

 

11.sembol rüzgar türbini 11 numaralı tarot kartı Adalet’tir. Bu kart, çoklukla iki sütun arasında oturan ve bir elinde kılıç, diğerinde terazi olan bir Yargıç figürü ile temsil edilir. Terazi adaleti, kılıç ise bu hükümden kaçmanın mümkün olmadığını anlatır bize… Adalet Kartı, ilahi adaletin simgesidir. Eğer karşınıza bu kart çıktıysa, hak ettiğinizi alacağınıza emin olabilirsiniz. Seçimlerinizin, hayattaki duruşunuzun sonuçları ile yüzleşme yaşamanız yakındır. Hayatın terazisi, önünüze adil bir sonuç koyacaktır.

  1. ADALET. — Eşitlik, doğruluk, dürüstlük, yürütme; hukukta hak eden tarafın zaferi. Ters anlamı ise . Yasal zorluklar, bağnazlık, önyargı, aşırı şiddet.

Yenilenebilir enerji çalışmaları sürüyor dünyanın dört bir yanı rüzgar türbinleriyle donatılıyor . Enerji ve güç fosil yakıtlardan temiz enerjiye dönüşüyor. 11 sayısı doğumun yeni başlangıçların sembolü . ONBİR sayısı, doğanın daha yüksek duygusal yönüyle işliyor ve evrensel şefkat ve sevginin ifadesidir . Karbon salınımı olmayan enerjiye geçiş yeniden doğum başlangıç gibidir. Zaten rüzgar türbininin eğik olması bu süreçte zorluklar olduğunu ve bunun kolay olmadığını söylüyor bize .

Biraz komplocu gözüyle bakarsak . Rüzgar türbini yada temiz enerji olarak gördüğümüz sembolün bir yel değirmenini simgelediğini de görebiliriz. Bugünün rüzgar gücünü kullanan cihazlar rüzgar türbinleri . Geçmişte ise rüzgar gücünü kullanan yapılar yel değirmenleriydi . Yel değirmeni çok önemli yapıydı yüzyıllar önce . Yel değirmeninde buğday arpa ve mısır una dönüşür ve ana gıda kaynağı olan ekmeği yapmaya hamur işleri yapmaya olanak sağlardı . Düz değilde eğik olması gıda kaynaklarında zorluk olacağını kıtlık olacağını haber verirdi diyorum .

Ayrıca rüzgarın şiddetini gösteren Bofor skalasında 11 çok şiddetli fırtınalardır .

12 numaralı sembol zoom uygulaması 12 numaralı tarot kartı Asılan Adam’dır. Çoklukla bir ağaca asılmış, baş aşağı duran bir adamla temsil edilir. Adamın tepesinde çektiği acıların karşılığında kazanacağı deneyimin halesi parlamaktadır. Bu kart, eski kuzey Avrupa toplumlarının tanrısı olan Odin ile bağlantılıdır. Odin bilgeliğini artırmak için bedel ödemeyi göze alır

Kehanet anlamı: Spiritüel sabrın getirdiği huzur. Hikmet, sezgi ve kehanet gücü. Yaşamın yeni bir yöne doğru gelişmesi. Maneviyat için özveriler. Kurban ve yaşamda bir duraklama. Sonraya kalan kararlar. Yanındaki kartlara göre, bazen yok olma ve teslimiyet olarak da tanımlanabilir.

 

Pandemi iş hayatını ve okul hayatını çok etkiledi . Uzaktan eğitim ve telekonferans yöntemiyle dijitalleşme çok daha hızlandı . Zoom uygulamasının simgesine yer verilmesinin nedeni uzaktan eğitimin devam edeceğini video konferansın iş dünyasında yine 2021’de de devam edeceğini bizlere gösteriyor .  Tüm dünyada dijitalleşme bir yılda beş yıllık mesafe kat etti. Zoom ve Tiktok uygulamaları güvenlik konusunda çok tartışıldılar . Onların güvenilirliği bir yana bir diğer hususta siber saldırılar . Bir bilgisayar korsanı,  bir “hata” keşfedebilir ve bunu dijital trafiğe veya depolanan verilere erişmek için kullanabilir herhangi bir potansiyel bilgi hükümetler tarafından ele geçirilmek istenebilir . Ya da siber korsanlar devletlerin gizli bilgilerine erişebilir . Zoom uygulaması telekonferanslarını bulut ağında muhafaza etmektedir . Görüşme  anında uçtan uca şifreleme kullanılsa da görüşme sırasında da siber korsanların bu görüşmeyi görebilme ihtimalleri vardır . Çağımızın yeni savaş türlerinden olan siber savaşlar artık daha da çetin geçecek .

 

  1. sembol soru işareti . Bu Asteroid ya da volkanik patlama 13. Tarot Kartı ölüm .

Kartının tanımı: Siyah bir zırha bürünmüş , beyaz bir atlı, elinde kara bir bayrak vardır. Miğferinin altından, kuru bir kafa görülür yani zırhın içindeki bir iskelettir. Atın önünde, kraldan bir çocuğa kadar, güçlerini yitirmiş insanlar görülür. Arkada, iki kule arasında parlak bir güneş vardır. Azrail’in yani iskeletin elindeki bayrak, gülle süslüdür, yani yaşamı simgeler. Bu kartın içeriği, fiziksel ölüm değildir, eski benliğin yok olup yenisinin ortaya çıkışı anlatılır. Ruhun yeniden dünyaya gelişi ile, ölümün anlamını yitirişi ortaya konur.

Kehanet anlamı: Ölüm, değişim son,Yok oluş ve şekil değiştirme. Yıkım ve yenilgi ile başlayan yenilikler, geçiş. Şuursuz değişiklik, yanındaki diğer kartlarda sert etkili ise, bir şok ya da bir hastalık yaşanacaktır.

Ters anlamı: Durgunluk, uyku ve tembellik. Ölümle ilgili düşünceler, arzulanan şeylerin zorla yok edilmesi.

 

14.sembol Tik Tok 14 numaralı tarot kartı, Denge’dir.

Kartta bir melek, son derece huzurlu bir ifadeyle bir kadehi diğerine boşaltmaktadır. Kadehlerin biri bilinci, diğeri bilinçaltını temsil etmektedir. Aktarılan ise hayatın özüdür. Bu sembol bize huzurun, ruh ve maddenin birbirine karışan uyumlu akışında olduğunu anlatmak ister gibidir. Meleğin üstünde görülmekte olan üçgen sembolü ise, bilgelik, yüksek farkındalık anlamını taşır.

Bu bölümde en alakasız olan Tik Tok uygulaması gibi gözüküyor ama değil . Tick Tock Nuke Clock yani tick tock nükleer saati olarak adlandırılan Doomsday clock yani kıyamet saati de denen bu saat nükleer tehdit arttığında  12 ye yaklaşır . Sembolik olarak kıyamete yakınlığı gösteren bu saat tam 12’ye geldiğinde nükleer savaş olacaktır .

1947’den beri hem 1953 hem de 2018’de 12’ye 2 dakika kalaya gelmiştir. 2020 yılında 100 saniyeye kadar düşmüştür ve nükleer savaşa en yakın zamanda olduğumuzu söyleyebilirim .

Nükleer silahların ilk kez kullanılmasından yetmiş beş yıl sonra, nükleer savaş tehdidi hala insanlık için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.  Siber saldırılar ve yapay zeka teknolojileri nükleer riskleri azaltmak yerine artırmaktadır. Nükleer riskine karşı en iyi yöntem barıştır . Diğer sonuçlar felaketi getirir . Dünyanın mevcut nüfusunun %99’unu öldüren bir nükleer savaş ve en kötüsü %100’ü öldüren bir nükleer savaş . En çok nükleer başlığa sahip iki ülke Abd ve Rusya’dır . The Economist’in 2017 kapağında yıkımı simgeleyen The Tower sanki bu riske karşı atıf yapmış .

 

15.sembol Çin bayrağı 15 numaralı tarot kartı, Şeytan’dır. Yaptığımız seçimlere dikkat etmemizi fısıldar. Bize kolaylıkla yanlış yola sapıp kaybolabileceğimizi hatırlatır. Korku kartıdır. Bir karar verileceği zaman korkular, hatalara yol açar. Bu kart, yüzeysellik, materyalizm ve dış görünüşü simgeler. Bu kartı seçen kişi, para konusunda iyi bir işe sahip olabilir ve dış görünüşü bunda etkilidir. Bu kart, şatafat, güvence ve para için kurulan evlilikleri gösterir. Kendi çıkarı ve para için insanları kullanır.

Çin’i şeytan kartıyla eşleştirerek yanlış yola sapıp kaybolabileceğini belirtmişler .  Çin dünyanın yeni süper gücü mü ? İşte bunu konuşacağız gelecek yıllarda Amerika ve Çin arasında ticaret savaşları göreceğiz . ABD ve Çin arasında ateşli geçecek bir 2021 bizleri bekliyor . Çin’in attığı adımlarda temkinli olmazsa düşüşe geçeceğini bildiriyor .

 

16.Sembol virüs 16 numaralı tarot kartı, Yıkılan Kule’dir.

Yıkılan kule, sahte kalelerin aniden tuzla buz oluşunu anlatır. Adına düzen denilen kurulu ne varsa, yerle bir olacağını haber verir. Yaşamımız kontrol edemediğimiz bir sürecin içine girmiştir. Korkutucu olsa bile bu kart aslında zorunlu bir uyanışın temsilcisidir. Hayat artık içine saklandığımız yerin bizim için işe yaramadığını, bizi kısıtladığını söylemeye çalışmaktadır.

Korona virüsün 2021 çıkarken maddi manevi herşeyi tuzla buz edeceğini , kurulu düzeni yıkıp artık yeni bir düzenin başlayacağından haber veriyor . Ayrıca sıradaki felaket kapağındaki virüs koronavirüsten farklı ve bu kapakta da iki adet virüs var . Gelecek olan virüsten haber veriyor bizlere. John Hopkins sağlık güvenliği merkezi Spars salgını 2025 – 2028 Tıbbi karşı tedbir iletişimini kolaylaştırmak için fütüristik bir senaryo başlığıyla 5 mart 2020’de bir makale yayınlamıştı . Acaba 2025 ve 2028 yıllarında daha korkunç bir virüsle karşı karşıya kalabilir miyiz?

 

 

Hephaistos roma mitolojisindeki adı vulcan olan , demircilik ve Ateş tanrısı olarak bilinen, demircilik zanaatıyla uğraşayarak tanrılara silah hazırlayan ateş tanrısıdır. Hephaistos Zeus’un oğlu Afrodit diğer adıyla Venüs’ün eşidir . Hephaistos, zanaatkarlar tarafından Athena ile birlikte mesleklerin piri ve koruyucusu olarak kabul edilen bir ateş tanrısıdır. Tarımı, uygarlığı ve şehir hayatını korur. Anadolu kökenli tanrılardan biri olan Hephaistos, özellikle sönmüş bir yanardağ olarak saygı görmüş, sonraları yanardağların içinde çalıştığına inanılmaya başlamıştır.

Economist gelecek felaketlerden birinin yanardağ patlaması olacağını belirtiyor .Volkanik patlamalar en tehlikeli hatta en yıkıcı doğal afetlerdendir. Dünyada 1500 aktif yanardağ ayrıca 20 adet süpervolkan bulunmakta. Süper volkan patlamaları dünyada insanoğlunun başına gelebilecek en kötü felaketlerden birisidir. Araştırmalar, buzulların dağlara yapısal denge sağladığını, bu durumun da volkanik patlamalarının olmasını engellediğini ve iklim değişikliğinin volkanik patlamalara sebep olabileceğini söylüyorlar . Dünya’nın en büyük süper volkanı Yellowstone 60 km uzunluğunda, 40 km genişliğinde ve 10 km derinliğinde magma haznesi takriben 24.000 km³ magma içerir. Yellowstone kalderasının tam ölçekli patlaması, yerel olarak milyonlarca ölüme ve küresel olarak felaketsel iklim etkilerine , volkanik kışa neden olabilir . Ancak böyle bir patlamanın yakında olduğuna dair çok az belirti var.
İtalya’da Campi Flegrei , California’da Long Valley, Japonya’da Aira Caldera, Endonezya’da Toba ve Yeni Zelanda’da Taupo olmak üzere dünyanın dört bir yanında süper volkanlar var. Ortalama her 100 bin yılda dev bir patlama oluyor. Bu patlamalar sonucu saçılan küllerin güneş ışığını engellemesi uzun bir kışa ve açlığa neden olacaktır. Birleşmiş Milletler’in 2012 tahminine göre, dünyadaki gıda rezervleri ancak 74 gün yetebilir. Patlama şiddetini ölçen volkan patlama endeksinde en yüksek değer 8’dir . 36 milyon yılda 8 veya 7 olarak derecelendirilen sadece 42 patlama tespit edildi . son 2,8 milyon yılda kaydedilen 10 olaydan dördü Yeni Zelanda’nın Kuzey Adasında meydana geldi.  Slot makinesinin kolundaki dünyada Asya pasifik’in karanlıkta bırakılmasının nedeni belki yanardağların bu bölgede çok olması yani bu riskin yüksek olduğundandır .

195 ülkenin onayıyla kabul edilen Paris İklim Anlaşması, iklim değişikliği , 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi çerçevesinde, daha istikrarlı, daha sağlıklı bir gezegen, daha adil toplumlar ve daha canlı ekonomilerin olduğu bir dünya bırakmak adına da önemli bir fırsattır. Diyor .

Avrupa çevre ajansı 2030 avrupasına doğru dayanıklı doğa sürdürebilir ekonomi sağlıklı yaşamlar başlığı altında şöyle diyor ; COVİD-19 salgını ezber bozucu bir durum oldu . Dünya daha önce savaşlar ekonomik ve mali krizler orman yangınları , yiyecek kıtlığı ve göç dalgaları ile yerel ve mevsimsel salgınlara şahit oldu . Şimdiki nesillerin daha önce yaşadığı hiçbir şeye benzemiyor .

Rockefeller vakfı bir makalesinde ; Basitçe söylemek gerekirse, mevcut gıda sistemimiz verim ve kalori için optimize edilmiştir. Sera gazı salınımının %23 ü gıda sisteminden geliyor diyor .  Gıda sistemi köklü bir değişimin eşiğinde gibi geliyor bana adamlar gıda sistemindeki sera gazını kaloriyi hesaplıyor . Göç dalgaları başlamadan göçlerden , kıtlık olmadan kıtlıktan bahsediyor .

 

 

Salgın hastalıklar sonrası kıtlık zaten görülmektedir Veba ve İspanyol gribi salgınları sonrasında kıtlıklar yaşanmıştı . Ama günümüz dünyasında bir günde çöpe atılan yemek miktarıyla tüm dünya doyardı insanoğlu paylaşmayı bilirse yiyecek kıtlığı olsada karnı doyardı .  Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, gelecek yıl büyük çapta kıtlık beklendiği uyarısında bulundu. Dünya ekonomik forumu genç küresel liderlerinden biri olan Sara Menker’de 2017 yılında küresel bir gıda krizi yalnızca on yıl uzaklıkta olabilir demişti Dünyanın 2027 itibariyle 214 trilyon kalori eksiği olacağını söylüyor . Ayrıca The Great Reset’te 2022’de kıtlık olacağından bahsediyorlar . İkinci atlıya hazır mıyız ?

 

Büyük planları var söylemedikleri ama hissettirdikleri . Büyük reset nedir ? 2022’de insanlığın başına gelecek olan iklim felaketi ne? Neden sera gazları ve sürdürebilir ekonomiler için hedef 2030 ? Biyoçeşitlilikten neden bu kadar bahsediliyor . Neden heryerde yiyecek kıtlığından bahsediliyor . Yaptıkları araştırmalarda bizlere söylemedikleri bir felaket sonrasına hazırlıyorlar sanki dünyayı . İklim değişikliği çok büyük bir olay gibi ama doğa kendini yeniliyor doğal döngüsünü gerçekleştiriyor . Küresel ısınma deniyor ama dünya küresel ısınmalardan sonra mini ve tam bir buzul çağına giriyor .

 

Onyıllar , yüzyıllar belki bin yıl sonra yine bir buzul çağına girecek dünya . Geri dönüş yok iklim değişikliği için deniyor . Her yerde yalan ve yanlış bilgiler . Economistin bize gösterdiği doğal felaketlerin hepsi buzul çağına götürecek felaketler .

 

İngiltere’deki Northumbia Üniversitesi’nde matematik profesörü Valentina Zharkova ve ekibi gelecekte küresel iklim değişikliklerinin matematiksel olarak tahmin edilmesine olanak tanıyan bir model geliştirdi. Araştırmaya göre 2020 ile 2030 yılı arasında Güneş’in manyetik dalgaları birbirini sonlandıracak. Zharkova, bu durumun 2021 yılından itibaren yeryüzündeki sıcaklığın düşmesine ve 2030 yılında dünyada mini bir buzul çağının başlamasına neden olabileceğini belirterek “Umarım, Güneş’in manyetik döngüleri baz alınarak hesaplanan bu 30 yıllık soğuma etkisi dünyadaki kirlilik ve küresel ısınmanın etkilerini bir nebze azaltabilir” dedi. Araştırmacılar, 2030 yılının ardından Güneş’teki aktivitelerin yüzde 60 oranında azalacağını ve bu durumun dünyada en son 1645-1715 yılları arasında görülen mini bir buzul çağının başlamasına neden olacağını belirtiyor.

 

 

 Nasa’nın Arktik buz erimesi okyanus akıntılarını değiştiriyor dediğini söylemiş ve videonun sonuna doğru bu konuya değineceğimi söylemiştim .

 

NASA tarafından yapılan bir araştırmaya göre Kuzey Kutbu’ndaki büyük bir okyanus akıntısı, deniz buzlarının hızla erimesi sonucu daha hızlı ve daha şiddetli bir hâl almaya başladı. Akıntı, insan kaynaklı iklim değişikliğinin bir etkisi olarak görülüyor ve tatlı su ile dolu hassas Arktik bölgesinin bir parçasını içeriyor

12 yıllık uydu verilerini kullanan bilim insanları, Beaufort Döngüsü adı verilen bu dairesel akımın eşi görülmemiş miktarda soğuk, tatlı su akışını nasıl dengelediğini ölçtüler. Bu değişikliğin, ayrıca Atlantik Okyanusu’ndaki akımları değiştirebilecek ve Batı Avrupa iklimini soğutabilecek bir potansiyele sahip olduğu söyleniyor.

2004’te yayınlanan Yarından Sonra filmi bu araştırmaya çok benzeyen bir konuyu işliyordu . Kuzay Atlantik akıntısı buzulların erimesiyle yön değiştiriyordu ve dünya hızla soğuyordu. Filmin 25. Dakikasında 2030 yazısı karşımıza çıkıyor . Bence bu bilerek verilen bir mesaj . Hatta heryerde gördüğümüz iklim değişikliği için hedef 2030 yarışının asıl nedeni bile olabilir ve bu hedefler konulmadan önce bu film yapılmıştı .

 

 

Dünyanın her yerinde yangınlar çıkarsa güneş ışınları dünyaya ulaşamaz ve ısı birkaç derece düşerdi orman yangınlarının arkasındaki fikrin bu olduğunu düşünüyorum .  Yapay yanardağ dedikleri fikirleri var . Yapay yanardağ fikrinde bir yanardağın saldığı sera gazının , dumanın benzeri ile güneş ışığının dünyaya ulaşmasını engelleyerek ısının düşmesini sağlamak .

Ama en yıkıcı etkiler Nükleer bir savaş , bir süpervolkan patlaması ve bir asteroidin dünyaya çarpması . Nükleer bir savaş olsa onlar için iyi olurdu hem insan nüfusu azalacak hemde dünyada ısı birkaç derece düşebilirdi . Ya da nükleer kış olurdu.  Tarım ürünleri mahvolur ve kıtlıklar olur. Küresel bir açlık krizi meydana gelir. Oksijen temiz kalmaz ve gaz maskeleriyle yaşamaya temiz su bulamamaya mahkum oluruz. Süper volkan patlaması , volkanın patladığı bölgeye hasar verirdi aynı zamanda kül , toz bulutları atmosferi kaplardı  . Dünya’ya gelen Güneş ışınlarını yansıtan bir tabaka oluşur. Böylece Dünya’nın yüzey sıcaklığı da düşer; tıpkı nükleer kışta olduğu gibi . Patlamanın şiddeti yüksekse mini buzul çağını başlatabilirdi . Bir asteroidin çarpması insanlık için en yıkıcı olay olabilir. Asteroitin Dünya’ya çarpmasıyla; atmosferde yükselen toz ve duman, güneş ışığının dünyamıza ulaşmasını engeller ve toplam sıcaklığın düşmesine neden olur. Ama büyük bir göktaşı çarparsa gezegendeki tüm yaşamı yok edebilecek bir etki oluşturabilir .  Çarpan cismin boyutuna göre değişkenlik görülecektir .

 Economist’in dikkat çekmek istediği asteroid , Apophis diye adlandırılan asteroid . 2004’te keşfedilen Apophis, her 323.6 günde bir Güneş’in etrafında dönüyor. 20 milyon ton ağırlığında 300 metre çapındaki Apophis’in ilk ölçümleri 2029’da Dünya’yı etkileme olasılığının 37’de 1 olduğunu gösterdi . Daha sonraki ölçümlerde bunun doğru olmadığı anlaşıldı Apophis, yerçekiminin daha sonra yörüngesini büyük ölçüde değiştirmesiyle Dünya’yı 47.000 km kaçıracak.

Uzmanlar 2029 ve 2036’da Dünya’ya çarpacağına dair hiçbir gösterge olmadığını, ancak 2068’in başka bir sorun olabileceğini belirtti.

2068’deki bir çarpışma olasılığının 150.000’de 1 olduğu tahmin ediliyor . Tabi ki de yeni analizler başka veriler ortaya koyabilir . Ama bugün için güvendeyiz  .

1998 yapımı Armageddon ve Deep İmpact filmleri buna benzer bir konuya sahip .

Güney Afrikalı bilim insanları, Güneş ışığını kısmak için atmosfere küçük parçacıklar göndermeyi planlıyor. Böylelikle güneşi karartacaklar güneş ışığını kısacaklar .

 Gerçek doğa olayları kaderdir Allah’ın izniyle gerçekleşir . Ama insanoğlu yapay yanardağ etkisi , güneşi kısmak , nükleer savaş gibi unsurlarla sonunu bilmediği işlere kalkışıyor .

 

 

 

 

Birkaç sene önce bazı bilim adamları güneşteki hareketlerin yavaşladığını buzul çağına girebileceğimizi tahmin ediyorlardı. Economist 27 Haziran 2020 de yayınladığı sıradaki felaketler kapağıyla tüm dünyada gözlerin güneşe çevrilmesine neden oldu. Geçtiğimiz hafta son 3 yılın en büyük güneş patlaması gerçekleşti ama korkulan olmadı. Yoksa gerçekten buzul çağına mı gidiyoruz. Ya da Blade runner 2049 filminin dikkat çektiği bir başka tarihte başka birşey mi olacak. 10 Haziran 2021 tarihine dikkat çeken film o tarihteki güneş tutulmasının olacağı gün . Güneş tutulmalarının depremlerle olan bağlantısı günümüzde hala tartışılıyor .

 

 

 

The Simpsons çizgi dizisinin 32.sezon 4.bölümünde çok ilginç şifreler var . Mahşerin 4 atlısını gösteriyorlar ve 20 ocak 2021 yani Biden’ın başkan olacağı tarihte . Biden başkan olduktan sonraki sürecin felaket süreci olduğunu anlatıyorlar resmen . İlk önce üç atlı var sırasıyla ellerinde tuttukları bayrakta hastalık,kıtlık,savaş yazıyor . Daha sonra en büyük atlı geliyor onda ise Treehouse of Horror ve bölümün ismi yazıyor . Bu bölümde felaketin şifrelerini arkalara gizlediklerini görebiliyoruz . Adı Radyoaktif olan bir oyuncak çocuğa hediye ediliyor . Oyuncağın üstünde çernobilde üretilmiştir yazıyor . Arkada nükleer patlama betimlemesi ve nükleer başlık var . Hemen arkada güneş çizimi var üzerinde god bless this mess yazıyor . Tanrı bu pislikten korusun demek Türkçesi . Çizgi dizide nükleer santralde bir enerji patlaması oluyor . Zarar veren olay olmasa da bu bölümün verdiği mesajlar birşeyler anlatıyor gibi .

Her türlü düşüncenizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basabilirsiniz.

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemden tüm videoları bulabilirsiniz
http://www.faruksenturk.org

En Çok İzlenen Videolarım

Hz. Süleyman’ın Kimsede Olmayan Zenginliği
https://www.youtube.com/watch?v=HTNV-YsrVEQ

VOLVO NEDEN DÜNYANIN EN SAĞLAM ARABASI (Normal Bir Otomobilden İsveç Tankına)
https://www.youtube.com/watch?v=pnIlBlzoas8

TÜRKİYE’DE KAMERALARA YANSIYAN ESRARENGİZ GÖRÜNTÜLER
https://www.youtube.com/watch?v=INwr-K9_xrg

Yeni Zelanda Arşivinden Tarihi Görüntü Ortaya Çıktı
https://www.youtube.com/watch?v=b3_9l5fiIlw

BİR KÖPEK ÇOPTE BULDUĞU BEBEĞİ NASIL KURTARDI (Kahraman Hayvanların Hikayeleri)
https://www.youtube.com/watch?v=IL_M2GS4Ld8

KIRMIZI CİVA NEDİR (Efsanevi Kırmızı Civa Hakkında Bilinmeyenler)
https://www.youtube.com/watch?v=JZV6EJ_3ej4

Oluşturmuş Olduğum Oynatma Listelerinden Diğer Videolara da Ulaşabilirsiniz

Türk Tarihi ▶ bit.ly/2QcpElV
Özel Videolar ▶ bit.ly/3cVEkQd
Nedir? Nasıl Yapılır? ▶ bit.ly/39LPrt7
Kimdir? ▶ bit.ly/33giJxw
Bilim Teknoloji ▶ bit.ly/2U1zybk
Hikayeler ▶ bit.ly/38UgfWF
Belgesel ▶ bit.ly/38SYOWy
Peygamberlerin hayatı ▶ bit.ly/2IOf8xc
Dini Bilgiler ▶ bit.ly/2INTYzu
Gizemli Konular ▶ bit.ly/2IINbHh
Tarih ▶ bit.ly/2xvRFhU
Uzay ▶ bit.ly/39TUNm0
Spor ▶ bit.ly/3aUHMsv
Hayvanlar ▶ bit.ly/3d00EZ6
Bitkiler ▶ bit.ly/2QhboZo
Herşey ▶ bit.ly/39U0xfQ

Kendi adımın yer aldığı ‘Faruk Şentürk’ kanalımda Youtube için içerik üretmeye 2015 yılında başladım. 2016 yılından bu güne kadar aktif tutmaya çalıştığım eğitim ve bilgi konseptli kanalımda din, tarih , gizemli ve ilginç bilgiler, bilim ve teknoloji içeren bazen güncel konular, bazen de oluşturduğum özel belgeseller ile keyifli vakit gecirmenizi sağlamak amacıyla içerikler üretmeye devam ediyorum .

Kanalın daha iyi bir yere gelmesi için sizlere ihtiyacım var gerçekten
Özel sorularınız, her türlü önerileriniz için mail adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz. ▶ hatefaruk@gmail.com
Web sitemi ziyaret edebilirsiniz ▶ www.faruksenturk.org
Bu linkten abone olabilirsiniz. ▶ https://goo.gl/nphWXX

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir