The Economist 2021 Takvim Yorumu

The Economist 2021 Takvim Yorumu

The Economist her yıl yayınlamış olduğu kapak ve takvimleriyle gelecek planlarını bizlere anlatıyor . 2021 yılı kapağını yorumladım şimdi sıra 2021 takviminde .

The Economist 2021 takviminde her yıl olduğu gibi bu yılda her ay için 4 görsel karşımıza çıkıyor . Her ay için tasvir edilen 4 görsel o ay için neleri planladıklarını anlatıyorlar ve dünyada gerçekleşecek olaylardan bizlere haber veriyorlar . Görseller daha önce yayınladıkları karikatürler olabildiği için örnek olarak 2013 , 2019 da yayınladıkları karikatürler olabilmekte . Asıl amaç o ayı bize en iyi anlatan görseli koymaları . Lafı çok uzatmadan takvim yorumlarıma başlıyorum .

2021 takviminde ilk göze çarpan kapak kısmı oluyor . Kapaktaki ilk resim çevre sorunlarına değinmiş . ikinci karikatürde adaleti yerle bir eden Trump’ı görüyoruz . Diğerine baktığımızda koronavirüs karşımıza çıkıyor . Sonuncusu ise Sam demokrasiyi canavarın yanına götürüyor .

Ocak ayına geldiğimizde başlıkta koronavirüs var . Yeni yıla yine virüsle başlayacağız .

İlk karikatür koronavirüsün insan hayatı üzerindeki etkilere değinmiş .

Tuvalet kağıdına ve el dezenfektanına saldıran iki grup var  İnsanların algı yöntemleriyle ne kadar kolay kandırılabildiğini anlatıyor . Tuvalet kağıdı ve dezanfektan çılgınlığı devam edecek gibi .

İkinci karikatür internetteki bilgi kirliliğine dikkat çekiyor . Sanki kulaktan kulağa oyunu oynarmış gibi örneğin a denilen bir şeyin z olduğu bir ortam olduğunu karikatürize etmişler .

Üçüncü resim asansör bekleyen bir abla var ve bu biz toplumu simgeliyor . Abla bizim adımıza konuşuyor . Korona virüs önlemleri kapsamındaki kısıtlamalara karşı , hepimiz beklemekten yorulduk sadece açılmasını istiyoruz diyor . Kısıtlamalar sona eriyor ve istediği oluyor . Karşısına Azrail çıkıyor . Yani kısıtlamalar hafifletildiğinde ölümlerin artacağını anlıyoruz .

Ocak ayının son karikatürü koronavirüsün politikacıların söylemlerinde neredeyse kontrol altına alındığı ancak bilim olarak daha yolun başında olunduğunu gösteriyor .

Şubat ayının başlığı çevre . Şubat ayında bizleri bekleyen çevre ve iklim sorunları var .

Şubat ayının ilk karikatürü küresel ısınmaya karşı devlet liderlerinin görmezden geldiğini anlatıyor . Ayrıca çevre sorunlarının , küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin diplomatik olarak konuşulacağını göreceğiz.

İkinci karikatürde bir kutup ayısı diğer hayvan arkadaşlarına bir makale okuyor bu karikatürün bence yorumluk bir tarafı yok kutup ayısı herşeyi anlatmış .

Bildiğiniz gibi, kutup buzlarının erimesi artık rekor seviyede.

Alarm çalıyor . Dünyanın her yerinden başkentlere Arktik bölgesi için elçiler gönderdik.  Avrupa’da bir ekonomik krizle karşılaştık. ABD’de başkanlık kampanyası ve Asya’da yavaşlayan büyüme.

Ama kapıyı çaldığımızda dünya liderleri harekete geçti.

Diğer hayvanlar seviniyor ve fok soruyor . Onlar ne yaptı ? Kapıyı kilitlediler, perdeleri çektiler ve kimse evde yokmuş gibi davrandı.

Şubat ayının üçüncü karikatürü kapakta da yer alan çevreyle ilgili olan karikatür .

Çöp içinde yüzen ve umursamayan bir insan tüm insanlığı temsil ediyor .  Okyanuslarımızı kirleten tüm çöplerin kritik bir kütleye ulaştığını düşünüyorum.  Diyor .

Şubat ayının son karikatürü çok çarpıcı .

Dünya boks ringinde kendi gücüne denk bir rakiple koronavirüsle boks maçı yapıyor.  Rakibini sersemletmiş ve maçı kazanacağı belli oluyor . Ancak sol üstte ön tur yazıyor . Yani ön turu geçtikten sonra başka bir rakibi gelecek . Ringin dışında bekleyen kendisinden çok daha cüsseli ve yenilmesi imkansız olan rakibi güneş var . Yani koronavirüsü yendikten sonra ya da koronavirüsle mücadele sırasında kaçınılmaz bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz . 11 kasımda nasa güneşte oluşan güneş lekesinin videosunu çekmeyi başardı ve dünyaya servis etti . 2021 de iklim değişikliği büyük bir sorun olacak .

Mart ayına geldiğimizde başlık Ortadoğu ilk üç görsel 2003’e ait . Tarih tekrar tekerrür edecek bitmeyen oyunlar oynanmaya devam edecek .

İlk karikatürde Amerikan derin yapısını temsil eden Sam demokrasiyi elinden tutmuş zorla bir yere götürüyor . Mağarada bir canavar ve insanla besleniyor

Sam diyor ki ; Seni Irak’la tanıştırmadan önce , yeni arkadaşım Afganistan ile tanışmak isteyeceğini düşündüm . Amerika tekrar Afganistan’a demokrasi götürecek bunu gayet açık anlıyoruz .

Mart ayının ikinci karikatürü İran ile ilgili

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yetkilileri İran’a geliyor .

Nükleer programımız bombalar için değil , enerji için . ve bomba yapmak çok fazla enerji gerektirir . Diyor İran . Ama arkada Rusya’dan gelen ve gizlenmeye çalışan nükleer bir yardım göze çarpıyor . Yani İran nükleer çalışmalarını gizli ya da açık bir şekilde yürütecek .

Üçüncü karikatürde Filistin ve İsrail var

Barışı temsil eden güvercinin üzerinde barışa giden yol haritası yazıyor . Ve biraz sonra ayaklar altında kalacak . Mart ayında Filistin ve İsrail arasında gerilimler tırmanacak .

Mart ayının son görseli .

Esad ve Putin kan banyosunda . Esad soruyor koronavirüsten korkmalıyız diye . Ellerimizi düzenli olarak yıkarız diyor Putin . 2021’de de Suriye’de kan eksik olmayacak .

Nisan ayının başlığı Abd politikası .

İlk görselde yeni Abd başkanının politikasının ne olacağı betimlenmiş . Başkan olur olmaz Biden hedefini Ortadoğuya yönlendirecek .

İkinci karikatürde Cumhuriyetçi partı nasıl bir politika izleyeceğine karar vermeye çalışıyor . Amerika’nın yeni bir yöne gitmesi gerektiğini savunan Cumhuriyet’çiler  ılımlı mı yoksa muhafazakar bir tutum mu sergileyecek .

Üçüncü karikatür . Nisan ayında özgürlüğün sulara gömüldüğü bir Abd göreceğimizi anlatıyor . Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin çekişmesinin yanı sıra halkta bazı baskılar görecek.

Nisan ayının son karikatüründe Abd’de cumhuriyetçiler arasında liderlik yarışı olacağından haber veriyor . Sam 2016 da olduğu gibi yine umduğu gibi adaylar olmadığı için üzgün .

Mayıs ayının başlığı Avrupa . İlk karikatür Yunanistan’la ilgili . Yunanistan ekonomik sorunlarından dolayı Avrupa birliğinin kapısını çalıyor , Yunanistan’ın ekonomik iyileşme planını yakından incelemek için uzmanlardan yararlanacak cevabını alıyor . 2021 ekonomik olarak Yunanistan için çok kötü bir yıl olacak.

Mayıs ayının ikinci görselinde Merkel ve Putin var . Rusya başka ülkelerin işlerine asla karışmaz diyor Putin . Merkel ise Gelecekteki batı demokratik seçimlerinden uzak duracaksınız diyor . Putin söz veriyor . Bir asker onun sözü hayır demek diyor .

Mayıs ayının üçüncü karikatürü brexit ile ilgili. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması kısaca brexit görüşmeleri gerçekleşecek .

Mayıs ayının son karikatüründe Kraliçe brexit yasasını onaylamaktan vazgeçmiş gibi gözüküyor .

Haziran ayının başlığı Barack Obama . Karikatürlerin tarihleri sırasıyla 2009, 2010, 2013, 2015 . Bu da gösteriyor ki Barack Obama’nın 2009’dan 2015’e kadar başından geçen olayların benzerlerini Biden’da yaşayacak .

İlk karikatür Abd ekonomisi ile ilgili . Biden Ekonomiyi büyütme planlarıyla gündeme gelecek .

İkinci karikatürde Sam ile konuşan Obama var . Obama Sam’e sen petrole bağımlısın. Alternatif enerjiyi benimsemelisiniz. şimdi harekete geçersek kurtarılabilirsin diyor . Biden’ın alternatif enerji , temiz enerji konularında gelişmeler göstereceği anlatılıyor. Ancak petrolden de vazgeçemeyecekler çünkü gerçekten petrole bağımlılar fosil yakıtlardan bir anda temiz enerjiye geçebilmeleri imkansız . İki enerjiyi bir arada kullanma temiz enerjiye de yatırım yapıyoruz şeklinde dengeleyici bir Biden göreceğiz .

Haziran ayının üçüncü karikatüründe . Abd başkanı iki büyük halkımız arasındaki köprü sağlam . Diyor . Avrupa ve Abd arasında Trump yönetiminde bozulan ilişkileri düzeltmek amaçlı çalışmalar başlatılacak . Avrupa ile abd arasında iklim değişikliği ve uluslararası güvenlik anlaşmaları olacak .

Haziran ayının son karikatüründe İran nükleer anlaşması söz konusu . Bu anlaşma İsrail , suudi Arabistan , körfez ülkeleri ve Abd kongresi tarafından korkuyla karşılıyor karikatürde .

Temmuz ayının başlığı Güney Amerika . Üstteki karikatürlerde Venezuala ve Brezilya’nın eski devlet başkanları var .

Birinci karikatürde İnsanların dostu diye gösterilen devlet liderlerinin aslında tam tersi olduğu anlatılıyor .

İkinci karikatürde eski brezilya başkanları Dilma ve Lula var . Bolsanaro yönetimindeki Brezilya’da ayaklanmalar olacak . Eski devlet başkanlarının yaşadığını Bolsanaro da yaşayacak . Yolsuzluk ve skandallarla ilgili haberler medyayı meşgül edecek .

Üçüncü karikatürde Rusya , Çin ve Türkiye Maduro’yu eleştiriyor . Madura’ya zorba ve diktatör diyorlar . Temmuz ayında Venezula’da Maduro’nun zorbalıklarını göreceğiz .

Temmuz ayının son karikatüründe Bolsanaro var . Virüs salgınının temmuz ayında kontroldan çıkacağını söyleyebiliriz . Bolsanaro kısıtlamaları kaldıracak ve salgın tekrardan yayılacak . Belki kendisi de bu hastalığa yakalanacak .

Ağustos ayının başlığı Ekonomi . İlk karikatürde Abd ekonomisi yer alıyor . Ağustos ayında kurumsal kurtarma planları devreye girecek Abd’de ancak başarılı olmayacak .

İkinci karikatür hem Amerika’yı hem dünyayı temsil ediyor . Tüm dünyada kurtarma planları devreye girecek fakat işsizlik sorununun büyüklüğü kurtarmalara hiçbir etki sağlamayacak .

Üçüncü karikatürde Avrupa birliği ve Abd Boeing ve Airbus anlaşmazlığı Ağustos ayında konuşulacak.

Dördüncü ve Ağustos ayının son karikatürü tüm dünyayı anlatıyor . Tüm dünya ülkeleri koronavirüs salgınında ekonomik olarak yıpradı ve borçlanarak kurtulmaya çalışıyor .

Eylül ayının başlığı Abd ve Çin .

İlk karikatürde Abd ve Çin arasında silahların çekildiğini görüyoruz .  Zaten bu yıldan başlayarak Amerika ve Çin arasında bir mücadele göreceğiz . İlk karikatürde iki ülkenin birbirine yaptırımlar uygulayacağını gösteriyor .

İkinci karikatürde . Bu son ticaret görüşmeleri beni biraz endişelendiriyor diyor birisi . İki süper güç ticaret yollarıyla birbirini engellemeye çalışacak .

Üçüncü karikatürde iki ülke koronavirüs için birbirini suçlayacak . Bu yaşanmıştı zaten ama Amerika bu virüsün Çin’den çıktığını ve zamanında haber vermediğini . Çin’de virüsün Amerikan geldiğini iddia edecek . 2021 eylül ayında da bu devam edecek .

Dördüncü karikatürde iki ülke masa başında uzlaşacaklar ama uluslararası arenada tekrar bilek güreşine tutuşacaklar .

Ekim ayının başlığı dünya . Ekim ayı 2021 için önemli bir ay bence .

Birinci karikatürde savaşların yüzyıllar içindeki değişimini görüyoruz . Çağımızın savaş çeşitlerinden biri de artık siber savaşlar . Siber savaşların olacağını çıkarabiliriz . Bu basit siber saldırılar değil de büyük  saldırılar olabilir olabilir .

İkinci karikatürde çokta ciddi olmayan barış anlaşmaları yaşanacığını görüyoruz .

Üçüncü karikatürde zor zapt edilen bir nükleer savaş olduğunu görüyoruz . Ancak zincirlerini kıramayacak yani nükleer savaş olmayacak ama ekim ayında bu konular dünya kamuoyu tarafından konuşacak .

Ekim ayının son karikatüründe tüm dünyada vatandaşlar tarafından ülkere karşı ayaklanmalar olacağını söyleyebiliriz . Ama bu ayaklanmalar çok kolay bir şekilde son bulacak .

Kasım ayının başlığı Asya Pasifik

Kasım ayının ilk karikatüründe Yeni Zelanda başbakanı  silahsızlanmaya ihtiyacımız var derken Amerika Birleşik devletleriyse silah yağmuruna ihtiyacımız var diyor . Kasım ayında silahların kontrolü anlaşmaları konuşulacak ama faydalı olmayacak gibi .

İkinci karikatürde Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir sorunu daha da alevlenecek . Belki de yıllarca sürecek olan bir savaşın başıdır bu .

Üçüncü karikatürde Abd’nin Afganistan’a girdiğini görüyoruz . Sam amca 2021 takvim kapağında dediği gibi Afganistan’a demokrasi getiriyor .

Dördüncü karikatürde Avusturalya haritasınının bir yandan yakıldığını bir yandan söndürülmeye çalıştığını görüyoruz . 2020’de çıkan yangın uzun bir süre kontrol altına alınamamıştı . 2021 kasım ayından sonra yine çok büyük orman yangınları olacak .

Geldik son aya . 2021 Aralık ayı için hazırlanmış bu sayfaya ait gösterilen karikatürlerle ilgili ilginç bir teorim var birçoğunuz bana katılmayacaksınız biliyorum ama yine de bu teorimi paylaşmadan edemeyeciğim .

31 mart 2016’ya ait olan bu karikatürde Donald Trump Sam’in karşısında oturuyor bir iş görüşmesindeler . Sam soruyor tutarlı bir dış politikanız var mı . Göçmenler  Çin ve Avrupa ticaretinin ne kadar büyük olduğundan Müslümanların kuzey kore gibi bomba taşıdığından bahsediyor . Ben bir duvar yapmadıkça bu devam edemez diyor Trump . 2016 Abd seçimleri 8 kasım 2016’da yapılmıştı bu karikatür 31 mart’a ait . Benim yorumuma göre Sam ile anlaşan Trump’ı tekrar Abd başkanı olarak göreceğiz .

İkinci karikatürde bu olayın sonucu olarak twitler havada uçuşacak .

Üçüncü karikatürde 2021 takviminin kapağında yer alan karikatür var . Polis gücüyle yıkılan adaleti görüyoruz . Polis şefi Trump’a sizi tehdit eden silahlı davetsiz misafir etkisiz hale getirildi diyor . Trump polis gücüyle adaleti yerle bir edecek Abd’de .

Trump tekrar Abd başkanı olmazsa eğer Abd başkanı kimse o Trump’ın izlediği politikaya 2021 aralık ayında tekrar geri dönüş yapacaktır diyebilirim

Son karikatürde gelen twitlere karşılık olarak herkesi hedefine alacak ve o da twitter’dan attığı twitlerle karşılık verecek .

ilk defa The Economist duvar takvimi yorumladım hatalarım ve yanlışlarım olabilir ne de olsa bunlar naçizane benim fikirlerim . Videoya yorum yapacak olursanız bunu göz ardı etmezseniz sevinirim .

Esen kalın .

 

Her türlü düşüncenizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basabilirsiniz.

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemden tüm videoları bulabilirsiniz
http://www.faruksenturk.org

En Çok İzlenen Videolarım

Hz. Süleyman’ın Kimsede Olmayan Zenginliği
https://www.youtube.com/watch?v=HTNV-YsrVEQ

VOLVO NEDEN DÜNYANIN EN SAĞLAM ARABASI (Normal Bir Otomobilden İsveç Tankına)
https://www.youtube.com/watch?v=pnIlBlzoas8

TÜRKİYE’DE KAMERALARA YANSIYAN ESRARENGİZ GÖRÜNTÜLER
https://www.youtube.com/watch?v=INwr-K9_xrg

Yeni Zelanda Arşivinden Tarihi Görüntü Ortaya Çıktı
https://www.youtube.com/watch?v=b3_9l5fiIlw

BİR KÖPEK ÇOPTE BULDUĞU BEBEĞİ NASIL KURTARDI (Kahraman Hayvanların Hikayeleri)
https://www.youtube.com/watch?v=IL_M2GS4Ld8

KIRMIZI CİVA NEDİR (Efsanevi Kırmızı Civa Hakkında Bilinmeyenler)
https://www.youtube.com/watch?v=JZV6EJ_3ej4

Oluşturmuş Olduğum Oynatma Listelerinden Diğer Videolara da Ulaşabilirsiniz

Türk Tarihi ▶ bit.ly/2QcpElV
Özel Videolar ▶ bit.ly/3cVEkQd
Nedir? Nasıl Yapılır? ▶ bit.ly/39LPrt7
Kimdir? ▶ bit.ly/33giJxw
Bilim Teknoloji ▶ bit.ly/2U1zybk
Hikayeler ▶ bit.ly/38UgfWF
Belgesel ▶ bit.ly/38SYOWy
Peygamberlerin hayatı ▶ bit.ly/2IOf8xc
Dini Bilgiler ▶ bit.ly/2INTYzu
Gizemli Konular ▶ bit.ly/2IINbHh
Tarih ▶ bit.ly/2xvRFhU
Uzay ▶ bit.ly/39TUNm0
Spor ▶ bit.ly/3aUHMsv
Hayvanlar ▶ bit.ly/3d00EZ6
Bitkiler ▶ bit.ly/2QhboZo
Herşey ▶ bit.ly/39U0xfQ

Kendi adımın yer aldığı ‘Faruk Şentürk’ kanalımda Youtube için içerik üretmeye 2015 yılında başladım. 2016 yılından bu güne kadar aktif tutmaya çalıştığım eğitim ve bilgi konseptli kanalımda din, tarih , gizemli ve ilginç bilgiler, bilim ve teknoloji içeren bazen güncel konular, bazen de oluşturduğum özel belgeseller ile keyifli vakit gecirmenizi sağlamak amacıyla içerikler üretmeye devam ediyorum .

Kanalın daha iyi bir yere gelmesi için sizlere ihtiyacım var gerçekten
Özel sorularınız, her türlü önerileriniz için mail adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz. ▶ hatefaruk@gmail.com
Web sitemi ziyaret edebilirsiniz ▶ www.faruksenturk.org
Bu linkten abone olabilirsiniz. ▶ https://goo.gl/nphWXX

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir