TÜRKİYE'YE GELEN KASIRGA ( Kırbaç Kasırgası Nedir )

TÜRKİYE’YE GELEN KASIRGA ( Kırbaç Kasırgası Nedir )

Türkiye tarihinde ilk kez göreceği kasırgaya hazırlanıyor Gelecek kasırga için belediyeler ve vatandaşlar hazırlıklarını yapıyor . Kasırganın yurda giriş yapacağı noktanın İzmir olması bekleniyor. Ege Bölgesi’ndeki diğer şehirlerde de belediyeler ve valiliklerin duyurularıyla kasırga konusunda halk bilinçlendiriliyor ayrıca olası kötü durumlara karşı tedbirlerini şimdiden almaya başladılar

. Küresel tahmin sistemlerinde tehlikeli boyutlarıyla dikkat çeken kasırga hakkında Meteoroloji Genel Müdürlüğü’de bir açıklama yaptı. Meteoroloji’nin açıklamasında sadece “rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.” ifadeleri yer alırken, fırtınanın takip edildiği belirtildi. Ancak Meteorolojinin açıklamasının dışında yağışlar bölgelere göre farklılık gösterecek metrekareye 50 ila 100 kg arasında değişiklik göstereceği tahminler arasında . Ayrıca sahil şeridinde dev dalgalar oluşabilir yüksek miktarda yağış alan bölgelerde sel meydana gelebilir. İngiliz basını kasırga akdenize özel bir yapıda olduğu için Rüzgar hızının 160km/saate ulaşabileceği yorumlarını yapıyor .
Zorbas adı verilen tropik kasırganın Cuma ile Pazartesi günleri arasında Yunanistan’ın üzerinden geçerek Türkiye’ye geçmesi bekleniyor.
Afet boyunda büyük hasarlar verebilecek kapasitede olan Zorbas, Perşembe günü Yunanistan’a yaklaşıyor. İlk olarak Girit’ten geçip Peloponez, Ege ve Kiklades adalarını saracak olan kasırganın, Attika bölgesinde de baş göstermesi bekleniyor.
Yünanistan’da Limanlarda tekneleri deviren, ağaçları söken 10-11 bofor şiddetindeki rüzgâr, Attika başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde bugün okulların kapalı tutulmasına neden oldu.
Zorbas‘ın yönünü değiştirmediği durumunda Türkiye’ye geçmesi bekleniyor.
Hava tahmincileri arasında “Kırbaç Kasırgası” olarak anılan hava olayı için hazırlıklar sürüyor. Cumartesi gecesi yurdumuza yaklaşacak olan kasırganın, pazar sabah saatlerinde İzmir çevresinden yurda giriş yapması bekleniyor.

NERELERİ ETKİLEYECEK?
İzmir’in güneybatısından girmesi beklenen kasırganın daha sonra kuzeye doğru tırmanması bekleniyor. Kuvvetli fırtınayla beraber yoğun bir yağışın da etkileyeceği iller arasında başta İzmir olmak üzere, Aydın, Çanakkale, Balıkesir, Muğla olması bekleniyor.
İSTANBUL’A KADAR TIRMANACAK!
Kuzeye doğru yol alacak olan kasırga, pazartesi gününden itibaren Marmara Denizi üzerinden İstanbul’a yaklaşacak. …
Bu sistemle birlikte Ege’nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara’nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere İstanbul’da) yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) , Çanakkale ve Muğla ile İzmir ve Balıkesir’in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum , ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”
Türkiye’nin gündemindeki kasırga hakkında Meteoroloji’nin de açıklama yapmasıyla birçok vatandaş kasırgadan nasıl korunacağını araştırmaya başladı. Ülkemizde çok fazla rastalanan bir doğa olayı olmayan çok kuvvetli rüzgarlardan korunmak için Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bazı önemler bulunuyor. Rüzgar hızının 11 12 bofor kuvvetine kadar ulaşması bekleniyor, peki bu ne anlama geliyor?
Türkiye yaklaşmakta olan fırtınaya hazırlanıyor. Genellikle okyanusa kıyısı olan ülkeleri etkileyen kasırgaların bir benzeri Akdeniz’in ortalarında oluşmaya başladı ve adım adım Yunanistan üzerinden Türkiye’ye yaklaşıyor. Meteoroloji’nin açıklamasına göre fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmekte. 120 km hızla esecek bir rüzgar ne anlama geliyor?
BOFOR ISKALASINA GÖRE 12 KUVVETİ NE ANLAMA GELİYOR?
Bofor ıskalası 12 seviyeden oluşuyor ve rüzgarın kuvvetini kademelere ayırıyor. En kuvvetli seviyeler olan 11. ve 12. seviyede ise Meteoroloji Genel Müdürlüğün’de yer alan tabloya göre şu açıklamalar yer alıyor.
-Ender rastlanır ve geniş çapta hasarlara neden olur.
-Çok az görülen yüksek dalgalar; rüzgâr yönü boyunca oluşan
köpük ve serpintiden denizin üstü beyaz görünür. Dalga
tepelerinden her tarafa köpük püskürmektedir. Görüş uzaklığı
azalmıştır (küçük ve orta büyüklükteki gemiler dalgaların
arasından görülmeyebilir).
-Gökyüzü köpük ve serpinti ile kaplanmıştır. Deniz tamamen bembeyazdır. Görüş uzaklığı çok azalmıştır.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir