Uzun Mehmet Kömürü Nasıl Buldu

Uzun Mehmet Kömürü Nasıl Buldu

Uzun Mehmet’in öyküsü
Uzunmehmet ve kömürün bulunuşuyla ilgili öykü, 1820-1829 yılları arasında geçiyor.

Öyküde, Uzunmehmet hikayesi şöyle anlatılıyor:

Uzunmehmet, Ereğli’ye bağlı Kestaneci köyündendir. 1820’li yıllarda Ereğli’nin belli başlı ailelerinden Karamahmutzadeler sülalesinden olduğu bilinir. Uzunmehmet, askerliğini bahriye eri olarak yapmıştır. Terhis olurken kendisine subayları tarafından kömür numunesi gösterilmiş ve memleketine dönünce siyah taşlardan araması istenmiştir.

Uzunmehmet, bir gün Neyren köyü civarındaki değirmene gider. Hasat sonu olduğu için değirmen tamamen doludur. Uzunmehmet, dere kenarında dolaştığı sırada siyah taşlar bulur. Bir anda askerde kendisine gösterilen siyah taş (yanan taş) aklına gelir.

Bunlardan biraz toplayarak değirmende yanan ocağa atar. Taşların yandığını görünce çok sevinir. Ertesi gün aynı yere gizlice giderek daha geniş arama yapar. Bazı yerleri kazan Uzunmehmet, çuvala koyduğu kömür numunelerini İstanbul’a götürür. Padişah İkinci Mahmut, kömürün bulunuşuna sevinerek Uzunmehmet’i 50 altınla ödüllendirir. Böylece kömürün bulunuşu 8 Kasım 1829 olarak tarihe geçer.

Dönemin Ereğli Ayanı Hacı İsmail Ağa, Uzunmehmet’in kömürü bulmasını hazmedemez. İstanbul’a Fen Heyeti’ne gitmek için yola çıkan Uzunmehmet’i, Leblebici Hanı’nda öldürtür.”
Bu hikayeyi dinledikten sonra vatanı milleti için faydalı şeyler yapan insanlara değer verilmiyor diye düşünebilirsiniz hep iyi insanlar ölür hep iyi insanlar sevilmez . Uzun Mehmet sayesinde ithal edilen kömür yerine madenler kurulmuş ve kendi kömürümüzü çıkarır hale gelmişiz . Türkiye bugün dünyada kömür üretiminde 12. Sırada yer alıyor . O günler kömür ithal ettiğimiz ülke olan İngiltere ise ilk 20 de bile değil .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir