Yeraltı Kasabası Coober Pedy - Dünyanın En ilginç Kasabası

Yeraltı Kasabası Coober Pedy – Dünyanın En ilginç Kasabası

Coober Pedy, Avustralya’nın güneyinde yer alan Adelaide şehrinin 846 km kuzeyinde ilginç bir yer..
2016 Nüfus Sayımı’nda Coober Pedy’de (Devlet Banliyöleri) 1.762 kişi vardı. Nüfusun% 17,1’ini oluşturan 302 kişi Aborijin ve Torres Strait Adalı . Coober Pedy, kavurucu gündüz sıcaklığı nedeniyle bu tarzda inşa edilen ” sığınak ” adı verilen yer altı konutları ile ünlüdür .
1915’te altın aramak için bölgeye gelen 4 kişi vardı , 14 yaşındaki Willie Hutchison tarafından su aramak için kampından ayrıldığında şans eseri bulundu. Suyu buldu ve büyük bir çanta opal ile kampa geri döndü!; o zamandan beri kasaba, dünyanın mücevher kalitesindeki opalin çoğunu tedarik ediyor. Coober Pedy bugün topluma istihdam ve sürdürülebilirlik sağlamak için opal madencilik endüstrisi kadar turizme dayanmaktadır. Coober Pedy 70’in üzerinde opal alana sahiptir ve dünyanın en büyük opal madencilik alanıdır.
Binlerce yıldır Aborijin halkı bu bölgeyi dolaştı. Çöl ortamında yaşayan insanlar, sürekli olarak yiyecek ve su kaynakları arayışının yanı sıra geleneksel törenlere katılmak için seyahat eden göçebe avcı ve toplayıcılardı.
Bir Komite toplantısında opal madencileri Aborijin bir terim olan kupa-piti , beyaz adamın çukuru , bir delikteki beyaz adam anlamlarına gelen Coober Pedy’i seçtiler.

Coober Pedy’deki sıcaklık aşırı – yaz sıcaklıkları kavuruyor ve genellikle 50 santigrat dereceye ulaşabilir. Kış sıcaklıkları sıfırın altına düşebilir.
Birinci Dünya Savaşı’ndan dönen askerlerin, genellikle “sığınak” olarak bilinen evlerde yeraltında yaşama fikrini sunduğuna inanılmaktadır. O tarihlerde oyularak yapılan ev ve sığınaklardan beri bölgedeki yapılar aynı şekilde yer altında ve oyularak yapılmaya devam etti.
1980 yılında Umberto Coro adında bir iş adamı bölgenin potansiyelini fark etti . İnşaatına 1984’te başlanan Desert Cave Otel’i 1988’de tamamlandı ve hala hizmet vermektedir .
1987’de Stuart Otoyolu mühürlendiğinde, kasaba önemli bir turizm merkezi haline geldi .
Sakinler için yenilikçi bir çözüm, bir sığınakta yaşamaktır – bir tür mağara. Bir ev veya dükkan bir yamaçta inşa edilmiştir. Giriş zemin seviyesindedir ancak iç kısmı tamamen yer altındadır. Sakinlerin yaklaşık% 80’i yeraltında yaşıyor ve yeraltında da olmayan birçok ev var – konaklama (kamp dahil), restoranlar, galeriler ve hatta bir yüzme havuzu bile. Yerel kiliselerden 2’si yeraltındadır ve popüler bir turizm merkezidir. Kapıları etrafa bakmak isteyenler için açık. Sığınaklar, düşünebileceğiniz karanlık, ve nemli alanlar değildir. Evler aydınlık, modern ve tüm yıl boyunca eşit bir sıcaklıktadır – klimalara ve ısıtıcılara gerek kalmıyor .

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

 

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir