Zengin Afrika'da Kurak Yaşam

Zengin Afrika’da Kurak Yaşam

Dünyada 875 milyon kişi açlık çekiyor
Dünyada 875 milyon insan açlık çekerken Sadece Türkiye’de, günde 12 milyon ekmeğin israf edildiği biliniyor
Türkiye’de bir yılda 214 milyar liralık gıda
Dünyada ise 1.5 milyar ton gıda israfı 2 milyara yakın insanı doyurabilir.
Dünyada 1 milyarı aşkın insan temiz suya erişemiyor. Her gün 5 binden fazla insan, her yıl 2 milyon çocuk kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.
• Dünyada 1 milyarı aşkın insan temiz suya erişemiyor.
• Dünyada her yıl 3,5 milyon kişi, su kaynaklı hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor..
• Dünyada her gün 4.900, her yıl ise toplam 1,8 milyon çocuk kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle ölüyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse her dört saatte bir 800’ü aşkın çocuk yolcusu bulunan bir dev yolcu uçağının yere çakılmasına eş değerde.
• Dünyadaki bulaşıcı hastalıkların ve enfeksiyonun en büyük sebebi sıhhi olmayan suların kullanımı.
• Milyonlarca kadın ve çocuk gelir getirici bir işte çalışmak, aile fertleriyle ilgilenmek ya da okula devam etmek yerine; kirli de olsa uzak yerlerde bulunan sulara ulaşabilmek için her gün saatler boyu kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalıyor.
• Her yıl su kaynaklı hastalıklardan dolayı 443 milyon okul günü zayi oluyor.
• 2025 yılında 3 milyar kişinin su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor.
• Açlık ve yoksulluk sorunuyla ilgili yapılan araştırmalar günümüzde dünya nüfusunun yarısının günde 2 dolardan, 1,5 milyar insanın ise günde 1 dolardan daha az bir gelirle yaşadığına işaret etmektedir. Dünya genelinde açlık çeken 800 milyonu aşkın insanın %80’ini, gelişmekte olan ülkelerin kırsal yörelerinde yaşayanlar oluşturmaktadır. Dünyada her yıl 11 milyon kişinin açlık veya yetersiz beslenme sebebiyle öldüğü tahmin edilmektedir. 300 milyonu çocuk olmak üzere, 800 milyon insan açlığa maruz kalmaktadır. Bunların 203 milyonu Sahra Altı Afrika’da, 519 milyonu Asya ve Pasifik’te, 53 milyonu Latin Amerika ve Karayipler’de, 33 milyonu ise Yakın Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşamaktadır.
• . BM Gıda ve Tarım Örgütü , 2015 yılına kadar dünyada açlık çeken kişi sayısını 400 milyona indirmek için 24 milyar dolara ihtiyaç olduğunu bildirmiştir. Bu rakam her yıl silahlanmaya harcanan yüzlerce milyar doların yanında “devede kulak” mesabesindedir.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir