120 Yıl Yaşadıkları İddia Ediliyor Hunza Halkı Türk Mü Gerçekten Uzun Yaşıyorlar Mı

120 Yıl Yaşadıkları İddia Ediliyor Hunza Halkı Türk Mü Gerçekten Uzun Yaşıyorlar Mı

120 Yıl Yaşadıkları İddia Edilen Hunza Halkı Gerçekten Türk Mü
Hunza halkının 120 – 130 yıl ortalama ömürlerinin olduğu 100 yaşında ölenlere genç öldü denildiği, 65 – 70 yaşının ömürlerinin yarısının olduğu bu yaşta çocuk sahibi oldukları anlatılıyor. Peki bu bilgiler doğru mu ? Hunzalar gerçekten uzun yaşıyor mu? Hunzalar gerçekten Türk mü? Gelin birlikte bakalım.
Hunzalar , Pakistan’ın Gilgit-Baltistan eyaletinde Karakurum Dağları ve Hindukuş dağları’nın birleştiği bölgede 2400 metre yükseklikteki Hunza, Nagar ve Yasin vadilerinde yaşamaktadır .Nüfusu 90 bin olan bir topluluktur . Ülkemizde Hunza Türkleri olarak bilimiyor olsada dünya onları buruşha milleti olarak tanıyor . Bugünkü Doğu Türkistan, Moğolistan ve Altay bölgeleri Türkler’in anayurdu olarak öngörülüyor . Coğrafi zorunluluklar ve iklim değişiklikleri gibi sebeplerle Sibirya ve bugünkü Rus düzlüklerinden Orta Asya bozkırlarına indiği düşünülen Türkler, orman avcılığından göçebe çobancılığa geçiş süreci yaşamıştır. Belki de coğrafi olarak yakın oldukları için ve eski çağlarda yaşayan Türkler gibi yaşadıkları için Türk oldukları sanılmaktadır aynı zamanda Hunza kelimesinin kökeninin Hun’dan geldiği varsayılmıştır . Ancak onlar Türk değildir . Türk medyasında 120 yıl yaşayan hunza türkleri başlıklarıyla bahsedilmişlerdir . Haberler birbirinin aynısı kopyala , yapıştır . Türkiye’nin önde gelen haber siteleri araştırmadan nasıl Türk olduklarını düşünüldüklerini de merak ediyorum .
Milattan önce 4. yüzyılda Büyük İskenderin savaş sonrası bu bölgeye bıraktığı Makedon askerlerin torunları olan Makedonlar olduğu ya da yıllar sonra türkleştikleri de söylentiler arasında . Ancak Makedonda değiller . Kökenlerinin Moğollara dayandığı düşünülmüş ancak moğolda değiller. Yapılan genetik araştırmalar Hunzaların Balkanlarla bağlantısı olmadığını, Doğu Asyalı genleri taşıdıklarını, atalarından bir grubun Kuzey Himalaya kökenli olduğunu gösteriyor. Geçmiş dönemlerde şaman inancına sahiplerdi günümüzde ağırlıklı olarak şii İsmaili Müslümanlardır . Konuştukları dil ise izole bir dil olan Buruşaski dilidir.Yalnızca sözlü bir dil olan, edebiyatı bulunmayan Buruşaski, dil ailelerinin hiçbiriyle akrabalığı bulunmayan bir dildir.
Yaşayan tahmini 90,000 civarında nüfusa sahip, geçmişte Şaman şimdilerde ağırlıklı olarak şii İsmaili Müslüman olan bir etnik grup. Bayraklarındaki ay yıldızı Pakistan’dan almış olabilir .

Hunza bölgesi sakinlerinin 100 yaşından büyük olmaları halinde kanser ve kalp hastalığını olmadığı söyleniyor . Vadi’nin berrak havası ve sularında 2.400 metre yükseklikte olması sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarının sırrı olarak görülüyor . Bu 1950’li yıllarda Jerome Irving Rodale’ın sağlıklı yaşamları ve uzun ömürlü oldukları iddiasını ortaya atmış olmasından dolayı oluşan bir hikaye . Yazar John Clark uzun yaşamlarından bahsedilen Hunza halkını ziyaret etmiş 20 ay boyunca kaldığı süre boyunca izlenimlerini Hunza – Himalayaların kayıp krallığı kitabına yazmıştır . Yaşadığı bu süre zarfında hayal kırıklığına uğramıştır . Ömürleri bahsedilenin neredeyse yarısı olan bir ömür kadınlarda 52 erkeklerde 53 yaş ortalamaları olduğunu fark ediyor . Başka bir farkettiği şeyde tarih , takvim algısının zayıf olduğuydu . Örneğin “120 sene yaşamış bir adamdır” diyorlar . Bahsedilen 120 senelik ömür kişinin yüksek bilgeliğini betimlemek için kullanılan bir ifade .

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
https://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir