Mars’a İnen Uzay Aracı İnSight

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemizden tüm videoları bulabilirsiniz
www.faruksenturk.org

Amerikan havacılık ve uzay ajansı NASA , yolculuğu 6 süren ve sürekli olarak takibini yaptığı uzay aracı İnSight’ın Mars yüzeyine inmesiyle büyük bir coşku yaşadı . Son 6 yılda ilk kez Mars’a indirdiği uzay aracı olan İnSight dün Türkiye saatiyle 22:55 te Mars’a iniş yaptı . 20.000 km/s hızdan 8 km/s hıza inen InSight, supersonik paraşüt ve itici roketlerin yardımını aldı. Nasa bu inişi anbe an takip etti mesafe azaldıkça NASA personellerinin de heyecanı arttı ve sonunda sevindirici an geldi . Aylarca bu işe mesai harcamış olmaları dolayısıyla bu sevinci fazlasıyla hak ettiler .
6 aylık yoldan sonra 7 dakika süren zorlu iniş başarıyla gerçekleşti . Hemen ardından Mars yüzeyinin fotoğrafı İnSight’tan Dünya’ya gönderildi . İniş sırasında çekilmiş olduğu için ilk fotoğraf net değil fakat daha sonra Mars’ın yüzeyinden net bir fotoğraf Dünya’ya ulaştı .
Keşif aracının Mars’ın yüzeyinde bulunan Elysium Planttia’da iki yıl boyunca sabit bir şekilde araştırmalar yapması bekleniyor.

Bugüne kadar Mars’la ilgili tüm araştırmalar gezegenin yüzeyiyle sınırlı kalmıştı.
NASA’nın daha önce Mars’a inmiş olan Curiosity ve Opportunity uzay araçları gezegenin yüzeyini görüntüledi ve örnekler topladı.
InSight’ın görevi ise Mars üzerinde gezip örnek toplamak olmayacak. Görev süresi boyunca aynı yerde duracak olan uzay aracı, sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek.
Mars’taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak
Mars’ın katmanlarının incelenmesi, sadece Mars konusunda değil, diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulguların elde edilmesini sağlayacak.
NASA’dan yapılan bir açıklamada “Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki tek veriler Dünya’ya ait. Mars’ta elde edilecek bulgular bir karşılaştırma yapmamızı sağlayacak” deniyor.
InSight’ın elde edeceği bilgiler ışığında Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri değerlendirmek için de yeni bir bakış açısının yakalanabileceği belirtiliyor.
NASA ayrıca InSight’ın Mars’ı bir ‘zaman makinesi’ gibi kullanacağını da söylüyor:
“Mars Dünya ve Venüs’ün üçte biri kadar büyük. Daha az enerji barındırıyor ve birçok anlamda aslında bir fosil gezegen. Güneş Sistemi’nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı.”
Bakalım İnSight Mars’tan bize neler getirecek.

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir